DDU Nedir, Nasıl Kullanılır?

Epiclife

Member
Bilgisayar donanımlarınız içinde grafik süreç ünitesi, özetlemek gerekirse GPU; elbet en değerli bileşenlerden biridir. Şoförleri ile bir arada gelen GPU artık kimi problemler yaratmaya başladıysa ya da yeni bir GPU aldıysanız bu şoförleri silmeniz gerekir. Lakin DDU üzere bir araç kullanmadan bu süreci yaparsanız bilgisayarınızın bir hayli farklı klasöründe silinmiş şoföre ilişkin artık evraklar bulacaksınız.

DDU nedir, nasıl kullanılır soruları bu noktada ehemmiyet kazanıyor zira hiç bir kullanıcı silmiş olduğu şoföre ilişkin kullanılmayan evraklar ile bilgisayarının meşgul edilmesini istemez. DDU şoför kaldırma aracı yardımıyla hangi marka olursa olsun GPU şoförlerinizi geride iz bırakmadan silebilirsiniz. Gelin DDU nedir tüm bilgileriyla inceleyelim ve DDU nasıl kullanılır adım adım nazaranlim.

DDU nedir?

Display Driver Uninstaller, özetlemek gerekirse DDU; bir GPU şoför kaldırma aracıdır. AMD, ATI, NVIDIA ve Intel grafik şoförlerini geride iz bırakmadan siler. Bu tıp GPU şoförlerinin silindiği vakit Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde ve farklı klasörlerde artık evrak bırakmamasını sağlar. kullanması kolaydır ve fiyatsızdır.

DDU nasıl kullanılır?

• Adım #1: Kaldırmak istediğiniz GPU şoförlerinin yeni olduğundan emin olun.
  • Adım #2: Buradan DDU şoför kaldırma aracını indirin ve heyetimi tamamlayın.
  • Adım #3: Bilgisayarınızın internet ilişkisini kesin.
  • Adım #4: DDU şoför kaldırma aracını inançlı modda başlatın.
  • Adım #5: Aracı açın ve Options sekmesini genişletin.
  • Adım #6: C:sürücüadı klasörünü seçin.
  • Adım #7: Kaldırmak istediğiniz şoför ismini seçin.
  • Adım #8: Kaldırma tercihinizi seçin.
  • Adım #9: Şoför boyutuna bağlı olarak değişen bir süre sonunda kaldırma süreci tamamlanacak.
  • Adım #10: Dilerseniz süreci yeniden ederek şoför önbellek evraklarını da silebilirsiniz.
  • Adım #11: Süreç tamam.
Adım #1: Kaldırmak istediğiniz GPU şoförlerinin şimdiki olduğundan emin olun:

DDU şoför kaldırma aracı ile silmek istediğiniz GPU şoförlerinin aktüel olması son derece kıymetli zira aktüel olmayan şoförler bir daha yüklenme eğilimi gösterebilir. GPU üretici firmasının ya da bilgisayarınızın resmi internet sitesi üzerinden en şimdiki sürüme ulaşabilirsiniz.

Adım #2: DDU şoför kaldırma aracını indirin ve suramı tamamlayın:

DDU şoför kaldırma aracının yükleme evrakı bir ZIP evrakı ortasında geliyor. Yükleme evrakını buradan çıkarın ve kolay ulaşabileceğiniz bir klasöre yerleştirin. ZIP evrakı ortasında bulunan araç ile ilgili evrakları da incelemeyi ihmal etmeyin. Bilhassa readme metin evrakı, DDU aracını birinci sefer kullananlar için âlâ bir yol gösterici olacaktır.

Adım #3: Bilgisayarınızın internet temasını kesin:

DDU şoför kaldırma aracını kurduktan daha sonra aracı başlatmadan evvel bilgisayarınızın internet irtibatını kesmeniz öneriliyor. Zira araç ile şoför silindikçe internet üzerinden kendini bir daha yükleme ve güncelleme eğilimi gösterecektir. En düzgünü internet temasını büsbütün kesmektir.

