Güveçte Porsiyonlu Kuşbaşı Etli Patetes Oturtma

GezginRuhlar

Global Mod
Global Mod
Güveçte Porsiyonlu Kuşbaşı Etli Patetes Oturtma Tanımı İçin Malzemeler

Etli kısmı için;

• 300 gram küçük doğranmış kuşbaşı dana eti
  • 10 adet arpacık soğan
  • 10 diş sarımsak
  • 2 adet köy biber
  • 1adet orta uzunluk domates
  • 1 tatlı kaşığı biber domates karışık salça
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 3 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı tuz, toz tatlı biber, tozşeker
  • Yarım çay kaşığı karabiber kimyon kekik
  • Patatesler için;
  • 4 adet orta uzunluk domates
Üzerine patatesin;

• Yarım çay kaşığı tuz toz tatlı biber karabiber
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
Üst kısmına koymak için;

• 1 adet domates
  • 1 adet yeşil biber
Güveçte Porsiyonlu Kuşbaşı Etli Patetes Oturtma Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Eti tavaya koyalım suyunu salıp, çekene kadar pişirelim ocağı kapatalım soğanı, sarımsağı soyalım tane kalsınlar tencereye yağları koyalım soğanı, sarımsağı salçayı koyalım 2-3 dk kavuralım.
  2. daha sonra etleri ek edelim karıştıralım, suyunu dökelim, sirkeyi dökelim. Baharatları da ekleyip, karıştıralım. Fokurdayınca ocağın altını kısalım suyu iki parmak kalana kadar pişsin.
  3. Biberleri küçük doğrayalım domatesin de kabuğunu soyup, küçük doğrayalım etin suyu azalınca denetim ederek biberleri domatesi ekleyelim biberlerimiz erimesin 5 -10 dk kısık ateşte pişirelim, ocağı kapatalım.
  4. Patatesleri soyalım bir cm kalınlığında keselim yıkayıp kurulayalım yağlı kağıt serili tepsiye dizelim küçük kasede patatesin üzerine sürülecekleri karıştıralım fırça ile üzerine sürelim.
  5. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 15-20 dk denetim ederek pişirelim bir adet güvece 4 adet kızaran patatesten koyalım.
  6. Etli harcı ikiye bölelim bir adet güvecin üzerine yarısını koyalım yeniden üzerine 4-5 adet kızaran patatesten koyalım kestiğimiz domates biberden koyalım su dolu tepsiye güveçleri koyalım.
  7. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 10 dk pişirelim. Afiyet olsun iki adet yaptım isteyen ölçüsü artırabilir.
Güveçte Porsiyonlu Kuşbaşı Etli Patetes Oturtma Tanımı Fotoğraflı Yapılışı