BASTA! konferansının gözden geçirilmesi: indirilecek videolar ve belgeler

Womanne

Member

1. BASTA! konferansının gözden geçirilmesi: indirilecek videolar ve belgeler

YETER sonbahar! 22. yılında Mainz’de geçen hafta yapılan konferans özellikle heyecan vericiydi çünkü .NET Core 3.0, ASP.NET Core 3.0 ve Entity Framework Core 3.0 with Visual Studio 2019 v16.3, ana .NET Conf 2019 konferansının arifesinde yayınlandı. vardır.

Benim için Pazartesi gecesi şöyleydi: BASTA’daki açılış konuşmamda yer alabilmek için konuşmacıların resepsiyonuna giderken otobüste .NET Conf açılış konuşmasının canlı akışını izledim! zaten en son yenilikleri içerebilir. Aynı zamanda Haberler Developer tarafından yeni sürümlerle ilgili mesajım yayınlandı: Önizleme ve RC sürümleri projesinin son haftalarda yoğun pratik kullanımı sayesinde bu makaleyi yazabildim.

YouTube’da sunum

BASTA’da bu yılın yeniliği! “Çekirdekten ön uca” açılış konuşmasının internette ilk kez YouTube’da canlı olarak yayınlanmasıydı. Kaçırdıysanız kaydı izleyebilirsiniz. Sunumumu indirmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Tam 15 dakika süren konuşmamın ana konusu açıkçası klasik .NET Framework’e veda ve artık WPF ve Windows Forms uygulamalarını .NET Core 3.0 üzerinde çalıştırma olasılığıydı. Böyle bir geçişin zorunlu olmadığını açıkladım (.NET Framework, gösterdiğim mezar taşına rağmen Windows’ta bir zombi gibi hayatta kalıyor – aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın), ancak işlevler, performans, dağıtım ve araç desteği alanlarında bazı faydalar sağlayabilir. . Ancak, bir geçiş aracının olmaması nedeniyle geçiş çabası pek azalmaz. Açılış konuşmasında, daha önce burada blogumda yayınladığım PowerShell tabanlı geçiş betiğini sergiledim.

https://www.youtube.com/watch?v=gPlgmrIj7Ls&t=92s

Amerikalı meslektaşım Julie Lermann’ın ikinci gününden açılış konuşması da ücretsiz olarak izlenebilir (burada başlangıçta organizatörden bir reklam bloğu). Konusu “Mirasla Yaşamak” idi: Eski Uygulamaları Sürdürmek. Odadaki 20 yıldan daha eski yazılımlara sahip olan yaklaşık 30 kişiden biriydim :).

Blazor Elektron

Konuşmamın sonunda ayrıca Microsoft’un .NET Conf’ta kısaca gösterdiği “Blazor Electron” projesinden de bahsetmiştim.Bu proje bir ASP.NET Blazor uygulamasının Electron’da çalışmasını sağlayarak HTML, CSS, . NET/C# yerine HTML, CSS, JavaScript/TypeScript. Microsoft, önceki “Elektron Bileşenleri” deneyinin .NET 5.0’a dahil edilebileceğini belirtti (Kasım 2020’de bekleniyor). Bunun için bir temel proje, ana mimarı ve geliştiricisi meslektaşım Gregor Biswanger olan Electron .NET’tir. Blazor Sunucu Uygulaması ile, ASP.NET Blazor’un bir kısmı zaten .NET Core 3.0’da göründü. Bunun WebAssembly tabanlı varyantı hala bir önizlemedir.

Daha fazla ders

Salı günkü açılış konuşmasına ek olarak, BASTA! geçen hafta iki tam günlük atölye çalışması (Pazartesi ve Cuma) ve üç dersi (Salı, Çarşamba ve Perşembe) vardı – Perşembe gününden beri kötü bir soğuk algınlığına rağmen
😐

Derslerimi kaçırdıysanız, burada kullanabilirsiniz:

.NET Core 3.x ve .NET 5.0: masaüstü ön uçlarının yeniden doğuşu ve diğer haberler

ASP.NET Core 3.x artık tarayıcıda da: MVC Razor Views vs Razor Pages vs Blazor

Entity Framework Core 3.x: Bu yeni!

()

Haberin Sonu