Macbook Nasıl Sıfırlanır ve Format Atılır?

Epiclife

Member
Mac’inizi diğerine vermeyi, satmayı ya da takas etmeyi planlıyorsanız, yahut eskisi üzere süratli çalışmıyorsa bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işlemindilk evvel yapmanız gereken birtakım değerli adımlar mevcut. Bu adımlar Mac üstündeki hesabınızı kaldırmak ve fabrika ayarlarına sıfırlama olmak üzere iki kademeden oluşuyor.

Hesabı kaldırma adımları Mac’i sıfırlamak için gereken en kıymetli adımlardan birisi. Hesabınızı kaldırarak bilgisayarı tekrar yüklediğinizde bilgilerinizin tekrar yüklenmesinin önüne geçmiş olursunuz. Mac’i sıfırlamadan evvel yapılacak bir başka kıymetli adım ise kaybolmasını istemediğiniz bilgilerin yedeklenmesidir. Örneğin; fotoğraf, evrak ve görüntü üzere kıymetli olabilecek bilgilerinizi sıfırlamadan evvel yedeklemeniz gerekir. Lafı fazla uzatmadan, Macbook’a nasıl format atılır, nasıl sıfırlanır bir arada inceleyelim.

Macbook nasıl sıfırlanır ve format atılır?

• Adım #1: Sol üst köşedeki Apple simgesine tıklayın ve bir daha başlatın
  • Adım #2: Mac sesi gelince cmd(komut)+R tuşlarına basılı tutun.
  • Adım #3: macOS izlenceleri ekranı gelene kadar elinizi tuşlardan çekmeyin.
  • Adım #4: Disk İzlencesi’ne tıklayın.
  • Adım #5: Mac genişletilmiş (Günlüklü) yahut APFS’yi Biçimlendir seçeneğini seçin.
  • Adım #6: Macintosh HD isimli sistem şoförünü seçin ve Sil öğesine tıklayın.
  • Adım #7: Biçimlendirme tamamlanana kadar bekleyin.
  • Adım #8: Disk İzlencesinde macOS’i bir daha Yükle seçeneğine tıklayın.
  • Adım #9: Suram komutlarını takip edin ve Suram Yardımcısını bakılırsane kadar bekleyin.
  • Adım #10: Mac’i yinedan açmak istemiyorsanız sonrasındasında Cmd+Q tuşlarına basın.
Ama Mac’inizi sıfırlamadan evvel kaybolmasını istemediğiniz dataları yedeklemeniz gerekir. Aksi biçimde evraklar, fotoğraflar üzere yedeklenmemiş tüm bilgileriniz silinir. Kaybolmasını istemediğiniz dataları nasıl yedekleyeceğinizi ve sıfırlmadan evvel yapılması gereken öteki değerli adımları aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Mac’te yedekleme nasıl yapılır?

• Adım #1: Sistem Tercihlerinde Time Machine’e tıklayarak ayarları açın.
  • Adım #2: Time Machine’i menü çubuğunda göster seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Yedeklenmesini istemediğiniz bilgileri çıkarmak için Seçeneklere tıklayın.
  • Adım #4: + düğmesine tıklayarak klasörleri seçin ve Kaydete tıklayın.
  • Adım #5: Yedekleme Diskini Seç’e tıklayın ve kullanmak istediğiniz sürücüyü tıklayarak seçin.
  • Adım #6: Yedeğinizi şifrelemek istiyorsanız kutuyu işaretleyin ve akabinde Diski Kullanı tıklayın.
Öncelikle kaybolmasını istemediğiniz datalarınızı yedekleyin. Bu sayede pak suram yapıldıktan daha sonra istediğiniz bilgilerinizi, uygulamalarınızı geri getirebilirsiniz. Bu süreci yaparken Mac’inizin pil gücüyle çalışırken yedekleme yapıp yapmamayı ve eski yedeklemelerin silindiğinde bilgilendirilmek isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Ayrıyeten son adımda şifrenizi bilmeyen şahısların bilgilerinize erişimini engellemek için kendinize özel şifre oluşturup yedeklemenizi şifreleyebilirsiniz. Bilgilerinizi yedeklemek bu kadar sıradan. Tüm bu süreçleri tamamladıktan daha sonra Time Machine birkaç dakika ortasında datalarınızı yedeklemeye başlar.

Sıfırlamadan evvel: Uygulamaların irtibatı nasıl kaldırılır?

