Komşum Ortak Mülkiyet Sınırımızı Sömürüyor. Ne yapabilirim?

Idealed

Active member
S: Staten Island’daki evimi komşumunkinden ortak bir sokak ayırıyor. Mülk sınırı sokağın ortasından geçiyor, yani her birimiz onun yarısına sahibiz. Bir kapı iki özelliği birbirine bağlar. Komşum kapıya asma kilit koydu ve bana bir anahtar vermedi. Dolayısıyla mülküme o taraftan erişimim yok – klima kondansatörüne ve ekipmanına erişemiyorum. Komşuma bir anahtar istediğimi yazdım ama cevap vermedi. Ne yapabilirim? Evimin o tarafında tamir etmem gerekirse kilidi sürgü ile kesebilir miyim?

A:
Mülkünüze erişimi kısıtlıyorsa kilidi kesebilirsiniz. Ama önce, komşunuza şüphenin avantajını verin. Belki mektubu kaçırmıştır ve kendi mülkünüze erişemeyeceğinizi bilmiyor. Kapısını çalın ve mektubu alıp almadığını sorun. Yedek anahtar isteyin ve oradan alın.

Cevap vermezse veya isteğinizi reddederse ikinci bir mektup yazın. Bir emlak avukatı ve hukuk firması Pryor Cashman’ın Manhattan ofisinde ortak olan Eric D. Sherman, bu onaylı postayı gönder, böylece gönderdiğine dair bir kaydın olsun, dedi. Mülkünüze erişmeniz gerektiğini ve belirli bir tarihe kadar anahtarın bir kopyasını istediğinizi açıklayın. Son teslim tarihine kadar bir anahtar almazsanız, ona kilidi keseceğinizi ve yenisiyle değiştireceğinizi söyleyin.

“Eğer son tarih geçtiyse ve hala hiçbir şey duymadıysanız, komşunuza bir anahtar verdiğiniz sürece, bu koşullar altında kilidi kesmek makul görünüyor” dedi Bay Sherman.

Orijinal mektubun bir kopyasını, ona gönderdiğiniz ikinci mektubun yanı sıra takmayı planladığınız yeni kilidin anahtarını da ekleyin, böylece ona tekrar yazma zahmetine girmenize gerek kalmaz. Kilidi değiştirmeniz gerekiyorsa.

Ancak, yeni bir kilit takmadan önce, kapının kilitli olması gerektiği sürece bekleyin. Örneğin, evlerinizden birinin kapılı tarafında bir elektrik sayacı varsa, kapının kilidinin açık kalması kesinlikle mümkündür.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.