Anneannelerin Evine Gidiyoruz. Yan Kapı.

Idealed

Active member
Adele Geffen Eil ve Judith Seligson, olağandışı emlak hikayelerinin sıkıntısı olmayan bir şehirde, New York’ta daha beklenmedik yaşam düzenlemelerinden birini yarattılar.

70’li yaşlardakiler ilk olarak 1970’lerde tanıştılar – başlangıçta arkadaş canlısıydı, ancak arkadaş olması şart değildi.

Bir avukat olan Bayan Eil, Bayan Seligson’ın kız kardeşi ile çalıştığı için Bayan Seligson ile tanıştı. Yıllar boyunca ara sıra bir araya geldiler ve sonra kadınların yakın arkadaş olmak için iyi bir nedenleri vardı: Çocukları aşık oldu, evlendi ve iki çocukları oldu, şimdi 4 yaşında Leah ve şimdi 4 yaşında ve Gabriel, 2.

Bayan Eil ve Bayan Seligson, imkanları olsa sevgi dolu büyükanne ve büyükbabaların yapacağı şeyi yaptılar: Paralarını bir araya topladılar ve Andrew Eil, Bayan Andrew Eil ile birlikte Beşinci Cadde’nin yukarısındaki aynı yüksek binada bir pied-à-terre kiraladılar. Eil’in oğlu ve Bayan Seligson’ın kızı Hannah Seligson. Uzun zamandır tanıdık olan ev arkadaşları, kocalarıyla birlikte 16A’da, 16G’de yaşayan çocukları ve torunlarından sonra koridorun hemen aşağısında yaşıyorlar.

Gabriel ve Leah, büyükanne ve büyükbabalarını diken üstünde tutar. Kredi… The New York Times için Clark Hodgin

“Bu daireyi görmeye geldiğimiz günü hatırlıyorum. Aynı anda New York’taydık,” dedi Bayan Eil, ortak evlerinde bir röportaj sırasında Bayan Seligson’a dönerek. “Kapıya girdim. Kendimi böyle güzel bir apartman dairesinde hayal edemezdim.”

Bayan Seligson, “Ne düşündüğünü bilmiyordum. İster güzelliğine, ister korkunçluğuna hayran kaldınız. Ama bunu inanılmaz bir şey olarak hayal ettim.”

“Dışarıya baktın mı? İnanılmaz,” dedi Bayan Eil, Central Park’ı da içeren panoramik manzaralar hakkında. Pahalı olacağını başından beri biliyorlardı. Sonra bunu nasıl yapabileceğimizi konuştuk” dedi.

Çiftler, dairelerinden Central Park’ın muhteşem manzarasının keyfini çıkarıyor. Kredi… New York Times için Katherine Marks

2019 yılının sonlarında, soyut bir ressam olan Bayan Seligson ve mimar kocası Allan Greenberg, New York’taki eski dairelerini satıyorlar ve onları ana ikametgahları Alexandria, Va’da bırakıyorlardı. Yine de evlerini görmek istiyorlardı. kızı ve torunları düzenli olarak.

RI, Providence’da yaşayan Bayan Eil ve kocası Charles Eil, iklim değişikliği konusunda çalışan bir danışman olan Andrew’u ve ailesiyle birlikte Brooklyn’de yaşayan başka bir oğlu da düzenli olarak ziyaret ediyorlardı. Ama şehirde kalacak yerleri yoktu. Ardından The Times’a katkıda bulunan bir gazeteci olan Hannah, katındaki bir dairenin kiralık olduğundan bahsetti. Çiftler iki yıllık sözleşme imzaladı.

Her şeyin patlayabileceği ve bir aile davası başlatabileceği konusunda çekinceleri var mıydı?

Bayan Eil, “Her yatak odasının en-suite banyosu vardır” dedi. “Dikkatini burada olan başka kimseye vermene gerek yok.”

Bir doktor olan Dr. Eil ekledi: “Bağımsızlık ve mahremiyet için daha iyi bir düzene sahip olamazsınız.”

Ortak dairede üç yatak odası vardır ve çiftlerin biraz ayrılması için bolca yer bırakır. Kredi… New York Times için Katherine Marks
Dr. Charles Eil, “Bağımsızlık ve mahremiyet için daha iyi bir düzene sahip olamazsınız” dedi. Kredi… New York Times için Katherine Marks

Bayan Seligson, dördü hakkında şunları söyledi: “Hannah ve Andrew evlendiğinden beri, giderek daha da yakınlaştık.”

Ama çocuklarına rahatlık sağlamak için çok mu yakınlar? Kayınvalideler tipik olarak en dolu aile dinamiklerinden birine sahiptir. Bu durumda, koridorun aşağısında iki grup kayınpeder yaşıyor.

Hannah, “Annemle babamın ve kocamın ebeveynlerinin bir daireyi paylaştığını söylediğimde insanların başı dönüyor” dedi. Arkadaşlarından aldığı kaçınılmaz soru: “Peki bu nasıl çalışıyor?”

Andrew, başlangıçta, lojistikte sorunsuz bir şekilde gezinmek için düzenlemeyi resmileştirmeye çalıştığını söyledi. O ve Hannah, ebeveynlerinin yokluğunda apartmanın bakımını üstlenirler mi? İnternet hizmeti için hisse? (Evet ve evet, ortaya çıktı.)

“Her şeyi ortaya koydum,” dedi, “bu antiseptik ve bürokratik e-postada ve ailem utandı. İroni, onu çatışmadan kaçınmak için göndermiş olmam. Bunun yerine çatışma yarattım.”