• Adım #1: iTunes’u başlatın.
  • Adım #2: iTunes menü çubuğundan Hesap-> Oturum aç öğesini seçin.
  • Adım #3: Menü çubuğundan Hesap->Hesabımı Görüntüle öğesini seçin.
  • Adım #4: Hesap ayrıntıları sayfasında, Apple kimliği özeti kısmının sağ alt kısmında bulunan Tümünün Yetkisini Kaldır düğmesine tıklayın.
  • Adım #5: Açılan irtibat penceresinde, Tümünü Yetkisizleştir’e tıklayın.
  • Adım #6: Yetkisizleştirme Tamamlandı bağlantı penceresinde Tamam’a tıklayın.
  • Adım #7: Bilgisayarı bir daha yetkilendirmek için menü çubuğundan Hesap->Yetkiler-> Bu Bilgisayarı Yetkilendir… öğesini seçin.
  • Adım #8: Başarılı yetkilendirmeyi onaylayan bağlantı kutusunda Tamam’a tıklayın.
Sıfırlamadan evvel Mac’inizle teması manuel olarak kaldırmanız gereken kimi uygulamalar vardır. Kimi üçüncü taraf uygulamalar, sırf bu bilgisayarda çalışan satın alınmış uygulama lisansları üzere uygulamaları incelemeniz gerekir. Benzeri biçimdeiTunes Store, iBooks Store, Apple Music, sinemalar ve Tv shows üzere uygulamalar için de içeriğe erişim kaldırılacaktır.

Bilgisayarınızdaki Apple kimliği ne için kullanılır?

• ‘iCloud’ hizmetlerini aktifleştirdiğinizde şahıslar, fotoğraflar, evraklar, iletiler, yedeklemeler ve daha fazlasını yedeklemek ve senkronize etmek.
  • Find My ile kaybolan yahut çalınan aygıtını bulmak.
  • App Store’da satın alma süreçleri yapmak.
  • Apple Store alışverişlerinin yapılması.
  • Apple Music, Apple Arcade ve Apple TV+ üzere servisleri kullanmak.
  • Çalınan bir aygıtın kullanılamaması için aktifleştirme kilidi.
Pekala Apple kimliği nasıl silinir?

• Adım #1: Bir web tarayıcısı açın ve bu adresine gidin.
  • Adım #2: Apple Kimliği ve Kapalılık sayfasında Devamı seçin.
  • Adım #3: Hesabınızı Silin kısmının altında bulunanBaşlayını seçin.
  • Adım #4: Hesabınızı silmedilk evvel bilmeniz gereken listesini gözden geçirin ve Devama tıklayın.
  • Adım #5: Güncellemelerin nasıl alınacağını seçin ve Devama tıklayın.
    • Bu adımda kimlik silme isteğinizin değişmesi durumu için verilen kodu not edip bunu onaylamanız gerekiyor.
  • Adım #6: Kıymetli detaylar listesini gözden geçirin ve Hesabı Sili seçin.
Apple, web sitesinde ve mail yoluyla hesabınızı silmeye çalıştığını onaylayacaktır. Bu süreç yedi güne kadar sürebilir. Bu ortada, hesap silinmedilk evvel tüm aygıtlarda ve web tarayıcılarında Apple Kimliği’nden çıkış yapmayı unutmayın. Apple kimliğinizi büsbütün silmek istediğiniz vakit, tüm bildiri, bireyler, fotoğraflar, satın alınanlar ve başka servislerin de silineceğini göz önünde bulundurun.

iCloud’dan çıkış nasıl yapılır?

• Adım #1: Sistem Tercihlerine gidin.
  • Adım #2:iCloud’a tıklayın.
  • Adım #3: Mac’teki ilgili dataların kopyalarını kaldırmak için listedeki kutuların işaretini kaldırın.
  • Adım #4: Akabinde sol alt kısımdaki Oturumu Kapat’a tıklayın.
iCloud’dan çıkış yapmak silme sürecini gerçekleştirmek için yapılması gereken zarurî bir adımdır. Find My’ı devre dışı bırakmak ve macOS’da iCloud oturumunu kapatmak en kıymetli adımlardan biridir. Bu adımları yaparak Mac’inizde Apple kimliğinizi bu makineye bağlayan hiç bir şeyin kalmadığından emin olursunuz. Bu adımları tamamlayarak iCloud hesabınızı Mac’ten kaldırmış olacaksınız. Son adım ise Mac’i Silme ve Sıfırlama adımı. Üstteki adımları eksiksiz tamamladığınızda satın alma süreçlerinizle hesabınızın irtibatı kesilmiş olur. sonrasındasında Mac’inizin şoförünü silme ve sistemi fabrika ayarlarına sıfırlamaya hazırsınız demektir.

İşte bu kadar. Bu adımları tamamladıktan daha sonra artık Mac’iniz satmaya, diğerine devretmeye, yeni olarak ayarlamaya yahut bir yedeği geri yüklemeye hazırsınız.