Ağ bağdaştırıcıları devre dışı bırakılmış bir Azure sanal makinesine erişim

Womanne

Member
Kilitlendiğiniz bir sanal bilgisayara yeniden bağlanmak için kullanabileceğiniz bir numara var.

Microsoft Azure’daki bir sanal makinenin iki standart erişim seçeneği vardır: RDP aracılığıyla Terminal Hizmetleri ve Web Hizmetleri Yönetim Protokolü aracılığıyla PowerShell uzaktan iletişim. Ancak sanal makinenin içindeki ağ bağdaştırıcılarını yanlışlıkla devre dışı bırakırsanız ne olur? Ardından, her iki protokol de artık NIC’ler üzerinde çalışmaz ve VM’ye ulaşılamaz gibi görünür.

Bugün bir eğitim katılımcısı bize bu “güzel” mücadeleyi verdi. Hyper-V şirket içi Windows sunucu sistemleri ile bilindiği için Azure Yönetim Portalı’nda doğrudan bağlantı seçeneği yoktur. Ayrıca, basılacak düğme veya başlatılacak komut dosyası yoktur.

Ancak bir hile var: “Yapılandır” sekmesinde sanal makinenin boyutunu değiştirirsiniz, örneğin “A3” ten “A2″ye. VM’nin yeniden başlatılmasını kabul etmelisiniz. Bundan sonra ağ bağdaştırıcıları tekrar aktif hale gelir ve RDP ve WS-Management sisteme tekrar erişim sağlar.

()

Haberin Sonu