Mağazanın Üstünde Yaşamak

Idealed

Active member
Paul Longo, Queens, Sunnyside’da bir bar olan Ida’s Nearabout’un yukarısındaki boş bir dairenin ev sahibinin kiracı bulmakta zorlanacağı konusunda oldukça mühletti. Cesurca imzaladı.

Çok uzun çalışma saatleri ve çok gürültülü patronları olan bir işletmenin üstünde yaşamak herkese göre değil, ama şu anda 38 yaşında olan Bay Longo, bu zorluğun üstesinden gelebilirdi. Ne de olsa, menüsünde “içeride ve dışarıda burger” versiyonu ve barın arkasına monte edilmiş Ida adında doldurulmuş bir kurt bulunan altı yıllık bir mahalle mekânı olan Ida’s’ın ortak sahibidir.

Bar işleten bir adamdan daha çok kim gece geç saatlere kadar eğlenenlerin sesine kanabilir ki? Ve eğer dört yıl sonra, gürültü bazen biraz fazla olursa – Tamam, tamam, belki birazdan fazla – Bay Longo’nun şikayet etmek için sabahın 3’ünde öfkeli bir telefon görüşmesi yapma olasılığı nedir?

O, eski ama şimdi büyük ölçüde terk edilmiş mağazanın üst katında yaşama geleneğini yeniden canlandıran New Yorklular arasında.

Oregon Üniversitesi’nde mimarlık profesörü ve “Living” kitabının yazarı Howard Davis, “Yüzyıllar boyunca, kırsal ve kentsel ortamlarda, insanların aynı yerde yaşaması ve çalışması dünyanın her yerinde yaygın olan bir şeydi” dedi. Mağazanın Üzerinde: Mimari ve Yerel Kentsel Yaşam.”

Sanayi Devrimi, hem yurtdışında hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde değişim ajanıydı. İnsanlar fabrikalarda işe almaya başladıkça, “iş ve özel yaşam arasındaki ayrım ciddi bir şekilde gerçekleşmeye başladı” diye devam etti Bay Davis. Ayrı ev ve iş adreslerine sahip olmak, mali ve sosyal başarının bir işaretiydi ve çalıştıkları yerde yaşayan insanlar, ülkeye yeni gelenler de dahil olmak üzere, genellikle sınırlı imkanlara sahipti.

Columbia Üniversitesi’nde tarihi koruma profesörü olan Andrew S. Dolkart, “Bu düzenleme Manhattan ve Brooklyn’deki göçmen mahallelerinde tipikti” dedi.

Göç ve göç konularını araştıran Tenement Museum’da program ve yorumlardan sorumlu başkan yardımcısı Kat Lloyd, mağaza sahiplerinin mahalle dışına veya şehir dışına taşınmasına geçişin 1940’ların sonlarında geldiğini söyledi.

“50’li yıllara gelindiğinde, birçoğu başka bir yerde yaşıyordu ve mağazalarını işletmek için şehre geri dönüyorlardı.”

Aile fotoğrafları ve hatıralar fırının içini dolduruyor. Kredi… The New York Times için George Etheredge

Masallar ve Poseidon

1950’de Michael ve Menina Anagnostou, 1923’te Michael’ın babası Demetrios tarafından kurulan ve uzun süredir baklava, spanakopita, tiropita (peynir dolgulu) yufka üçgenleri), diğer ikramların yanı sıra. Michael, Menina ve Menina’nın önceki evliliklerinden üç çocuğu üçüncü katta yaşıyor ve bir avuç kiracıya ev sahibi olarak hizmet ediyordu.

Sonra 1960 yılında Michael’ın üvey oğlu Anthony Fable, Lili Cornella ile evlendi ve yeni evliler ikinci kattaki bir daireye yerleştiler.

Birkaç yıl sonra, son kiracı da binayı terk ettiğinde aile dağılabildi. Artık dul olan Bayan Fable, ikinci ve üçüncü kata sahip. Üç çocuğundan işletmeye katılan tek kişi olan oğlu Paul, eşi ve iki çocuğuyla birlikte en üst iki katta yaşıyor.

“Bir zamanlar New Jersey’de bir ev almayı düşündük ama sonra ‘Hayır, bunu istemiyoruz’ dedik. Hareket etmek bizim çıkarımıza değildi, ”dedi Bayan Fable.

