Köklü Bir Sanatçı Şehrin Simgesel Yapılarını Yeniden Tasarlıyor

Idealed

Active member
Cynthia Karalla hiçbir zaman bir New York City galerisi tarafından temsil edilmedi, ancak kırk yıl boyunca burada bir sanatçı olarak hayatta kalmayı başardı ve bireysel satışlarla uğraştı. Bu nedenle, üst düzey bir Manhattan geliştiricisi bu yaz ondan çok sayıda parça satın almak istediğinde, hem şok oldu hem de heyecanlandı.

Karalla Hanım, “İlk başta ‘Bu gerçek mi?’ diye düşündüm” dedi. “Bayim yok, içeriden bağlantım yok.” Hiç bir gayrimenkul müteahhidiyle tanışmamıştı ve Yukarı Doğu Yakası’ndaki yeni bir lüks apartman projesinin son rötuşlarını yapan Zeckendorf’ları hiç duymamıştı.

Bayan Karalla, “Ödevimi yaptım,” dedi. İnternette Zeckendorf Geliştirme araştırması yaptı ve etrafa sormaya başladı, ardından Zeckendorf ailesini tanıyan ve New York emlak dünyasında sağlam bir üne sahip olduklarına dair güvence veren bir arkadaş buldu.

Gerçek bir Bohem olan Karalla Hanım kıyafetlerini ikinci el mağazalardan alıyor, dairesini buluntu eşyalarla donatıyor ve zamanının çoğunu arka yapmakla geçiriyor. Eklektik repertuarı, Mueller raporunun kopyalarından yapılmış dev çiçekler gibi şakacı politik parçalardan ağartılmış siyah beyaz manzaralara ve güney İtalya’da çekilmiş parlak renkli gelinciklerin hiper yakın çekimlerine kadar uzanıyor. Çalışmasının maliyeti, küçük bir parça için 450 dolardan, bu haşhaşların mat, çerçeveli bir baskısı için 8.500 dolara kadar. (Tam açıklama, bu yazarın bir haşhaş baskısının yanı sıra diğer birkaç Karalla parçasına da sahip olduğu ve onu 12 yıldır tanıdığı).

İki yaz önce, bir emlakçı olan Jeff Stockwell, Bayan Karalla’nın haşhaşlarını ilk olarak Hamptons’ta bir arkadaşının duvarında gördü. Ertesi sonbahar, Bayan Karalla’nın Newburgh’daki stüdyosunu ziyaret etti ve gelinciklerin bir baskısını satın aldı. (Her yıl Newburgh ve diğer sanatçı toplulukları stüdyolarını bir hafta sonu tanışma ve selamlama ve arka satın alma fırsatı için halka açarlar.) “Cynthia’nın çalışmalarının olağanüstü olduğunu düşündüm” dedi.

Yedi ay sonra, Bay Stockwell yeni kat mülkiyeti projesinde satış direktörü olarak çalışmaya başladığında, müteahhit Artie Zeckendorf ile 1289 Lexington adlı bina için arka satın almayı tartıştılar. Bay Stockwell hemen o gelincikleri düşündü.

60’lı yaşlarında olan Bayan Karalla, zamanını fotoğraf geliştirip bastığı Newburgh ile 34 yıl boyunca aynı iki yatak odalı kiralık apartman dairesini kiraladığı Manhattan arasında geçiriyor. Daire, 86. Cadde binasından yaklaşık 11 blok uzaklıktadır – kısa bir yürüyüş mesafesinde ancak bir yörünge uzaklıktadır.

Karalla Hanım, düzinelerce haşhaş fotoğrafını gönderdi. Bay Zeckendorf onları severdi, ancak geliştirme ortaklarından bazıları gelinciklerin uyuşturucu çağrışımından rahatsızdı.

Bayan Karalla gülerek, “Ben bu bağlantıyı hiç kurmamıştım” dedi.

Yerel bir sanatçıyla çalışmaktan heyecan duyan Bay Zeckendorf ve Bay Stockwell, Bayan Karalla’ya geri döndüler ve özellikle 20 katlı bina için bir dizi yeni fotoğraf çekmekle ilgilenip ilgilenmediğini sordular – her birine asılacak 17 çekim 17 farklı katta asansörden çıkarken gördüğünüz duvar. Bina arka için geniş alanlar düşünülerek tasarlanmıştı.

