Çok Kolay Hasanpaşa Köfte

GezginRuhlar

Global Mod
Global Mod
Çok Kolay Hasanpaşa Köfte Tanımı İçin Gereçler

• Yarım kg köftelik kıyma yahut
Köfte harcı için;

• 350-400 gram kıyma
  • 2 orta uzunluk ince kıyılmış soğan
  • 1 su bardağı galeta unu
  • 1 adet yumurta
  • İncecik kıyılmış maydanoz
  • 1,5 çay kaşığı kabartma tozu yahut karbonat
  • Tuz
  • Baharat
Püre için;

• 2 adet orta uzunluk patates
  • 1 çay bardağı süt
  • Tuz
Pişirme sosu için;

• 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 çay bardağı su
  • Rendelenmiş 1 çay bardağı kaşar peyniri
Çok Kolay Hasanpaşa Köfte Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Şayet hazırda köftelik kıymanız var ise tarife çabucak başlayabiliriz lakin yoksa ve köftesini hazırlayacaksanız;.
  2. Köfte harcı için gerekli tüm malzemeyi geniş bir kaba alıp, güzelce yoğuralım ve mümkünse 2-3 saat dolapta dinlendirelim.
  3. Bu esnada patateslerimizi haşlayalım. Haşlanmış patateslerimizi istersek çatalla istersen ezici ile güzelce ezelim.
  4. Sütü ve tuzu ekleyelim (Ben püre içine de bir tutam rendelenmiş kaşar peyniri ekledim) Pürenin kıvamı fazlaca sıvı olmamalı.
  5. Dinlenmiş köfte harcımızdan mandalina büyüklüğünde modüller koparalım yuvarlayalım ve ordasını oval olarak açalım (İçli köfte yapar üzere oyalım)
  6. Açtığımız oval ağızları üst bakacak biçimde borcama dizelim.
  7. 200 derece fırında köfteleri yaklaşık 15 dakika pişirelim.
  8. Bu esnada pişirme sosumuz için tereyağını tavaya alalım salçayı ekleyelim biraz kavuralım ve suyu ekleyip, salçayı yeterlice açalım. Karıştırarak kaynama noktasına gelen sosumuzun altını kapatıp, ılınmaya bırakalım.
  9. Pişen köftelerin içlerine kaşıkla yahut sıkma torbası ile çokça püre ekleyelim ve üstlerine güzelce kızarmaları için biraz kaşar peynir serpelim.
  10. Ben püre koymadan evvel birazcık kaşar peynir serpip daha sonra püre koydum görsellerde bakılırsaceksiniz.
  11. Köfteleri dizdiğimiz borcam yahut fırın kabının tabanına salçalı suyumuzu ekleyip.
  12. 200 derece fırında tekrar yaklaşık 20 dk üstleri yeterlice kızarana kadar pişirelim. Bu lezzete bayılacaksınız. :)) Deneyen herkese afiyet olsun???????????????? Denerseniz fotoğraflamayı unutmayın ????‍
    ♀
    ????‍
    ♀
    .
Çok Kolay Hasanpaşa Köfte Tanımı Fotoğraflı Yapılışı