Her Şey Ters Gittiğinde, Her Zaman New York Vardır

Idealed

Active member
Julian Abeleda korkmaktan bıkmıştı. 2021 yazıydı, her şey ters gitmişti ve artık risk alma zamanıydı.

Eğittiği kişinin kendisinden daha fazla para kazandığını keşfettikten sonra işini bırakmıştı ve bir oda arkadaşıyla kavga etmesi, ailesinin yanına taşınmasına neden oldu. “Çok moralim bozuldu” dedi. “Hayatımla nereye gittiğimi bilmiyordum ve hemen hemen dibe vurdum.”

Sacramento’daydı, hayatı boyunca bulunduğu bölgede yaşıyordu. Ama aklında başka bir yer vardı. “Hep New York’a gitmeyi hayal ettim,” dedi. “Bir beyaz tahtada görsel taslak oluşturdum ama risk almaktan korktuğum için o kadar zorlamadım – ta ki daha kötüye gidemeyene kadar. Zaten depresyondaydım ve kırılmıştım. Yani neden olmasın?”

Tek yönlü bir uçak bileti aldı ve 1 Ekim 2021’de New York’a geldi. Sırada bir işi yoktu ve yalnızca 7.000 ABD Doları birikimle geldi, bunun 3.000 ABD Doları hemen kısa vadeli bir Airbnb kiralamaya gitti.

“Benim oyun planım hayatta kalmaktı,” dedi gülerek. “Bir pandemi sırasında New York’a gitmek oldukça fevri bir hareketti. Birkaç ay kalacak kadar param vardı ve hayatımın geri kalanını pişmanlıkla yaşamak istemediğim için bunu yürütmeye kararlıydım.”

Uzman bir veri analisti olarak edindiği deneyimle, kalifiye olduğu her işi aradı ve daha profesyonel sertifikalar almak için çevrimiçi kurslarla meşgul oldu.

Beyaz tahtalar, Bay Abeleda’nın hayatında önemli bir yere sahiptir. New York’a taşınma yaklaşımını böyle bir tahtada planladı. Kredi… The New York Times için Katherine Marks

Kısa süre sonra röportaj almaya başladı. “Heyecan verici bir deneyimdi çünkü New York’ta dünyanın en zeki insanlarından bazılarıyla rekabet ettiğimi biliyordum” dedi.

Ancak herhangi bir teklif – ve hatta takip görüşmeleri – belirsizliğini koruyordu ve Airbnb’deki zamanı daralıyordu. “Yalan söylemeyeceğim, birkaç kez korktum, birkaç kez ağladım” dedi. “Ama herkesin ara sıra bunu yaptığını fark ettim. Bunu fark ettiğimde, utanç gitti. Ve evveli utanç gitti, ivme kazanmaya başladı.”

Kasım 2021’de bir denetim ve vergi hizmetleri şirketi olan PwC ile bir görüşme ayarladı ve ay sonunda şirket ona bir iş teklif etti. “E-postayı gördüğümde,” diye hatırladı, “aya ve New York manzarasına baktığımı ve ‘Ben buraya aitim’ diye düşündüğümü hatırlıyorum. Ben yaptım.’ Bu, kimsenin sizden alamayacağı bir duygu.”

Harlem’de bir daire buldu ve mahallede yaşamaktan heyecan duydu. Yer internette ve kısa bir ziyaret sırasında iyi görünüyordu, ancak bir zamanlar yerleştiğinde, yaşaması zor bir yer olduğunu kanıtladı. İlk gece onu hamam böcekleri karşıladı ve kısa süre sonra keşfettiği gibi, bir sürü ısrarlı bakım yapıldı. yalnızca aralıklı olarak çalışan bir duş dahil olmak üzere sorunlar. Paket teslimatları rutin olarak kayboluyordu ve yazı geçirmesini sağlayacak klima yoktu.

Tavandan tabana iki cam kapı daireye doğal ışık sağlar. Bay Abeleda, “Pencerelerimden Brooklyn’e bakabiliyorum,” dedi. Kredi… The New York Times için Katherine Marks

Başka bir yere ihtiyacı vardı ama 2.000 ila 2.600 dolar arasındaki fiyat aralığında daha iyisini bulabileceğinden şüpheliydi. Ardından, düşük ve orta gelirli kiracıları açık piyangolar aracılığıyla uygun fiyatlı konutlarla buluşturmak için belediye tarafından yönetilen bir çevrimiçi portal olan NYC Housing Connect hakkında kendisini uyaran bir TikTok görüntüsü gördü. The City’ye göre, Ocak 2014 ile Mart 2019 arasında 18 milyon başvurunun incelenmesi, gelir kısıtlamalı piyangolar için belirlenen her birim için ortalama 314 uygun başvuru olduğunu ortaya koydu.

