DAT Evrakı Nedir, Nasıl Açılır ve Dönüştürülür?

Epiclife

Member
Bilgisayarınıza kurmak istediğiniz yeni bir yazılım, temel bir uygulama, farklı bir program ya da oynamak istediğiniz bir oyun; ortasında bir hayli farklı evrakın olduğu geniş bir yükleme klasörüne sahiptir. Kullanıcı sadece bir yükleme belgesine tıkladığını zannetse de aslında o yazılımın çalışması için gerekli bir hayli bilgi vardır. Bu ayrıntıların büyük bir kısmı ise .dat uzantılı DAT belgelerinde saklanır.

DAT evrakları genel olarak metin biçimindedir lakin ortasında görüntü, fotoğraf üzere farklı tıpta içerikler de barındırabilir. Bilhassa bir e-posta eki olarak bu cins bir belgeyi elde ettiyseniz ortasında neler olduğunu bilmeniz neredeyse imkansızdır. her neyse ki hiç bir şey tahlilsiz değil. Gelin DAT belgesi nedir biraz daha yakından inceleyelim ve DAT evrakı nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruların karşılıklarını gorelim.

DAT evrakı nedir?

Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz bir yazılımın, uygulamanın, programın ya da oyunun yanlışsız bir biçimde çalışması için gerekli temel ayrıntıların saklandığı evraklar, .dat uzantılı DAT belgeleridir. DAT evrakları genel olarak metin biçiminde kodlar barındırırlar fakat kimileri görüntü, fotoğraf üzere farklı içeriklere de sahip olabilirler.

DAT belgeleri tek başına mana taşımadıkları için bağlı oldukları program haricinde açılmaları zordur lakin imkansız değildir. Örneğin Minecraft üzere bir oyun da kimi ayrıntıları DAT evraklarında taşır. Belgeyi açar ve ortasında sadece yazılımcıların çözebileceği bir grup metinler görürsünüz. Yani açılır da ne işe fayda bilinmez.

Açıldığı vakit işe yarayan DAT belgeleri da vardır, örneğin Outlook ile gelen e-posta ekleri. niçindir bilinmez, kimi vakit Microsoft Outlook sunucuları e-posta eklerini otomatik olarak DAT belge formatına çevirerek gönderirler. Bu cins evraklara, temel DAT evraklarına bakılırsa farklı bir süreç uygulamak gerekir.

DAT evrakı nasıl açılır?

Şayet bilgisayarınızda bir DAT evrakı bulduysanız belge özelliklerini inceleyerek onun hangi yazılıma ilişkin olduğunu bulun. Kelam konusu yazılımın olduğu klasöre bırakırsanız DAT evrakı aslına bakarsanız bakılırsavi olan işi yerine getirecektir ve sizin bu belgeyi açmanıza gerek kalmayacaktır. Lakin her belgenin ilişkin olduğu yazılımı çabucak bulamayabilirsiniz.

DAT evraklarının temel olarak metin biçiminde oluşturulduğunu söylemiştik. şüphesiz metin biçimindeki evrakları açmanın en kolay yolu metin görüntüleyici uygulamaları kullanmaktır. Not Defteri üzere bilgisayarınızın işletim sisteminde yüklü olarak gelen metin görüntüleyici uygulamalar üzerinden DAT evraklarını görüntüleyebilirsiniz.

DAT evrakını görüntülediniz, pekala artık ne olacak? DAT evrakı içeriğinde ayrıntıların kodlandığı metni görürsünüz ve şayet bir yazılımcı değilseniz bu kodlar hayli da manalı gelmez. Olsun, en azından DAT evrakının hangi yazılıma ilişkin olduğunu ya da içeriğinde görüntü ve fotoğraf üzere farklı cinste bir belge olup olmadığını kod ortasındaki sözlerden çözebilirsiniz.

E-posta eki olarak gelen DAT evrakı nasıl açılır?

• Adım #1: Buradan Winmaildat internet sitesini açın.
  • Adım #2: Evrak Seç butonuna tıklayın.
  • Adım #3: Açmak istediğiniz DAT evrakını seçin.
  • Adım #4: Start butonuna tıklayın.
  • Adım #5: Boyutuna bakılırsa değişen bir süre sonunda DAT evrakı tahlil edilmiş olacak.
  • Adım #6: DAT belgesi içeriğini görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.
  • Adım #7: Süreç tamam.
Microsoft Outlook sunucularında otomatik olarak dönüştürüldüğü için DAT belge formatında edindiğiniz e-posta ekini açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Şayet bu tıp bir süreçle uğraşmak istemiyorsanız e-posta aldığınız kullanıcı ile irtibata geçerek evrakın size farklı bir yolla gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Winmaildat internet sitesi aslında direkt olarak DAT belgesini açmaz. Belgeyi tahlil ederek açılabilecek formatlar sunar. Yani bir DAT belgesi ortasında birden hayli belge bulabilirsiniz. Bu evrakları Winmaildat internet sitesi üzerinden görüntüleyebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Evrakların formatına bakılırsa ek süreç gerekebilir.

DAT evrakı nasıl dönüştürülür?

DAT evraklarının içeriği değişebilir olduğu için aslında direkt olarak bir dönüştürme yolundan kelam etmek yanlışsız olmaz. Metin biçimindeki DAT evraklarını Not Defteri ile, görüntü ve ses biçimindeki DAT belgelerini VLC Media Player ile, fotoğraf biçimindeki DAT belgelerini Microsoft Paint ile ve anlattığımız üzere e-posta eki biçimindeki DAT belgelerini Winmaildat internet sitesi ile açabilirsiniz.

Yapılacak en yanlışsız süreç DAT evrakını Winmaildat ile tahlil etmektir. bu biçimdece açamasanız bile en azından belgenin içeriğinin biçimini öğrenebilir ve uygun bir uygulama üzerinden açabilirsiniz. Açtıktan daha sonra standart belgeler üzerinde yapılan süreçlerin birebirini bu belgeler üzerinde de yapabilirsiniz.

Yazılım ve oyunların çalışması için gerekli ayrıntıları barındıran ve e-posta eklerinde karşınıza çıkabilen DAT evrakı nedir, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken birtakım değerli ayrıntılardan bahsettik.