Dört kuşaktır gayrimenkul devleri olan Zeckendorf’lar, milyarderleri ve ünlü alıcıları çeken 15 Central Park West ve 520 Park Avenue gibi lüks binalarıyla tanınan, şehrin en başarılı geliştiricileri arasında yer alıyor. (Bay Zeckendorf’un büyük büyükbabası William, daha sonra Birleşmiş Milletler olacak mülk için arazi anlaşmasını düzenleyen adamdı. Bir diğer büyük büyükbaba, Trygve Lie, Birleşmiş Milletler’in ilk genel sekreteriydi.)

Zeckendorf’lar aynı zamanda arka koleksiyonerlerdir ve genellikle binalarında sergilemek için parçalar satın alırlar. Bay Zeckendorf, “Fakat yeni arka’yı hiçbir zaman doğrudan bir sanatçıdan sipariş etmemiştik,” dedi.

1289 Lexington’ın geliştiricisi Artie Zeckendorf (solda) ve satış direktörü Jeff Stockwell binanın çatı katında. Kredi… James Estrin/New York Times

Bayan Karalla, arka’yı kendisi dışında hiç kimse için yaratmamıştı ve fikirlerinin geliştiricinin fikirleriyle uyuşmayacağı konusunda biraz endişeliydi. Bayan Karalla, “Ama Artie, benim sadece bir kiralık işçi olmadığımı açıkça belirtti,” dedi. “Harika bir gözü var. Duvarlarında güzel arka ile büyümüş. Ve fikirlerime tamamen açıktı. Bilinene değil de bilinmeyene inanan birinin olması harikaydı.”

Bay Zeckendorf’a son teslim tarihinin ne olduğunu sorduğunda, “Dün” yanıtını verdi. Karalla Hanım daha önce hiç arka’yı zamanında üretmemişti. “Ama her zaman bir meydan okumaya hazırım” dedi.

David Korty’nin yeni binanın Lexington Bulvarı lobisinde asılı duran, üzerinde yumuşak renklerde bir faytonun olduğu tablodan esinlenen Bayan Karalla, hemen yakındaki Central Park’taki sahneleri çekmeye başladı. “Fikir, arabanın sizi parktan geçirmesiydi,” dedi. “Ve her görüntü, içinden geçtiğiniz, zihniniz ve gözünüz seyahat eden bir pencere gibi olurdu.”

D850 fotoğraf makinesi ve 135 mm Zeiss lens kullanan Bayan Karalla, yaklaşık 8.000 fotoğraf çekti. Genellikle negatifleri rahatsız ederek sinemada çekim yapsa da, Karalla Hanım bu sefer dijitalde çalıştı. Renkli çekim yaptı, ardından Photoshop yazılımını kullanarak ağaçlara ve çiçeklere mor, pembe ve turuncu patlamalar ekleyerek görüntüleri siyah beyaza aktardı. Bazılarının üretimi birkaç saat sürdü, bazılarının üretimi ise iki hafta sürdü.

Newburgh stüdyosunda, 44 inçlik yazıcısında en sevdiği görüntülerin 40’a 60 inçlik deneme baskılarını yaptı ve asansörden inme etkisini taklit etmek için iki fit geride durarak bunları duvarına bantladı. Rezervuar, bahçeler, Loeb Kayıkhanesi, Belvedere Kalesi ve Metropolitan Müzesi’nin çekimleri vardı.

Bay Stockwell, “Klişe görüntüler istemedik,” dedi. “Dakota, Guggenheim. Güzeller ama herkes onları milyonlarca kez gördü. Farklı bir şey istedik.” Karalla Hanım klişelerle çalışmaz. Bu seri için, tanınabilir manzaraları ve önemli noktaları aldı ve onları dünya dışı bir palet kullanarak izlenimci manzaralara ve geometrik soyutlamalara dönüştürdü.

Ayrıca çekim yaparken sürekli olarak müşterilerini aramaya ve mesaj atmaya devam etti. “Cumartesi sabahları, pazar geceleri,” diye güldü Bay Zeckendorf. Bay Stockwell, apartman projesinde herkesten daha çok çalıştığını söyledi. “Cynthia kendi liginde,” dedi.

Bayan Karalla, kayıkhane çekimi için suyun üzerindeki bir kayanın üzerinde dengede kaldı ve neredeyse düşüyordu. Guggenheim’ın bir resmi için, caddenin karşısındaki çalılıklara tırmandı ve böğürtlenler tarafından delindi. “Onun için kan ağladım,” dedi gülümseyerek. “DNA’m o karelerde.” Bayan Karalla, çekiminin çerçevesini rahatsız edici bitki yaşamıyla Guggenheim’ı uzaylı bir uzay gemisi gibi gösterdi. “Sanki doğa devralıyor gibi” dedi.