Paul bir çocukken meseleye muhtemelen farklı bir şekilde bakıyordu. 7 yaşındayken nihayet okula tek başına yürümesi için izin verildiğinde, ışığa karşı karşıdan karşıya geçti. Bayan Fable, bir komşu ihlali not aldı ve “bir taksinin neredeyse ona çarptığını söylemek için beni aradı” diye hatırladı. O gün eve geldiğinde, Bayan Fable, “Onu giydirdim ve ‘Sanırım seni okula götürmeye devam etmeliyim’ dedim ve o, ‘Benimle ilgili casusların var mı?’ diye sordu.

Görünüşe göre yaptı.

Bayan Fable, “Fırının yukarısında oturduğumuz için bizi herkes tanırdı,” dedi. “Başka bir yerde yaşasaydık daha farklı olurdu.”

Lenny, Ray ve Eczaneden-Kitapçıya Döndü

Helene Golay ve Ray Sherman 1976’da evlendikten kısa bir süre sonra, kendilerine Doğu 88. Cadde’deki apartmanlarının yıkılmak üzere planlandığı söylendi, bu yüzden yeni bir ev bulma görevine başladılar.

“Bir arkadaşımız bize satın alma zamanının geldiğini söyledi. Şimdi 82 yaşında olan ve Lenny olarak bilinen Bayan Golay, New York’u ele verdiklerini söyledi. Orta Doğu’daki Amerikan okullarında ders kitabı yayıncılarının temsilcisi olarak çalışıyordu.

O ve mimarlar için bir heykeltıraş ve model yapımcısı olan Bay Sherman, Madison ve 93. Cadde’nin güneydoğu köşesinde bir eczanenin bulunduğu bir kumtaşının satılık olduğunu öğrendiler ve 64.000 $’lık bir teklifte bulundular. Çiftin niyeti, binadaki dairelerden birinde yaşamak ve yerleşik kariyerlerine devam etmekti.

Ancak eczane 1977’de battı ve alanı devralmakla ilgilendiğini ifade eden tek işletme fast food restoranlarıydı. Terrazzo zemin, meşe ahşap doğramalar ve kalay tavandan bahseden Golay, “Mekanın mimari özelliklerini bozarlardı” dedi.

“Hayatım boyunca yayıncılık yaptım ve Ray, burası bir yerleşim bölgesi olduğu ve rekabet olmadığı için bir kitapçının iyi bir şey olacağı fikrine sahipti” dedi. 1978’de Köşe Kitabevi açıldı.

Birkaç yıl önce, 2018’den beri dul olan Bayan Golay, işin günlük yönetimini iki kıdemli personele devretti.

“Artık hareketlilik sorunlarım var, bu yüzden eskisi kadar mağazada değilim,” dedi, “ama her zaman oradayken, tüm mahalleyle tanışma fırsatım oldu ve bu harikaydı.”

Sullivan Street Bakery’nin sahibi Maya Joseph, 2011 yılında işyerinin üst katındaki bir apartman dairesine taşındı. Şimdi o ve fırını kuran kocası Jim Lahey, bir köpek ve bir yılan olmak üzere üç çocuğuyla birlikte orada yaşıyor. Kredi… The New York Times için George Etheredge

‘Bir şey yanlış’

1999’da Sullivan Street Bakery’nin kurucusu (ve The New York Times tarafından yayınlanan en popüler tariflerden birinin yaratıcısı) Jim Lahey, operasyonları Aşağı Manhattan’dan Hell’s Kitchen’daki bir binanın zemin katındaki kiralık bir alana kaydırdı. şimdi bir kafe içerir.

2009 yılında bina sahipleri mülkü satmaya karar verdiğinde, fırın satın aldı ve Bay Lahey üst kata taşındı. Kız arkadaşı Maya Joseph 2011’de ona katıldı ve 2015’te evlendiler. Çift şimdi beş yatak odalı alanı üç çocuğu, bir köpek ve bir yılanla paylaşıyor.

“Bazı günler,” dedi, “gerçekten küçük bir köyde yaşıyormuşuz gibi geliyor. Postacıyı ve UPS elemanını tanıyoruz. Ve insanlar kime şikayet edeceklerini kesinlikle biliyorlar: Bizi durduruyorlar ve tekrar ne zaman çorba servis etmeye başlayacağımızı soruyorlar.”

44 yaşındaki Bayan Joseph, “İnsanlar her zaman nerede olduğumuzu bilirler” dedi. “Kendimizi işten uzaklaştırmak zor. Kasabayı veya eyaleti terk etmeliyiz.”