Adım #4: DDU şoför kaldırma aracını inançlı modda başlatın:

İnançlı mod, DDU şoför kaldırma aracını çalıştırmak için zorunda olduğunuz bir süreç değil. Lakin önerilen, bu aracı inançlı modda çalıştırmaktır. aslına bakarsan olağan modda aracı çalıştırdığınız vakit karşınıza inançlı modda çalıştırmanızı öneren bir ekran çıkacaktır. Tercih sizin ancak inançlı modda çalıştırmak daha tesirli sonuç almanızı sağlayacaktır.

Adım #5: Aracı açın ve Options sekmesini genişletin:

DDU şoför kaldırma aracını açar açmaz karşınıza kimi seçenekler çıkacak fakat çabucak bunlardan birine tıklamayın. Evvel Options yani Seçenekler sekmesini genişleterek açılan menü üzerinden kimi özel ayarlar yapmanız öneriliyor.

Adım #6: C:sürücüadı klasörünü seçin:

Options sekmesini genişlettiğiniz vakit açılan menüden C:sürücüadı klasörünü ya da klasörlerini seçin. bu biçimdece silme süreci sonunda kaldırılan GPU şoförüne ilişkin tüm evrakların ortadan kalktığından emin olursunuz.

Adım #7: Kaldırmak istediğiniz şoför ismini seçin:

Options sekmesi üzerinden gerekli düzenlemeleri yaptıktan daha sonra kaldırmak istediğiniz GPU şoförünün ismini ve markasını seçin. AMD, Nvidia ya da Intel seçeneklerinden birini tercih etmeniz son derece değerli zira araç, bu tercihinize bakılırsa süreç yapacaktır.

Adım #8: Kaldırma tercihinizi seçin:

DDU şoför kaldırma aracı, kaldırma süreci için kullanıcılarına dört farklı seçenek sunuyor;

• Clean and restart: Sürücüyü kaldırır ve bilgisayarı bir daha başlatır.
  • Clean and do NOT restart: Sürücüyü kaldırır fakat bilgisayarı bir daha başlatmaz.
  • Clean and shutdown: Sürücüyü kaldırır ve sistemi kapatır.
  • Remove “GeForce Experience” display driver installer cache/files: Şoför önbellek evraklarını kaldırır.
Şayet tek bir GPU kullanıyorsanız ve başka şoförlerin de temizlenmesini istiyorsanız Clean and restart, standart bir süreçte Clean and do NOT restart, yeni bir GPU takacaksanız Clean and shutdown seçeneğini tercih edin. Son seçeceği, son adımda açıklayacağız.

Adım #9: Şoför boyutuna bağlı olarak değişen bir süre sonunda kaldırma süreci tamamlanacak:

Kaldırma tercihini seçtikten daha sonra kaldırma sürecini başlatın. Kaldırma sürecinin mühleti, bilgisayarınızın donanım özelliklerine ve GPU şoförünün sahip olduğu evrak boyutuna bakılırsa değişecektir. Süreç daha sonrası bilgisayarınızı bir daha başlatabilirsiniz.

Adım #10: Dilerseniz süreci yine ederek şoför önbellek belgelerini da silebilirsiniz:

DDU şoför kaldırma aracı ile kaldırmak istediğiniz GPU şoförüne ilişkin tüm belgeleri geride iz bırakmadan silmiş olsanız da birtakım önbellek evrakları hala duruyor olabilir. Bu süreç için internet ilişkinizi kesmenize ya da inançlı moda gerek yok. DDU aracını açın ve Remove “GeForce Experience” display driver installer cache/files kaldırma seçeneğini tercih edin. Öncesinde ve daha sonrasında yapacağınız süreçler tıpkı.

Bilgisayarınızın GPU şoförlerini geride hiç bir iz bırakmadan silmenizi sağlayan DDU nedir, nasıl kullanılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu şoför kaldırma aracı hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. DDU aracını kullandıysanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.