Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanım Satıcıları Temsil Eden Bir Avukattır. Buna İzin Veriliyor mu?

Idealed

Active member
S: Kooperatif yönetim kurulu başkanı bir emlak avukatıdır ve binadaki dairelerini sattıklarında hissedarları sıklıkla temsil eder. Müşterileri için alıcılar yönetim kurulu onay sürecinden geçtiğinde geri çekildiğini söylüyor, ama öyle olmadığını biliyorum. Birimimi aldığımda satıcıları temsil etti ve kurulun önüne geldiğimde bana soru sormak için oradaydı. Bu kanuni mi? Bu tür davranışlarla ilgili herhangi bir düzenleme var mı?

A:
Bir kooperatif yönetim kurulu başkanı, binadaki birimlerini satan hissedarlar için yasal olarak avukat olarak çalışabilir. Ama bir şeyin kanuni olması onu iyi bir fikir yapmaz. Bu düzenleme, en azından, çatışan bağlılıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Bir emlak avukatı ve hukuk firması Armstrong Teasdale’in Manhattan ofisinde ortak olan Julie Schechter, “Bu sadece uygunsuzluğun görüntüsü” dedi. Satıcılar, bu doğru olmasa bile, yönetim kurulu onay sürecinde alıcılarına destek vereceğini düşündükleri için başka bir avukat yerine onu tutmayı seçebilirler. “Aslında size bir avantaj sağlayıp sağlamadığı, yapabileceği algısını yayıyor. Ve bunu asla istemezsin.”

Kurul başkanı başvuru sürecinden çekilse bile düzenleme sorunludur. Bir yönetim kurulu üyesinin kooperatife karşı güvene dayalı bir görevi vardır. Ancak bir avukat olarak müvekkiline karşı yükümlülükleri vardır. Ve bu iki sorumluluk her zaman uyumlu olmayabilir. Diyelim ki satıcı, yönetim kuruluna haber vermeden veya gerekli izinleri almadan bir banyoyu yeniledi ve bunu avukatına bildirdi. Schechter, “Artık yönetim kurulu başkanı olarak bir sorununuz var çünkü binada yasa dışı tadilat yapıldığını biliyorsunuz” dedi. Peki senin sadakatin nerede?

Kurula endişelerinizi belirten bir mektup yazabilirsiniz, ancak bu pek bir şey ifade etmeyebilir. Bayan Schechter, “Yaramazlık yapan birini azarlamak gibi bir şey,” dedi. “Bunu bilerek yapıyorlarsa, muhtemelen yanıt vermeyeceklerdir.”

Başka bir seçenek: Tahtada bir koltuk için koşun ya da binada bunu yapacak bir müttefik bulun. Yönetim kurulu seçimlerinden önceki ayları, etik bir liderlik platformunda yarıştığınızı savunarak amacınıza destek toplamak için harcayın. Bu, sizin açınızdan büyük bir taahhüt gerektirir, ancak kurulun kültürünü değiştirmeye yardımcı olabilir.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.