Ama mağazayla ilgili bir sorun varsa, yakın olmakta fayda var. Mutfağın ritimleri konusunda bilgili olan ve ritimlerin ne zaman bozuk olduğunu bilen ve yatak odası fırının fırınlarının hemen üzerinde olan Bayan Joseph, “Geceleri pek çok fırın krizi oluyor,” dedi. “Yüksek sesli müzik duyarsam bu iyi bir şeydir çünkü bu, işçilerin mutlu ve kendi hallerinde oldukları anlamına gelir” dedi. “Bu müzik ninni gibi.”

Ancak, ekmeğin fırından çıkarılmış olması gerektiği anlamına gelen bir fırın alarmı duymak, bir uyandırma çağrısıdır. Bayan Joseph, “Fırıncılarımızın ekmeği dışarı çıkarmasını neyin engellediğini merak ediyorum,” dedi. “Geceleri ekmek kokusu almazsam, yani fırınımızı yaparken, bir şeylerin ters gittiğini anlarım.”

Maria Gonzalez kendi restoranını açmak için para biriktirdi ve Doğu Harlem’deki dairesinin altında mükemmel bir yer buldu. Kredi… The New York Times için George Etheredge

Çatı katının altında

Maria Gonzalez, 19 yaşında Mexico City’den Manhattan’a taşındığında iki hedefi vardı: biraz para kazanmak, sonra Avrupa’ya gitmek. İçecek karıştırma hakkında hiçbir şey bilmemesine rağmen, konaklama işinden yorulup çiçekçi olmadan önce barmen ve ardından sunucu olarak işe girdi.

2008’de Bayan Gonzalez, Chelsea’den kiraların daha yönetilebilir olduğu Doğu Harlem’e taşındı. Bir arkadaşının arkadaşı aracılığıyla, bir çatı katı kiracısına girdi ve ardından kira kontratını devraldı.

Third Avenue ve 31st Street’teki sahibi olduğu çiçekçiyi sattığında, düşünceleri yemek servisi işine döndü. Şimdi 60 yaşında olan Bayan Gonzalez, boş günlerinde her zaman arkadaşları için yemek pişirmişti, “bu yüzden yapabileceğimi düşündüğüm şey bir restoran açmaktı” dedi.

Kendi evini açmak için sermaye toplamak üzere on yıl sunucu olarak çalıştıktan sonra mükemmel bir yer buldu: ortağı Lou Martins ile paylaştığı çatı katının altındaki vitrin.

Bayan Gonzalez’in “yüksek kaliteli Meksika yemekleri” dediği şeyi sunan Bistro Casa Azul, dört yıl önce açıldı.

“Alan bir sosyal kulüp olmuştu. Yıkıktı ve iyi bir itibarı yoktu ve onu güzelleştirdik” dedi Bayan Gonzalez.

Bayan Gonzalez, “Mahalleye ilk geldiğimde insanlar eşyalarımı üst kata taşımama yardım ettiler,” dedi. “Restoran açmadan önce bile burada hoş karşılandığımı hissettim. Bir yakınlık hissediyorum ve aptal gibi görünmemek için bir aşk. Ve New York’ta yaşadığım onca yıl boyunca komşularımla daha önce hiç böyle hissetmemiştim. İşimin üstünde yaşamasam bile böyle hissederdim. Sadece daha yoğun olduğunu düşünüyorum çünkü yapıyorum.

Kontrolü ele almak

Geçen Mayıs ayında bir akşam erken saatlerde Michael Barton, 2020’de satın aldığı Yukarı Doğu Yakası restoranı Table d’Hôte’da yarım düzine misafir için akşam yemeği pişiriyordu. ve Lenox Hill Hastanesinde komaya girdi.

Tedavi ve iyileşmeden sonra, “Kontrol edebileceğim bir şey olduğunu düşündüm: işe gitmem için geçen süre,” dedi restoran ile tek yatak odalı iş yeri arasında gidip gelen 35 yaşındaki Bay Barton. – Washington Heights’ta operasyon.

Table d’Hôte’nin hemen üzerinde teraslı bir stüdyo daire mevcuttu. Açık alanı vardı ve gelecek yazın menüleri için yetiştireceği domatesleri, kabakları ve otları hayal ediyor. Bir köpeği de özlemişti ama mutfaktaki uzun vardiyaları yüzünden hiçbir zaman arzusuna göre hareket etmemişti.

Yakın zamanda Louis adında bir beagle-hound karışımı alan Bay Barton, “Artık üst katta yaşadığım için bunun iyi bir fikir olduğuna karar verdim,” dedi.

