Combofix Nedir, Nasıl Kullanılır?

Epiclife

Member
Hepimizin kesinlikle bir vakit içinder Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve kimseler tarafınca sevilmeyen öksüz çocuk Windows 8 meseleleri ile boğuşmuşuzdur. Hatta hala Windows 10 ve daha yeni doğmuş bir bebek olan Windows 11 problemleri ile de orta ara boğuşur durumdayız.

Fakat bugün bahsimiz Windows 8.1 öncesi Windows sürümleri. şimdi her insanın nefret ettiği o kusur sesi hatırladınız mı? Pekala ya, apansız gelen mavi ekranları ve piksel piksel görünen yazıları? İşte bu meseleleri hala yaşayan ve maziden vazgeçmeyen ya da zorunluluktan vazgeçemeyen Windows kullanıcılarının kaygısına derman olacak bir program ile karşınızdayız.

Kimilerimiz bu programı yakından tanıyor. Pekala tanımayanlar için Combofix Nedir?

ComboFix
, sUB‘ler tarafınca oluşturulmuş, bilgisayarınızı bilinen berbat hedefli yazılımlara karşı tarayan ve bulunduğunda bu berbat hedefli yazılımları otomatik olarak temizlemeye çalışan bir programdır. ComboFix, en yaygın ve yeni makus emelli yazılımların büyük bir kısmını kaldırabilmenin yanı sıra, program tarafınca otomatik olarak kaldırılmayan berbat emelli yazılımları kaldırmak için eğitimli yardımcılar tarafınca kullanılabilecek bir rapor da imgeler.

Şu anda ComboFix sırf aşağıdaki Windows sürümlerinde çalışabilir:

• Windows XP (yalnızca 32-bit)
  • Windows Vista (32-bit/64-bit)
  • Windows 7 (32-bit/64-bit)
  • Windows 8 (32-bit/64-bit)
Combofix hangi durumlarda kullanılır?

Üstte bahsetmiş olduğumiz üzere ComboFix sUBs tarafınca hazırlanan ve bilgisayarınızı tehlikeli yazılımlar olan malware yazılımları tespit etmek için taradıktan daha sonra bu yazılımları otomatik olarak temizlemeye çalışan bir programdır.

Bir yardımcı, bilir kişi ya da servis vazifelisi tarafınca bilhassa istenmedikçe ComboFix’i çalıştırmamalısınız. Ayrıyeten, bu programın gücü niçiniyle, ComboFix tarafınca görüntülenen rastgele bir bilgiye uygun biçimde eğitilmiş birinin nezareti olmadan hareket etmeye çalışmamanız şiddetle tavsiye edilir. Şayet kendi başınıza Comfix’i kullanmaya çalışırsanız, bilgisayarınızın olağan işleyişinde sıkıntılara yol açabilir. Ayrıyeten, ComboFix’i çalıştırdığınızda, aşağıdaki pozisyonlardan evrakları otomatik olarak sileceğine dikkat edilmelidir:

• Geri dönüşüm kutusu
  • Süreksiz internet belgeleri
  • Süreksiz klasörler.
Bu pozisyonlardan birinde saklamak istediğiniz belgeleri saklarsanız, üstteki süreksiz depolama pozisyonlarına güvenmek yerine onları daha inançlı bir pozisyona taşımanız önerilir.

Unutmayın, Combofix’i kullanmak büsbütün kendi sorumluluğunuz altındadır.

Gerekli ikazları yaptığımıza gore… Combofix nasıl kullanılır?

Adım #1
: Buradan Combofix’i indirin: https://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

Adım #2: Belgeyi indirdiğinizde aşağıdaki üzere bir ihtar çıkacaktır. Save butonuna tıklayın.

Adım #3: Aşağıdaki üzere nereye kaydedeceğinizi sorduğunda, direkt Windows masaüstünüze kaydettiğinizden emin olun.

Adım #4: ComboFix.exe’yi masaüstünüze kaydetmek için farklı kaydet ekranını ayarladığınızda, kaydet düğmesine tıklayın. ComboFix artık bilgisayarınıza indirilmeye başlayacaktır.

Adım #5: ComboFix’i başlatmaya neredeyse hazırız, lakin bunu yapmadan evvel, ComboFix’i çalıştırırken başka programlarla çakışma olmaması için kimi önleyici önlemler almamız gerekiyor. Bu noktada tüm açık pencereleri kapatmalı ve masaüstünüzde bulunan ComboFix simgesine çift tıklamalısınız. Lütfen, ComboFix’i başlattıktan daha sonra, programın durmasına niye olabileceğinden, ComboFix penceresinde rastgele bir yere tıklamamanız gerektiğini unutmayın. Aslında ComboFix çalışırken bilgisayarınıza hiç dokunmayın. Tarama biraz vakit alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

Adım #6: Combofix.exe evrakına çift tıklayın. Akabinde buna misal bir ikazla karşılaşacaksınız.

