Google Classroom Nasıl İndirilir, Ne İşe Fayda?

Epiclife

Member
Uzaktan eğitimin pandemi sebebiyle yaygınlaşmasının akabinde bu eğitimlerin gerçekleştirildiği platformların değeri de büyük ölçüde arttı. Bu bağlamda Zoom üzere yaygın uygulamaların geliştiricileri, her zamankinden daha epeyce gelişmiş ve bir o kadar da tabir yerindeyse ‘kafa yormayan‘ tahliller üretmek zorunda kalmıştı.

Bu tahlillerin geliştirilmesinin de katkısıyla günümüzde öğretmenler ve öğrenciler Zoom üzere uygulamalara büyük ölçüde alışmış durumda. Ama vakit zaman uygulama ortasındaki karışıklıklardan doğan aksaklıklar olmuyor değil. Biz de bu uygulamalardan, karışıklıkları perdenin gerisinde saklayan hem sıradan birebir vakitte kullanışlı bir adedine, gayeleri farklı olduğundan tam olarak bir Zoom alternatifi olarak sayamasak da sanal sınıflar oluşturmanıza imkân tanıyan Google Classroom’a bakıyoruz.

Google Classroom nasıl indirilir?

• Adım #1: Kullandığınız Google Chrome tarayıcıda Google Classroom’un mağaza sayfasına gidin ve ‘Chrome’a Ekle’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #2: Bunun akabinde Chrome Uygulamaları sayfasında Classroom’a sağ tıklayarak kısayol ekleme seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Başlat ya da masaüstüne ekleme seçeneklerini seçtikten daha sonra ana ekranınızda Google Classroom kısayolunu goreceksiniz. Bunu açtığınızda direkt programa ulaşabilirsiniz.
Google Classroom’u aslında bilgisayarınıza indirmeniz bile gerekmiyor. Direkt resmi sitesine giderek Google hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. Ama siteye masaüstünden ulaşmak isteyenler için yapmaları gereken adımları anlatalım.

Android ve iOS için Google Clasroom indirme linkleri:

Bilgisayarda kullanmak istediğinizde Classroom’u indirmeniz gerekmese de uygulamayı mobilde kullanmak için indirme yapmanız gerekiyor. İşte Classroom’un Android ve iOS indirme linkleri:

Google Classroom nasıl kullanılır?

• Adım #1: Kodunuz var ise bir sınıfa katılmak için sitede birinci karşınıza çıkan ekranda ‘Sınıfa Katıl’ seçeneğini seçin.
  • Adım #2: Sınıf oluşturmak için de bir daha ekranda bulunan Sınıf oluştur seçeneğini seçin.
  • Adım #3:Gerekli ayrıntıları doldurarak sınıfınızı oluşturun.
  • Adım #4. Davet teması yahut sınıf kodu aracılığıyla öğrencileri davet edin.
  • Adım #5: Ders ve ödev teslim tarihlerinize ek olarak yapılan duyuruları ‘Akış’ ekranından takip edin.
  • Adım #6: Yaptığınız çalışmaları yüklemek yahut gözden geçirmek için ‘Sınıf Çalışmaları’ kısmına gidin.
  • Adım #7: Sınıf listesini görmek için ‘Kişiler’sekmesini kullanın.
  • Adım #8: Ödevlerden alınan notları görmek için ‘Notlar’ sekmesine yönelin.
Ders ve ödev teslim tarihlerinize ek olarak yapılan duyuruları ‘Akış’ ekranından takip edin

Sınıfınızın ana sayfasına eriştiğinizde teslim tarihi yaklaşan ödevlerinizi ve duyuruların, ödevlerin ve tartışmaların gerçekleştiği sohbet alanını bakılırsabilirsiniz. Tıpkı sayfada sınıfı kişiselleştirme imkanı da sunuluyor.

Yaptığınız çalışmaları yüklemek yahut gözden geçirmek için ‘Sınıf Çalışmaları’ kısmına gidin

Bir başka sekmede ise ödevlerinizi ya da çalışmalarınızı yükleyebileceğiniz ‘Sınıf Çalışmaları’ kısmı bulunuyor. Buraya yüklenen belgeler Google Drive’a yedeklendiğinden “Kardeşim ödevimi yırttı” üzere mazeretler artık işlemeyecek diyebiliriz.

Sınıf listesini görmek için ‘Kişiler’sekmesini kullanın

Üçüncü sekmeye geçtiğinizde ise sınıf listesini bakılırsabilirsiniz. Burada öğretmenler ve öğrenciler başka ayrı gösteriliyor. Ayrıyeten öğretmenler, bu listedeki öğrencilerin üzerine tıklayarak; teslim edilen yahut edilmeyen ödevleri ve geri verilen çalışmaları gorerek ilerleme durumlarını da izleyebiliyor.

Ödevlerden alınan notları görmek için ‘Notlar’ sekmesine yönelin

Notlar kısmında ise verilen ödevlerden alınan notlar bizleri karşılıyor. Öğretmenler kelam konusu ödevleri hazırlarken puanlama anahtarlarını, son teslim tarihini ve konusunu belirleyebiliyor ve ödevin gönderileceği öğrencileri seçebiliyor.

Ödevler teslim edildiğinde ise örnek olarak öğretmen, yazılı bir belgeyi Google Docs üzerinden açıp gerekli düzenlemeleri ve değerlendirmesini yapabiliyor. daha sonrasında ise notunu vererek öğrenciye ödevini geri teslim edebiliyor. Tüm değerlendirmeler tamamlandığında sınıf ortalaması da sayfanın üstünde gösteriliyor.