“Herkes bana bir piyangonun asla işe yaramayacağını, yıllar süreceğini söyledi” dedi, “ama kaybedecek neyim var diye düşündüm. Hadi deneyelim.”

$2.490 | Williamsburg, Brooklyn

Julian Abeleda, 29

Meslek:
Veri Analisti

Topluluk bulma konusunda : Her iki ebeveyni de gençken Filipinler’den Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınan Bay Abeleda’nın New York’taki Filipinli bir toplulukla bağlantı kurması uzun sürmedi. “Filipinli bir arkadaş edindim ve beni kollarını açarak karşılayan bütün bir toplulukla tanıştırdılar” dedi. “Hiçbir şeyim yokken bana yardımcı olan birçok arkadaş edindim.”

Mahallede yemek yerken: Bay Abeleda, “Mahalleyi seviyorum,” dedi. En sevdiği uğrak yerleri arasında pizza için Roberta’s ve Mission Sandwich Social yer alır. “Ayrıca,” diye ekledi, “Trader Joe’nunki çok cana yakındı.”

Bay Abeleda, Nisan 2022’de piyangoya başvurdu. Üç ay sonra, Brooklyn, Williamsburg’da bir gelişme olan One South First’te bir stüdyoya seçildiği ve birimlerinin dörtte birinden biraz fazlasının düşük– ve orta gelirli sakinler. Geçen yıl 16 Eylül’de taşındı.

“Taşınmak nefes kesici bir deneyimdi” dedi. “Balkondaki manzarayı gördüm ve hemen anneme mesaj atmaya başladım.”

Ünitenin kendisinde pek çok heyecan verici özellik var – çamaşır makinesi ve kurutucu, bulaşık makinesi, klima ünitesi – ama bir bütün olarak bina hakkında onu gerçekten kazanan başka şeyler de var. Bay Abeleda, bakımın taleplere bir saat içinde güvenilir bir şekilde yanıt verdiğini ve konsiyerj masasının tüm paketlerini teslim almasını sağladığını söyledi. “Bu binayı asla hafife almayacağım” dedi. “Bütün imkanları kullanıyorum.”

Veri analisti olarak çalışan Bay Abeleda, New York’a büyük fikirlerle ve çok az parayla geldi. “Paranın benim için macera yaşamak ve hayatta anlam bulmak kadar önemli olmadığını biliyordum” dedi. “New York’ta başarmak için o içsel dürtüye sahip olduğumu biliyordum.” Kredi… The New York Times için Katherine Marks

Pazar geceleri “House of the Dragon” grup izlemeleri için bodrum katında bir film gösterim odası ve daha sıcak aylar için güneşlenme güvertesinde bir havuz var; evden çalışma salonu ve üç özel konferans odası. Bay Abeleda için en önemlisi, bir topluluk duygusu var. Komşuları sadece merhaba demekle kalmıyor, aynı zamanda geçen sonbahar Şükran Günü için bazı uzatılmış davetiyeler de veriyor.

“Binadaki en parlak kişilerden bazılarıyla tanıştım,” dedi. “Oldukça akıllı ve şefkatli bir topluluk. Dünyanın her yerinden insanlar. Bina hakkında özel olan bir şey var, alan hakkında insanları bir araya getirmek isteyen bir şey var. Kendimi hiç bu kadar dahil edilmiş hissetmemiştim.”

Bay Abeleda, daha önceki bir apartman dairesinde haşereler ve bakım sorunlarıyla ilgili zorlu bir deneyimden sonra yeni birimin temizliğini özellikle takdir etti. Kredi… The New York Times için Katherine Marks

Binada oturanlar, birçok ilgi odaklı yan ürünün ortaya çıkmasına neden olan bir WhatsApp grup sohbetine katılmaya teşvik edilir. Bay Abeleda, onu ikamet salonunda toplanan bir satranç kulübüne götüren bir gruba katıldı. Oradan polo oynama daveti aldığında biraz şaşırdı. “İlk başta sutopundan bahsettiğini sandım ama hayır, at polosundan bahsediyordu” dedi gülerek. “Hayatımda hiç oynamadım.”

Yeni dairesi, bir evvel beyaz tahtada bir vizyon olan New York’u bir ev gibi hissettiriyor. “Kesinlikle hiçbir şeyim olmadan geldim ve şimdi buradayım. Daha fazla insanın gidip bir fırsat yakalama, risk alma konusunda kendini güçlü hissetmesini istiyorum.”

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.