Bahçecilik Neden Kriz Zamanlarında ‘Psikolojik Bir Yaşam Çizgisi’ Sunar?

Idealed

Active member
Birinci düz tohum ekiyoruz; Bir kış aconite veya kardeleninin bizi neşelendirmesi için yer açmak için bir yataktaki döküntüleri nazikçe tırmıklıyoruz. Ve böylece yeniden başlıyor.

Geçenlerde Sue Stuart-Smith’in beğenilen 2020 kitabı “The Well-Gardened Mind: The Restorative Power of Nature”ı okuduğumda bahçenin elle tutulamayan ancak dönüştürücü getirilerini izlemem gerektiğini hatırladım.

“Bahçecilik, bir uzay-zaman tıbbı biçimi olarak anlaşılabilir,” diye yazıyor İngiltere’de yaşayan ve kocası Tom Stuart ile Hertfordshire’da Barn Garden’ı yaratan bir psikiyatrist olan Dr. Stuart-Smith. Smith, bir peyzaj tasarımcısı.

Kapsamlı kitabı bu tür iddiaların arkasındaki bilimle dolu, ama aynı zamanda tıp alanına dönmeden önce Cambridge’de diplomasını aldığı edebiyatla da bilgilendirilmiş ve hayat bulmuştur. .

Dr. Stuart-Smith ve bir peyzaj tasarımcısı olan kocası Tom Stuart-Smith’in kar amacı gütmeyen bir topluluk bahçesi olan The Orchard’daki sebze arazileri, Hertfordshire, İngiltere’de işbirliği yapıyorlar. Yemek yapmayı seven Dr. Stuart-Smith, önce otlar sonra da sebze yetiştirmeye başladı, bahçenin besleyici gücünden etkilendi. “Benim için bu hem fiziksel hem de psikolojik beslenmeyle ilgili” dedi. Kredi… Charlie Harpur

Dr. Stuart-Smith, bahçeciliğin hapishane mahkumları ve bahçecilik programlarıyla uğraşan PTSD’li askerler ile keder ve depresyondan mustarip hastalar üzerindeki iyileştirici etkilerine tanık olurken bizi de yanına alıyor.

Bize avcı-toplayıcı mirasımızın kalıcı izlerini tekrar tekrar hatırlatıyor. Dr. Stuart-Smith, “Evrimsel geçmişimizle yaşıyoruz, daha doğrusu bizim içimizden yaşıyor” diyor.

İlk başta, bahçıvanlık ona daha genç yaşta yaptığı gibi “dış mekan ev işi” gibi görünebilir.

Ama hayır: “Bahçıvan değilseniz, toprağı tırmalamanın varoluşsal bir anlam kaynağı olabileceğini düşünmek garip gelebilir,” diye yazıyor, “ama bahçıvanlık kendi felsefesini doğurur. ve çiçek tarhlarında işlenen bir şey.”

Bahçede umut ekebiliriz. (Bu konuşma netlik için düzenlendi ve özetlendi.)

Barn Garden’da, Dr. Stuart-Smith’in Hertfordshire’daki evinde, gürgen çitleri ( Carpinus betulus), “En bulutlu günlerde bile sakin, yeşil odalar gibi” bir dizi iç içe geçmiş alan oluşturur. Kredi… Tom Stuart-Smith

Tohum başlama zamanı. “Bahçıvanlığın hayatı harekete geçirmekle ilgili olduğunu” ve tohumların “dünyayı yeniden yaratmamıza yardımcı olduğunu” yazıyorsunuz.

Benim için tohumların büyüsü gerçekten önemli. Beni bahçıvanlığa bağlayan şeylerden biri de bu.

Bunu asla aşamazsın, değil mi?

Her zaman bir heyecan unsuru vardır. Bunu asla hafife almam. Tohumlar çok küçücük şeyler ama hayatla dolular. Ayçiçeği çekirdeğinin büyüklüğünü düşünün ve onu tamamen büyümüş bir ayçiçeği bitkisiyle karşılaştırın. Dönüşüm olağanüstü.

Pandeminin başlangıcında tohumlara kaçış olması tesadüf değil. Bahçecilik bizi topraklar ve dört gözle bekleyeceğimiz bir şey verir. Kriz zamanlarında, bu basit nitelikler psikolojik bir yaşam çizgisi sunabilir.

Tohumlar, ihtiyaç duydukları tüm genetik kodlamaya sahiptir.