Aşması kolay epey ufak bir sorun var:

Google Classroom’a okulunuz tarafınca atanan e-posta adresinizle girerseniz, tıpkı Zoom’da olduğu üzere canlı ders oluşturabilir ya da canlı derse katılabilirsiniz. Lakin şahsi hesabınızla girdiğinizde, fotoğrafta gördüğünüz üzere Meet entegrasyonunu sağlayamıyorsunuz. Lakin bu, canlı ders yapamayacağınız manasına gelmiyor.

bir daha Meet üzerinden ileri bir tarihe yahut anlık ders oluşturup Meet yahut farklı bir uygulamanın kontağını duyuru ekranında paylaşabilirsiniz. Bu noktada elimizde kalan tek eksi, online derslerin şahsi hesapla Meet üzerinde kaydedilemiyor olması. Lakin iş yahut okul hesabınız var ise ve bağlı olduğunuz kuruluş Google Workspace kullanıyorsa bu pürüzlerin hiç biriyle karşılaşmayacaksınız.

Google Classroom ne işe fayda? Kullanmanın avantajları:

• Bulut entegrasyonu
  • Tek bir ölçüt, tüm öğrencilere gönderilebiliyor
  • Öğrencinin ilerleme düzeyini ve iştirak durumunu rahatça takip edebilme
  • sıradan arayüz ve kullanım kolaylığı
  • Ödev verme ve teslim alma kolaylığı
Google Classroom, fiyatsız sürümünde bile biroldukça platformda bulamadığımız özellikler sunuyor. Fiyatsız sürümde Google Meet ile eşleşmemesi birtakım durumlarda sorun olsa da sınıfa nazaran bu durum görmezden gelinebilir.

Bunun yanında canlı ders için farklı bir uygulama kullanırken bile sanal sınıfınız olarak Google Classroom’u tercih edebilirsiniz. Ödevlerin e-posta olarak atılması vakit zaman düzensizlik yarattığından yalnızca ödev teslimi ve değerlendirmesi konusunda sağladığı dayanak bile kendisini kullanmaya bedel kılıyor. Gelin tüm avantajlarına da bir arada bakalım.

Ödevlerin ortadan kaybolması, gönderilen e-postaların ulaşmaması üzere kederlere son: Bulut entegrasyonu

Google Classroom’a yüklediğiniz belgeler ve workspace hesabınız yardımıyla kaydettiğiniz dersler direkt Google Drive’a yedekleniyor. Bu da elinizdeki aygıtı değiştirdiğinizde bile paylaşılan evraklara erişebileceğiniz manasına geliyor. Ayrıyeten Google Docs üzere hizmetler de Drive temelli olduklarından üzerine uğraşılan onca belgenin boşa gitmesi üzere durumlarla karşılaşılmıyor.

Tek bir ölçüt, tüm öğrencilere gönderilebiliyor

Classroom’da verdiğiniz ödevlere ölçütler ekleyebiliyorsunuz. Neye nazaran kıymetlendirme yapacağınızı belirttiğiniz bu ölçütlerin olduğu belgenin kopyası, öğrencilere ödevin yanında gönderiliyor. Bu sayede hem ödev için başka, yönergeler için başka e-posta atma kederinden kurtuluyor birebir vakitte öğrencilerin izleyeceği yolu kolaylıkla göstermiş oluyorsunuz.

Bilhassa kalabalık sınıfların kişisel değerlendirmelerini kolaylaştıran öğrenci takip sistemi:

Classroom kullanırken verdiğiniz ödevler size geri teslim edildiğinde bahsetmiş olduğumiz üzere notlandırmanızı yapıp öğrenciye ödevini geri teslim edebiliyorsunuz. Bunun yanında şahsi olarak öğrencilerin profillerine baktığınızda ise hangi ödevleri teslim edip etmediklerini ve aldıkları notu bakılırsabiliyorsunuz. Bu da tek bir yerden her insanın ilerlemesini nazaranbilmenizi sağlıyor.

Teknolojiye en uzak olanımız bile burada kaybolmayacak: sıradan arayüz ve kolay kullanım

Google, öbür hizmetlerinde olduğu üzere Classroom’da da sıradan ve sade bir arayüz kullanıyor. O denli ki teknolojiyle ortası yeterli olmayan bireyler bile Google Classroom’da kaybolmayacaktır. Hatta bu bireyler için Classroom’un daha uygun bir tercih olduğunu bile söyleyebiliriz. Çünkü Classroom; ödev vermenin, duyuru ve ödevlere geri dönüş yapmanın çok sıradan olduğu bir uygulama

Sayfalarca kağıt harcamayı gereksiz kılan ödev verme sistemi:

Classroom üzerinden ödev verdiğinizde öğrencilerinize e-posta olarak bildirim gönderiliyor. Bu bildirimde ödevin teslim tarihi ve konusu üzere ayrıntılar yer alıyor. Ödevi teslim etmek istediklerinde ise ilgili sayfaya kolaylıkla belgelerini ekleyebiliyorlar. Görüntü çekmelerini istediyseniz YouTube kontakları entegre edilebiliyor. Ya da belgeleri buluta yüklemelerini de isteyebilirsiniz. Bu hususta platform pek fazla özgürlük sunuyor.

Bu yazımızda Google Classroom’un nasıl kullanılacağını ve avantajlarını anlattık. Öğretmenlere ve öğrencilere büyük kolaylık sağlayan bu sisteme misal tavsiyeleriniz var ise yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.