Hell’s Kitchen’daki kahve dükkanının üst katında oturan Daniel Nardicio, “İnsanlar yalnızca zevk almadıkları iş hayatları olduğunda kaçmak isterler,” dedi. Kredi… The New York Times için George Etheredge

‘Orta Yaşlı Bir Üniversite Öğrencisi’

Bir gece hayatı organizatörü olan Daniel Nardicio da işe gidip gelme süresini kısaltmak istedi. 2019’dan 2021’e kadar East Village’da bir gey bar olan Club Cumming’in sahibiyken Chelsea’de yaşıyordu. 56 yaşındaki Bay Nardicio, “Ne zaman bir şeyleri kontrol etmek istesem, otobüse binmem veya 20 dakikalık bir taksi yolculuğu yapmam gerekiyordu, bu yüzden bu gerçek bir taahhüttü” dedi.

Hell’s Kitchen’da Aralık ayı başında açılması planlanan yeni girişimi Red Eye NY’ye başladığında, taksimetrelere ve güvenilmez toplu taşıma araçlarına daha az bağımlı olmaya ve daha uygulamalı olmaya kararlıydı. Geçen Haziran ayında ikinci katı kiraladı ve kendisi ve iki iş ortağı için stüdyo dairelere ayırdı. Bay Nardicio, “Orta yaşlı bir üniversite öğrencisi olmak gibi bir şey,” dedi.

Bazı arkadaşlar, bu anlaşmayı kaçacak ve saklanacak hiçbir yeri olmayan bir deli gömleği gibi bulacağı konusunda onu uyardı. Arkadaşları bir türlü anlamıyor. Bay Nardicio, “İnsanlar yalnızca, zevk almadıkları iş hayatları olduğunda kaçmak isterler,” dedi. “Bu bir kahve barı. Kahve severim. Aşağıya inip masadan masaya gidip maître d’gibi davranabilirim.”

“Sonra yukarı çıkıp Netflix’te bir şeyler izleyebilirim. Çok gelirse bir haftalığına Meksika’ya gideceğim” dedi.

Üst Kattaki Eski Mavi Adam

Performans arka şirketi Blue Man Group’un üç kurucu üyesinden biri olan Chris Wink, 1991’den beri şirkete ev sahipliği yapan Off Broadway mekanı Astor Place Theatre’ın üst katında yaşıyor.

Şimdi 61 yaşında olan Bay Wink, “Gösteriye ilk başladığımızda, hepimiz farklı yerlerde yaşıyorduk – Yukarı Batı Yakası, Washington Heights,” dedi. Grubun ilk üç yılında, ara vermeden ve ara vermeden haftada sekiz gösteri gerçekleştirdiler. yedek öğrenciler İşe gidip gelme zordu.

Nihayet 1990’ların ortalarında varılan çözüm, tiyatronun çok ötesindeydi. Bay Wink, “Ev sahibi, müsait olduklarında binadaki birimleri devralmamıza izin verirdi,” dedi.

Bir süre sonra binanın sahibi öldü ve ortağı ev sahibi işinde kalmak istemedi. Bay Wink, “Binayı satacağını söylediğinde ‘Neden ipotek alıp binayı satın almıyorsunuz?’ dedi” dedi. Şimdi orada bir dubleksi var.

Bay Wink, Blue Man’den ayrıldıktan sonra uzun bir süre programa katılmaktan keyif aldı. “Ama bir sanatçı olmaktan çok bir iş yürütüyormuşum gibi hissettiğim bir noktaya ulaştım ve sanatçı olmaya geri dönmek çok önemliydi.”

2017’de Mr. Wink, Blue Man Group’tan tamamen ayrıldı ve dikkatini Wink World’ün yaratılmasına çevirdi: saykodelik sürükleyici enstalasyonlar. Dairesi bir laboratuvara dönüştü; pandemi sırasında banyoyu bir sonsuzluk aynalı odaya dönüştürdü, buluntu nesneleri ve motorlu neon bobinleri tavana yerleştirdi.

“Sokaklarda Blue Man Group’u görmekten heyecan duyan bir grup insanı görmek içimi ısıtıyor, ama ben ona giderek daha fazla dışarıdan biri olarak bakabiliyorum,” dedi Bay Wink. Bir yabancı olmayı gerçekten çok isterim: “Sanırım,” dedi, “başka bir yerde yaşamak isterdim.”