Kesinlikle. Onları sulayarak ve besleyerek bunun kilidini açarız. Bahçecilik, yaratıcılığın erişilebilir bir biçimidir ve dünyaya yeni bir şey getirmemizi sağlar. Güçlü bir örnek, I. Dünya Savaşı sırasında askerlerin siperlerde oluşturdukları bahçeler olmalıdır. Bu korkunç ölüm ve yıkım manzarasında, tohumdan rengarenk çiçekler yetiştirdiler ve güzellikleri, alternatif bir gerçekliğe tutunmalarına yardımcı oldu.

Veya New York’taki Rikers Adası’ndaki GreenHouse projesinde görüştüğüm mahkumlar için: Doğanın büyüme ve dönüşüm güçleriyle çalışmak, kendi kapasitelerine inanmalarına yardımcı oldu hayatlarını değiştirmek için.

Allium christophii, Euphorbia ceratocarpa ve Iris Sable Night, Stuart-Smiths’ Barn Garden avlusunda. Dr. Stuart-Smith, “Güzelliğin terapötik gücünü gözden kaçırmamak önemlidir” dedi. Kredi… Tom Stuart-Smith

20’li yaşlarımda, hasta olan dul anneme bakmak zorunda kaldım. Bahçıvanlığı keşfettim ve özel çitleri kestim, çünkü onu gençleştirebileceğinizi okudum. Ve iyimserlikten bahsetmişken, yaklaşık dört milyon tohum başlattım. Seni bahçeye ne getirdi?

Senin gibi, 20’li yaşlarımın başında babam öldüğünde bir ebeveynimi kaybettim. Bahçıvanlık benim acil tepkim değildi, ama doğal dünyada büyük teselli buldum. Evlendikten yaklaşık yedi yıl sonra bahçıvanlığa başladım.

Kocam bahçe tasarımında kariyerine yeni başlıyordu. En küçük çocuğumuz okula başladığında, mutfak ve şifalı otlar yetiştirmeye ilgi duymaya başladım. Çocukların kum çukuru ve Wendy evinin yanında küçük bir bitki bahçem vardı. Onlar oynamakla, ben bahçıvanlık yapmakla meşgul olurdum, o yüzden üzerlerinde durmuyordum. Birbirimizin yanındaydık. Bahçıvanlığı bir oyun biçimi olarak düşünüyorum – yetişkin bir şekilde.

Sebze yetiştirmeye başladım. Bahçecilik, beslemenin çok güçlü bir ifadesidir ve yemek yapmayı seviyorum. Büyüyen mahsulün ödülleri gerçekten önemliydi. Ben çiçek yetiştiriyorum ama en çok sevdiklerim eve getirebilecekleriniz. Benim için bu hem fiziksel hem de psikolojik beslenmeyle ilgili.

Ve kök salma hissi çok onarıcıydı. Babamı kaybetmiş olmak, kendi evimi yapıp kendi çocuklarıma sahip olabileceğimi hissetmeme çok yardımcı oldu.

Güçsüzlük hakkında yazıyorsunuz – bu bahçecilik bize asla kontrolün gerçekten elimizde olmadığını öğretiyor.

Burada bir paradoks var: Bahçıvanlık güç veriyor ve aynı zamanda güçsüzleştiriyor. Kendi balkabağınızı hasat etmek ve lezzetli domateslerinizi paylaşmak inanılmaz derecede güçlendirici bir duygu. İyi bir şey yaptığınızı biliyorsunuz ve zevki ve beslenmeyi paylaşabilirsiniz.

Bahçıvanlığı insanın yaratıcı enerjisi ile doğanın yaratıcı enerjisinin bir araya gelmesi olarak görüyorum. Bu, onu diğer yaratıcı, terapötik faaliyetlerden daha erişilebilir hale getirebilir.

Resim yapmayı öğrenirken boş bir tuvalle başlarsınız – her şey size kalmış. Bahçede, yaratıcı bir süreci kolaylaştırıyoruz ve her şey yolunda gittiğinde harika bir başarı duygusu hissedebiliyoruz, gerçi bunun çoğunu gerçekten doğa yapmış olsa da.

Bunun bir parçası olarak, kontrolün tamamen bizde olmadığını da kabul etmeliyiz. İşlerin kötü gittiği, değerli marullarınızın tavşanlar tarafından yendiğini fark ettiğinizde, gerçek bir umutsuzluk zamanları vardır.