Hannah, “Çatışma hepimiz birlikte yaşamadan önce oldu” dedi. “Bunun belki de en büyük gerilim noktası olduğunu söyleyebilirim. Salgının o acımasız ilk aylarından sonra, birbirinizi görebilmek ve ziyaret edebilmek için o kadar çok minnettarlık vardı ki, olası çatışmaları dağıttı.”

Allan Greenberg, solda ve Dr. Eil, Leah ile oynadı. Kredi… The New York Times için Clark Hodgin

Kendi büyükanne ve büyükbabasına yakın büyüyen Hannah, çocukları için de aynı şeyi istedi. “Bu benim her zaman hayalimdi,” dedi. Ve tabii ki, o ve Andrew tüm bebek bakıcılığından ve ekstra yayılma alanından yararlanıyor.

Ancak Hannah ve Andrew şimdi ebeveynleriyle bir yatak odası duvarını paylaşıyor olsalar da, yalnızca bir çöp oluğu ve daireleri ayıran asansörler olsa da, yakınlığın sınırlarının olduğunu açıkladı.

“İçeri girmelerini istemedim. benim apartman,” dedi sahte bir korkuyla. “Hepimizin bir araya gelebileceği bir yere sahip olmaktı. Ama aynı zamanda ayrı olun.”

Kayınvalidenin içinde, ayrılma da yardımcı olur: 72 yaşındaki Bayan Seligson ve 84 yaşındaki Bay Greenberg, iki yatak odalı dairenin daha büyük payına sahipken, her ikisi de 75 yaşında olan Eils üçüncü yatak odasına sahiptir. Açık mutfaklı ortak bir yaşam alanı, yatak odası kanatlarını böler.

Judith Seligson, torunlarıyla geçirdiği değerli anları kaçırmak istemedi. Daire bir bonus: “Bunu inanılmaz bir şey olarak hayal ettim.” Kredi… The New York Times için Clark Hodgin
Bayan Eil, torununa bir kitap okudu. Kredi… The New York Times için Clark Hodgin

Mekânı karşılıklı anlaşabilecek şekilde dekore etmek sorun değildi. Çoğunlukla, Bay Greenberg ve Bayan Seligson, modern mobilyalarını eski dairelerinden getirdiler. Bayan Seligson’un küçük, soyut tuvalleri oturma odasının duvarını süslüyor ve onun geometrik çalışmalarından birinin ardından tasarlanan büyük bir kilim odanın en önemli parçası. Bayan Seligson ve Bayan Eil, tabloları asarak ve süreç boyunca bağ kurarak birlikte bir gün geçirdiler.

Eils’e gelince, “Fiestaware plakam ve Tizio lambalarım var” dedi Bayan Eil. “Eşyaları burada olduğu için Judy ve Allan’ın dairesinde olduğumuzu hissetmiyorum. Resimlerin nasıl düzenlendiğiyle gerçekten gurur duyuyorum.”

Onlar da kendileri düzenlerler.

“Eh, Allan burada oturuyor,” diye güldü Bayan Eil, masanın başındaki Bay Greenberg’i işaret ederek.

Bayan Seligson, nesnelerin düzenlenmesiyle ilgili “Ben kararsızım,” dedi. “Sürekli soruyorum, ‘Bunu koyduğum yerde iyi misin?’

Bayan Eil araya girdi: “Yine de Judy büyük bir yeniden düzenleyici. Ne zaman gelsem her şey farklı bir yerde. şikayet etmiyorum Daireye sahip olduğum için çok minnettarım.”

Bayan Seligson hafif yaralı görünüyordu. “Bir şeyleri yeniden düzenliyorum ve muhtemelen bulunmalarını zorlaştırıyorum. Benim duyduğum bu,” dedi.

Tamam, öyleyse onlar vardır tuhaflıkları ve gerilimleri olan insan. Her iki çiftin de nadiren aynı anda burada olmalarına yardımcı olur. Genellikle bu dördünün bir kombinasyonudur ve çoğu zaman sadece Bayan Eil veya Bayan Seligson yalnız olabilir veya Eils bir hafta sonu Dr. Eil işten çıktığında ziyarete gelebilir.

Açık mutfaklı ortak bir yaşam alanı, yatak odası kanatlarını böler. Kredi… New York Times için Katherine Marks

Ancak 16A, tüm aile için bir merkezdir. Dairedeki ilk büyük buluşma Mart 2020’de Gabriel’in eşi içindi. Ardından Covid-19 salgını vurdu. Kayınvalideler daireyi dokuz ay boyunca zar zor kullandılar, ancak büyükanne ve büyükbabaların torunlarını önce bireysel ve daha sonra grup olarak görmelerine izin verdi. Aşıdan önceki günlerde bina, yalnızca sakinlerin girebileceği bir kural yayınladı. Aslında onlar sakinleriydi.

İki yıl sonra, çocukların oyun masası ve etrafa saçılmış oyuncaklar, 16A ve 16G arasındaki sınırın gözenekli olduğunu gösteriyor. Gerçekten de, çocuklar ve torunlar 16A’ya o kadar sık gelirler ki, Bayan Seligson burayı “ek bina” olarak adlandırır.

Dr. Eil, “Uzun zamandır gördüğüm en iyisi bu,” diye kıkırdadı.

Bayan Seligson kederle gülümsedi. “Beş saat sonra böyle görünmeyecek. Gabriel gelene kadar bekle.

Ama sorun değil. 16A bunun içindir.