Finans yönetimi ve kötü Elster yazılımları

Womanne

Member

1. Finans yönetimi ve kötü Elster yazılımları

“ElsterFormular”dan Elster web portalına dönüşüm can sıkıcı hatalar ve yapılması gereken yardım hattı çağrılarıyla doludur.

Dün şirketimizde Elster finansal yönetim yazılımıyla ilgili bir deneyim yaşadık ve bu deneyimi burada paylaşmak istiyorum çünkü yardım hattında bekleyen bazı insanları üç kez kurtarabilir.

Uzun yıllardır vergi beyannamelerimizi “ElsterFormular” yazılımını kullanarak veriyoruz. “Vergi beyannamelerinin elektronik olarak oluşturulması ve iletilmesi için federal ve eyalet vergi idaresinin resmi ve ücretsiz programı” (üreticiden reklam metni, Bavyera Eyalet Vergi Dairesi (LfSt)).

Elster modülü, kilitlenme yoluyla artık desteklenmediğini bildiriyor

2020 yılı ilk vergi beyannamesi verme tarihinde, 2020 yılı yeni yıl formlarını yazılım içerisinde görebilmeniz için her yıl olduğu gibi yılbaşında da bir yazılım güncellemesi gerçekleştirdik. güncelleme: yazılım bir çalışma zamanı hatasıyla çöktü (ekran görüntüsüne bakın).

Çarpışmak Elster'ı oluştur

Birkaç başarısız güncelleme girişiminden sonra, Elster yardım hattına yapılan bir çağrı, 2020’den itibaren “ElsterFormular” ile kurumlar vergisi beyannamesi vermenin artık mümkün olmayacağını ortaya çıkardı. Vergi makamları böyle bir şeyi bir haber bülteninde/e-postada değil, bir program çökmesinde paylaşır! İnanılmaz!

Elster’ın web sitesinde bir kesinti var, ancak bir güncelleme sırasında program yukarıdaki mesajla çökerse oraya bakmanız gerektiği aklınıza gelmiyor.

Elster web portalında hata

Şirket vergi beyannamelerini dosyalamanın yeni yolu, Elster web portalını kullanmaktır. (bireysel vergi beyannameleri 2020’de hala kullanılabilir olmalıdır). Muhtemelen bir kullanıcı oradaki “ElsterFormular”dan veri aktarabilmelidir. Ama bizim durumumuzda işe yaramadı. Başka bir yardım hattı çağrısı: Sadece 2019’dan (!) beri var olan sertifikamız, veri aktarımında yeni web portalının desteklemediği bir sertifika biçimi kullanıyor. O zaman tüm verilerimizi tekrar web portalına girmemiz gerekir.

Verileri girerken, yalnızca bir adres girilmesine rağmen başka bir hata mesajı çıktı: “Lütfen şirket için yalnızca bir adres girin” (ekran görüntüsüne bakın). Bu hata mesajı ayrıca şu bilgi metniyle eşleşmedi: “Bir Posta Kutusu, bir adres veya her ikisini de belirtmeyi seçebilirsiniz. Lütfen alternatiflerden birini belirtin.”

Elster web portalında anlamsız hata mesajı

Bu yüzden Elster’ın yardım hattına üçüncü bir arama gerekliydi. Bu seferki açıklama gerçekten akıl almaz: Adresteki ‘ülke’ alanını boş bırakmanız gerekiyor, ardından birden fazla adres girdiğinizi belirten bir hata mesajı görüntülenmiyor – bilgi metnine göre bu adrese gerçekten izin verilmesi gerekiyor yap .

Yardım hattına göre, hata bir süredir biliniyordu.

Çözüm

Hayır, ben zaten burada diğer iş sahipleri gibi çok fazla vergi ödemekten şikayetçi değilim çünkü vergilerimi ödemekten gerçekten keyif alıyorum. Ancak finans yönetiminin daha sonra bu tür kötü yazılımlar nedeniyle birkaç kişinin birkaç saatlik çalışma zamanını boşa harcamak zorunda kalması gerçekten hoş değil ve acilen düzeltilmesi gerekiyor.

Özellikle web portalındaki yanıltıcı hata mesajı derhal (!) bir web uygulamasına dönüştürülmelidir. Bavyera Eyalet Vergi Dairesi (LfSt), yardım hattındaki böyle bir hatanın “uzun süredir bilindiği” kadar etkin değilse. , o zaman LfSt’nin yazılım geliştirme süreçlerini acilen modernize etmesi gerekiyor.

Ek not: Birkaç yıl önce, LfSt bizden yazılım geliştirici eğitimi istedi, ancak daha sonra eğitim için “bütçe olmadığı” için eğitimi vermedi. Geliştiriciler eğitilmezse, sonuç kötü yazılımdır.

()

Haberin Sonu