İnsanlar bahçıvanlığı bir hobi – bir aktivite – olarak görme eğilimindedir, ancak bence bu öncelikle bir ilişki. Birçok bahçıvan, kendilerinden daha büyük bir şeyin parçası hissetmenin öneminden bahseder. Bahçedeki daha derin varoluşsal deneyimlerin, bu yaşam ağının parçası olma hissinin geldiği yer burasıdır.

Barn Garden’da hedging ile oluşturulan bahçe odalarının bir kısmı dikilmiş, bir kısmı ise bitkilerle dolu. Tilki kuyruğu zambakları (Eremurus Joanna), bahçedeki böyle bir alanda anlarını yaşıyor. Kredi… Tom Stuart-Smith

yanındayım. Ve bu karşılıklı bir ilişki, yazıyorsun.

Bir bahçıvan olmak için, bitkilerin nasıl çalıştığını anlamanız ve ihtiyaçlarıyla ilgilenmeniz gerekir. Pek çok bahçıvan, karşılığında bir şey alma hissine de tanıklık eder – ister güzellik ister hasat ettikleri yiyecekler sayesinde, neredeyse yetenekli olma duygusu.

En çok kutladığım şeylerden bazıları, tesadüfi şeylerdir – kendi kendine eken yıllık çiçekler. Bahçıvanlık yaptığımda, bir karşılıklılık duygusuna sahibim: Biraz yapıyorum ve sonra doğa üzerine düşeni yapıyor ve sonra ben karşılık veriyorum. Bir ileri geri bir his var.

Bu daha simbiyotik ilişki biçimi – doğayı kontrol etmek veya sömürmek yerine ona yanıt vermek ve onunla çalışmak – kolektif olarak değiştirmemiz gereken şeydir. Böylece, sadece bahçeden istediğimizi almaktan daha çok, biyolojik çeşitliliği artırarak ve toprağa özen göstererek daha geniş anlamda doğa için faydalı olan bir bahçecilik yöntemi haline geliyor.

Zen deyimi var, “Odun kes, su taşı.” Bir şey yaparken, anda olun. Ayıklamak gibi: Tekrarlayıcı ama meditatif.

Kesinlikle. Ellerinizi meşgul eden bu ritmik, dikkatli aktiviteler çok canlandırıcıdır, bir meditasyon şeklidir. Bunu deneyimlemenin başka yolları da var; bahçeye özel değil. Ancak doğanın yaratıcı enerjileriyle çalışmak bahçeciliğe özgüdür.

İnsanlar genellikle kendilerini bahçede kaybettiklerini anlatırlar. Terapötik olarak, bu önemlidir. Ego düştüğünde ve bir görevle birleştiğimizde, içsel bir sakinlik duygusu yaşarız. Depresyonda olan veya endişeli veya olumsuz düşüncelerle mücadele eden insanlar için, kafalarındaki diyaloğu kapatmak çok ama çok yardımcı olabilir.

Bahçe size korunan bir fiziksel alan sağlar” diye yazıyorsunuz, “zihinsel alan duygunuzu artırmaya yardımcı oluyor.” Akış durumlarında kendilerini kaybeden bahçıvanlardan bahsediyorsunuz.

Ayıklamanın bir akış durumuna girmenin etkili bir yolu olabileceğini düşünüyorum. Bahçeciliğin sürükleyici kalitesi, bizi şimdiki ana çekmemize yardımcı oluyor. İyi bilinen anti-stres etkileri olan bir dikkat biçimi olabilir.

Bahçıvanlık bizi bugüne getirirken, aynı zamanda içsel bir gelecek yönelimine de sahiptir. Doğal büyüme gücüyle çalışırken hissedebileceğimiz olumlu beklenti duygusu, beraberinde bir amaç ve motivasyon duygusu getirir. Bunun son derece yardımcı olabileceği birçok zaman vardır. Bazen bahçenin beni içine çektiğini ve beni harekete geçirdiğini hissediyorum.

Bahçede zamanı deneyimleme şeklimiz, bahçenin tedavi edici etkilerinin merkezinde yer alır. Güçlendirme ve güçsüzleştirme paradoksu gibi, bahçıvanlık bizi yaşamın geçiciliği ile temasa geçirir, ama aynı zamanda yaşamın sürekliliğini hissetmemizi sağlar. Bu, travma ve kayıptan kurtulan insanlar için son derece teselli edici olabilir.

En sevdiğim yerin kompost yığını, o sonsuz yaşam boyutu olduğu konusunda sadece yarı şaka yapıyorum.