Ama sonra Karalla Hanım bir aksilik yaşadı. 4 Temmuz’da yüksek ateş, titreme ve güçlükle yutkunabileceği bir boğaz ağrısı ile geldi. Covid-19’u vardı. Altı gün karantinada kaldıktan sonra işe geri döndü ve Bay Stockwell’in en sevdiği görüntüyü çekti – post prodüksiyonda floresan macentaya boyadığı geniş bir papatya tarlası. Bethesda Çeşmesi’nin bir çekimi için, Bay Zeckendorf, gürültülü Hawaii gömleği giyen bir adam da dahil olmak üzere birkaç kişiyi olay yerinden uzaklaştırmasını istedi. Bayan Karalla mecbur kaldı.

“Bu imajı bir araya getirmek bütün bir haftamı aldı” dedi. Ancak bir mükemmeliyetçi olan Bayan Karalla, ihtiyaç duyduğundan veya Zeckendorf’un beklediğinden çok daha fazlasını vurdu. “Onu zorlar ve başka bir şey yapardım” dedi. “Onları biraz deli ettim. Ama sonuç çok daha iyiydi.”

Bay Stockwell, Bayan Karalla’nın gerçek bir vizyonu olduğunu söyledi. “Sadece istediğimiz şeyi yapıyormuş gibi değil,” dedi. “Sanatsal açıdan yanlış olduğunu düşündüğünde geri adım atıyor.”

Bayan Karalla, “Benim için mesele para değil” dedi. “Sanat paradan daha uzun ömürlüdür. İsmimi lekelemek istemedim. Bu yüzden devam ettim ve proje gelişmeye devam etti. Arkanın gelmesini sabırla bekledikleri için şanslıydım.”

Bay Zeckendorf görüntülerden o kadar memnun kaldı ki binanın dinlenme salonu, çatısı ve spor salonu için beş tane daha istedi ve projeyi 150.000$’a çıkardı. Oğlunun odasına asmak için yelkenli göletinden bir fotoğraf almayı düşünüyor. Bay Stockwell annesi için papatyalar da dahil olmak üzere iki baskı aldı.

Fotoğrafların basılması, montajı ve asılması gibi üçte ikisi üretim maliyetlerine gidiyor olsa bile bu iş, Bayan Karalla’nın şimdiye kadar gördüğü en büyük maaş günü. Long Island City, Queens’de bulunan güzel bir arka baskı stüdyosu olan Laumont Photographics, her bir fotoğrafı mat kağıda bastırdı ve TruLife Akrilik’e yapıştırdı.

Bay Stockwell, fiyatları 2,49 milyon ila 16 milyon dolar arasında değişen 60 daireyi dört ay önce satmaya başladı ve ilk sahipleri yeni taşındı. Eylül ayının sonunda Laumont, Bayan Karalla’nın fotoğraflarını asmaya başladı. Aynı hafta, Bayan Karalla bazı kötü emlak haberleri aldı.

Newburgh stüdyo binası satılıyordu ve yakında WeWork benzeri alanlara bölünebilir. (2.400 metrekarelik bir alan için 1.200 dolar ödüyor.)

Zeckendorf projesinden elde edilen gelirin yardımıyla, Bayan Karalla şimdi Newburgh’da kendi binası için alışveriş yapıyor. Central Park çekimleri ve Bay Zeckendorf’un sürekli desteği sayesinde hayatında ilk kez bir gayrimenkul için ön ödeme yapmayı umuyor.

Bayan Karalla’nın çalışmalarını sergilemek ve daha fazla satmasına yardımcı olmak için Bay Zeckendorf, Lexington Avenue binasındaki boş, 11,5 milyon dolarlık teraslı bir dairede bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. “Başkalarının onun işini görmesini gerçekten istiyorum” dedi. Gösteri 28 Kasım’da 3.600 metrekarelik, 17. kattaki apartman dairesinde muhteşem şehir manzarasına sahip olarak açılıyor. Dairenin yedi beyaz odasının her biri, Bayan Karalla’nın uzun kariyerinden farklı bir projeye sahip olacak.

Elbette bir odada gelincikler yer alacak.