Adım #7: ComboFix’in dijital imzası olmadığı için Windows bu istemi gösteriyor. Bu büsbütün olağan ve inançlıdır ve devam etmek için Run butonuna tıklayabilirsiniz. Windows Vista yahut Windows 7 kullanıyorsanız ve programı çalıştırmaya devam etmek isteyip istemediğinizi soran UAC istemi alıyorsanız, Yes butonuna basmalısınız.

Run butonuna tıkladıktan daha sonra aşağıda gösterildiği üzere ComboFix sorumluluk reddi ekranını bakılırsaceksiniz.

Adım #8: Kullanıcı mukavelesini okuyup onaylamak için I agree butonuna tıklayın.

Kullanıcı mukavelesini onayladıktan daha sonra ComboFix bilgisayarınıza yüklenecektir. Tamamlandığında, aşağıda gösterildiği üzere bir mavi ekran bakılırsaceksiniz.

Adım #9: ComboFix’in çalışmasına az kaldı. Tamamlandığında, ComboFix otomatik olarak bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmaya çalışır, bu biçimdece programı kullanırken rastgele bir sorun oluşursa, evvelki ayarlarınıza geri dönebilirsiniz. ComboFix geri yükleme noktası oluşturmayı bitirdiğinde, aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği üzere Windows Kayıt Defterinizi yedekleyecektir.

Adım #10: Windows Kayıt Defteri yedeklenmeyi bitirdiğinde, ComboFix, Windows Kurtarma Konsolu’nun konseyi olup olmadığını algılamaya çalışır. esasen yüklediyseniz, bu kısma atlayabilir ve okumaya devam edebilirsiniz. Aksi takdirde, aşağıda gösterildiği üzere aşağıdaki bildirisi goreceksiniz:

Adım #11: Üstteki ileti kutusunda ComboFix’in devam etmesi için Yes butonuna tıklayınız. Kurtarma Konsolu kurulumunu tamamlamak için lütfen ComboFix tarafınca verilen adımları ve talimatları izleyin. Heyetim tamamlandıktan daha sonra aşağıda gösterilen ekran ile karşılaşacaksınız

Adım #12: Devam etmek için artık Yes butonuna basın. Kurtarma Konsolu yüklemesi sırasında rastgele bir vakitte yüklenemediğini belirten bir bildiri alırsanız, ComboFix’in bilgisayarınızın taramasına devam etmesine müsaade verin. Süreç tamamlandığında ve bir günlük oluşturulduğunda, Windows Kurtarma Konsolu’nu el ile yükleme kısmında bulunan adımları kullanarak Kurtarma Konsolu’nun manuel ile yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. ComboFix artık bilgisayarınızın internet ilişkisini kesecektir, bu niçinle artık internette olmadığınızı belirten rastgele bir ihtar alırsanız şaşırmayın yahut endişelenmeyin. ComboFix bittiğinde, internet irtibatınızı otomatik olarak geri yükleyecektir. ComboFix artık bilgisayarınızı bilinen tehlikelere karşı taramaya başlayacaktır. Bu biraz vakit alabilir, bu yüzden sabırlı olmalısınız.

Adım #13: Program bilgisayarınızı tararken saat biçiminizi değiştirecektir, bu yüzden bunun olduğunu gördüğünüzde endişelenmeyin. ComboFix bittiğinde saat ayarlarınızı evvelki ayarlarına geri yükleyecektir. Ayrıyeten, taramasının çeşitli evrelerinden geçerken ComboFix penceresindeki metnin güncellendiğini bakılırsaceksiniz. Bunun bir örneği aşağıda görülebilir.

Not: Bu adım Stage_50 yazısını gorene kadar sürebilir. Sabırlı olmalısınız.

Adım #14: ComboFix çalışmayı bitirdiğinde, aşağıda gösterildiği üzere log raporunu hazırladığını belirten bir ekran nazaranceksiniz.

Adım #15: Windows masaüstünüzün kaybolduğunu görürseniz endişelenmeyin. Bu olağandır ve ComboFix bitmeden masaüstünüzü geri yükleyecektir. Sonunda, programın bitmek üzere olduğunu belirten ve programların günlük evrakının yahut raporunun C:ComboFix.txt pozisyonunda bulunacağını bildiren aşağıdaki üzere bir ikaz nazaranceksiniz

Adım #16: ComboFix bittiğinde, programı otomatik olarak kapatacak ve saatinizi yepyeni formatına geri döndürecektir. sonrasındasında aşağıda gösterildiği üzere günlük evrakını sizin için otomatik olarak gösterecektir.

Artık bu günlüğü, Combofix’i çalıştırmanızın istendiği mevzuya cevap olarak göndermelisiniz. Yardımcı artık bu günlüğü tahlil edecek ve sonrasındasında ne yapmanızı istediklerini size bildirecektir. Combofix’i çalıştırdıktan daha sonra internet’e bağlanmada sorun yaşıyorsanız, lütfen internet temasını manuel olarak geri yükleyin. ComboFix, birinci çalıştırmanızda bile, yaşadığınız meseleleri çözmüş olabilir. Büyük olasılıkla, yardımcınızın daha fazla tahlil etmesi gerekeceği enfeksiyonlar kalacağından, oturumunuzu yardım aldığınız bahse göndermenizi öneririz.