Kitapta bununla ilgili şair Stanley Kunitz’den alıntı yapıyorum. Genç bir adam olarak bir çiftlikte çalıştı ve “gezegendeki yaşamın hayatta kalması için ölümün kesinlikle gerekli olduğunu” öğrendi.

Görüştüğüm bazı mahkumlar için kompostun büyük sembolik önemi olduğunu fark ettim. Atıkları üretme şekli çok sağlıklı bir şey yaratabilir, eğer işini yapmasına izin verirseniz, güçlü bir metafor. Beraberinde bir potansiyel duygusu ve yeni bir hayata doğru dönüşüm olasılığını getirir.

Barn Garden’da civanperçemi (Achillea Altın Plaka), tüylü haşhaş (Macleaya cordata) ve çimenler. Kredi… Tom Stuart-Smith

Sigmund Freud’un çiçekleri sevdiğini kitabınızda öğrendim.

Aynı zamanda amatör bir botanikçiydi. Çiçeklerin ne çelişki ne de duygu barındırmadığına dikkat çekti. Bitkilerin varlığında yaşayabileceğimiz huzurun çoğu bu nitelikten kaynaklanmaktadır.

Buna karşılık, insan ilişkileri karmaşık ve talepkardır. Bitkilerin bizim hakkımızda düşünceleri yoktur ve bizi yargılayamazlar. Bunun değeri, bitkilere bakarken utanç duygusundan kurtulan mahkumlarla yapılan görüşmelerde çok güçlü bir şekilde ortaya çıktı.

Freud, çoğumuz gibi, çiçekleri her şeyden önce güzellikleri için severdi. Güzelliğin tedavi edici gücünü gözden kaçırmamak önemlidir. Güzellik, duygusal beslenmenin bir biçimidir. Araştırmalar, beynin derinlerindeki duygusal merkezleri ne kadar güçlü bir şekilde harekete geçirdiğini gösteriyor.

Bu etki bahçeye özgü değildir, ancak bir bahçe bize yoğun bir doğal güzellik dozu sunabilir.

Ama içeri girmesine izin vermeliyiz.

Gerçekten merak ettiğim şeylerden biri, bahçede yapmak arasında bir denge kurmak, bir yandan, ve diğer yandan varlık. Neredeyse durmaksızın yaptığım bir aşamadan geçtim, bir gün fark ettim ki her zaman dışarı çıkıp iş arıyordum – neredeyse bela arıyordum. Yabani otlar neredeydi?

Bence bahçıvanlar için aletlerini bırakıp sessizce oturmak, kendilerini doğaya bırakmak zor olabilir.

Bahçe “dikkat restorasyonunu” destekler, yazarsınız.

Doğaya dalmadan bahçede olamazsınız ve yeşil doğa bilişsel olarak yenilenir. Bir çalışma, bir arboretumda yürüyen öğrencileri bir otoyolda yürüyen öğrencilerle karşılaştırdı. Doğada zaman geçirenler, sonraki testlerde önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi. Avcı-toplayıcı mirasımızı düşünürseniz bu şaşırtıcı değil: Beynimiz doğal dünya bağlamında gelişti.

Bahçe ve doğa bize yolu gösterebilir.

Eğer ona açıksak, kesinlikle yapabilir. Bence bazı insanlar bunu oldukça zor buluyor ve yeni başlayanlar için bahçıvanlık oldukça korkutucu olabilir. Bu yüzden insanları her zaman büyümesi kolay şeylerle başlamaya teşvik ediyorum.

Senin gibi tohumdan kuşkonmaz değil belki? Bu cesur .

Evet, muhtemelen öyleydi. Ama kaybedecek bir şeyim olmadığını düşündüm. Bir bahçe yapmaya gidiyorduk ve fazla paramız yoktu. zamanımız vardı; gençtik. Düşündüm, “Neden olmasın? Bakalım.”

Daha yakın zamanda kuşkonmaz yataklarını yenilemek zorunda kaldık ve kron satın aldık. Ama ilk kuşkonmazımızı tohumdan yetiştirmek çok tatmin ediciydi. Bahçıvanlığın çoğu, gecikmiş hazlarla ilgilidir ve kuşkonmaz ile uzun bir bekleyiş.

Sabır öğrenmek.

Sabrı öğrenmek — ve işler ters gittiğinde bunun bir felaket olmadığını öğrenmek. Bahçede her zaman bir şeyler yolunda gider. Bazı şeyler iyi gelecek.

Margaret Roach, web sitesi ve podcast A Way to Garden ve aynı adlı bir kitabın yaratıcısıdır.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.