Binam Dini Bir Ritüel Olsa Bile Tütsü Yasaklayabilir mi?

Idealed

Active member
S: My Manhattan apartman kurulu, kokuları ve yangın riskini azaltmak için yakın zamanda sigara içmeme politikasına mum ve tütsü yasağı ekledi ve 100 dolardan başlayan para cezaları verdi. Ritüellerinde tütsü içeren bir Asya dinini uyguluyorum. Kuruldan muafiyet istediğimde reddedildim. Ama hafif bir kokuya sahip yüksek kaliteli bir tütsü kullanıyorum ve 15 dakikadan daha az yanıyor. Kısıtlama özellikle adil değil çünkü diğer sakinlerin Şabat için mum yaktığını biliyorum. Tütsü yakmak dini pratiğimin önemli bir parçası ve kısıtlama eşitsiz ve ayrımcı görünüyor. Dini muafiyet hakkım var mı?

A:
Apartman dairenizin sigara içmeme politikası yangını önlemeyi amaçlıyor olabilir, ancak bu pek mantıklı değil. Mum ışığında akşam yemekleri yasak mı? Peki ya doğum günü mumları? Konut sakinleri elektrik kesintisi sırasında mum yakamaz mı? Kısıtlamalar nerede bitiyor? Potansiyel tehlikelerin listesi uzundur ve bir tahta kendisini, her birini öngören kurallar yazan bir çubuk kraker haline getirebilir.

“İnsanlar Noel zamanı prizlerini aşırı doldururlar. Gaz ocağını açık bırakırlar, yanına kurulama bezi koyarlar. Ne kadarını yasaklayacaksın?” dedi Manhattan emlak avukatı Lisa A. Smith. “İnsanlar hangi noktada sorumlu olmak zorunda? Kişisel çıkarları var ve kendilerini koruyorlar – tüm eşyalarını yakmak istemiyorlar.

Komşularınız yönetim kurulundan hiç izin istemedikleri için Şabat mumları yakıyor olabilir ve mumların keskin bir kokusu olup olmadığını kimse bilmiyor. Tütsünüzü yakarsanız ve kurul bu yeni politikayı ihlal ettiğiniz gerekçesiyle sizi cezalandırırsa, kuralın tüm sahipler arasında eşit şekilde uygulanmadığını belirtin. Bayan Smith, pes etmezlerse, onlara karşı New York Şehri İnsan Hakları Komisyonu’na başvurabileceğiniz bir ayrımcılık iddiasında bulunabileceğinizi söyledi.

Ancak, işte kırışıklık: Tütsü genellikle koridorlara ve havalandırma deliklerinden diğer dairelere sızabilen güçlü bir kokuya sahiptir. Ve çoğu apartman tüzüğünün, herhangi bir sigara içme politikasından ayrı olarak, sakıncalı kokuları yasaklayan bir hükmü vardır. Bu nedenle, komşularınız koku veya dumandan şikayet ederse, kurul sizden tüzüğü işaret ederek yakmayı bırakmanızı isteyebilir. Apartman dairenizde dininizi yaşama hakkınız varken, komşularınızı rahatsız edemezsiniz.

Bayan Smith, “Sizin dininiz olması, diğer insanları rahatsız edeceğiniz anlamına gelmez,” dedi. “Başkalarının zararına olacak şekilde yapamazsınız.”

Bu yüzden tütsünüzü yakacaksanız, kapının altına nemli bir havlu koyun, pencereleri açın ve belki de komşularınızı rahatsız etmemek ve tahtanın öfkesini uyandırmamak için bir vantilatör çalıştırın.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.