Marie Kondo Yeni Bir Rol Üstleniyor: Yaşam Koçu

Idealed

Active member
Kenara çekil hygge. Siz de lykke, lagom, niksen ve bella figura. Hayatları iyileştirme vaadiyle dolu başka bir uluslararası terim şehre geldi.

Deri Speed Press’ten yeni çıkan “Marie Kondo’nun Kurashi’si Evde: Mekanınızı Nasıl Organize Edersiniz ve Ülkü Hayatınızı Nasıl Sağlarsınız”, Japon temizlik gurusunun son kitabı ve isme biraz hava katmak için anadilini ilk kez kullanan kitap. . (“Kurashi” bu arada “yaşam tarzı” anlamına gelir.)

Bayan Kondo’nun, hangilerinin bir zevk ürpertisi yarattığını belirlemek için eşyaları sınıflandıran ünlü düzenleme yöntemine dayanan kitap, bizi sadece sahip olduklarımız arasında değil, aynı zamanda çevremizde, ilişkilerimizde ve günlük faaliyetlerimizde de neyin neşe uyandırdığını keşfetmeye davet ediyor.

“Ortalığı toparlamak, hayatınızdaki tüm ‘şeylerle’ uğraşmak anlamına gelir” diye yazıyor. “Peki, gerçekten neyi düzene sokmak istiyorsun?”

Yakın zamanda bir Zoom görüşmesinde Bayan Kondo, kurashi kelimesinin İngilizce muadilinden daha fazla günlük rutinlerin rahatını ve dinginliğini aktardığını açıkladı.

Bir tercüman aracılığıyla “Bazı Japonca kelimelerin sesine bayılıyorum ve kurashi de onlardan biri” dedi.

Bayan Kondo, yaşam tarzı alanına girerken, yalnızca hangi dağınıklığı ortadan kaldıracağını (“faydacı banyo ve temizlik malzemeleri”) değil, aynı zamanda ne ekleyeceğini (“favori banyo tuzları veya mumlar”) da önerir. Kredi… Tess Comrie
100’den fazla sakin fotoğraf onun tavsiyelerini gösteriyor. Bir örnek: “Oturma odanızı konuşmayı teşvik eden bir alan yapın.” Kredi… Tess Comrie

Yıldız yaratan 2010 kitabı “Toplanmanın Hayat Değiştiren Sihri”ni veya iki Netflix serisini bilen okuyucular, burada benzer içgörüleri yoğun biçimde bulacaklar. Çöplüğe bir milyon sefer başlatan KonMari toplama, okşama ve tasfiye yöntemi tek, havadar bir sayfada özetlenmiştir.

Geride de Bayan Kondo’nun imza animizmi var – dünyaya bir nesnenin bakış açısıyla bakma tavsiyesi, farklılaşmamış bir mülk yığınında nasıl ezildiğini veya boğulduğunu anlayın. Eşyaları elden çıkarmadan önce hizmetleri için teşekkür etme konusundaki ısrarı da öyle.

Kurularken küvetiyle konuştuğunu itiraf ediyor ve “Her zaman bu kadar temiz ve küften arınmış olman inanılmaz.” Her zaman olduğu gibi, daha iyi meleklerimize hitap ediyor – en azından alışveriş yapanlara.

Marie Kondo Neşe Vermeye Nasıl Devam Ediyor?

Japon dağınıklık gurusunun bir misyonu var: Evlerimizi ve hayatlarımızı her seferinde bir gömlek katlayarak toplamak.

• Küresel başarı :Marie Kondo, neşe odaklı düzenleme felsefesini dile getiren 2010 tarihli “Toplamanın Hayat Değiştiren Sihri” adlı kitabıyla dünya çapında hayranlar kazandı.
  • Genişleyen Bir İmparatorluk: 2016 yılında, dağınıklığı giderme yöntemleri konusunda resmi eğitim vermeye başladı. Yazar Taffy Brodesser-Akner, bir KonMari öğretim oturumundan bildirdi.
  • Tüketim İçin Bir Pivot: Bayan Kondo’nun çevrimiçi mağazasının lansmanı, onun küçülme felsefelerine aykırı görünüyordu. Ama onun iyi tasarlanmış nesnelerinden zevk almak gerçekten çok mu yanlış?
Ancak bu ciltli kitap, anlattığı kadar gösteriyor da. 100’den fazla Instagram’a layık fotoğraf, sakin oda ayrıntılarını, şık dekoratif nesnelerin minimalist vinyetlerini, dolaplarda çıtır çıtır asılı pantolonları (yazarın katlama tutkusu göz önüne alındığında şaşırtıcı bir şekilde) ve rahat ve ışıltılı görünen yazarın kendisini belgeliyor.

Evvel bir Şinto tapınağı bakiresi olarak çalışan Bayan Kondo, “kutsal bir yer olarak evimize saygıyı” aşılamak için giriş yolunuzun her gün silinmesini tavsiye ediyor. Kredi… Tess Comrie
Sınırlı alana sığacak şekilde seçilmiş ve kolay erişim için düzenlenmiş oyuncaklarla çocuğun dolabına bakın. Kredi… Tess Comrie

Aydınlık, sarı iç mekanlar Bayan Kondo’nun değil. Kitabın editörü Julie Bennett, “Marie’nin yaşam tarzının neye benzediği konusunda bir fikir vermeye çalışıyorduk,” dedi. “Mesaj şu: Hangi tarzın sana uygun olduğunu sen anlarsın.”

Bayan Kondo, tekniğini takip etmenin, yalnızca düzenden daha büyük ödüller getirecek şekilde kişinin arzularına ve ihtiyaçlarına duyarlılık geliştirmek olduğunda ısrar ediyor. (Bu, “hayat değiştiren” kısımdır.) Deneyim kişiseldir ve cilt altıdır – nesneler değerlerini en iyi fiziksel olarak kullanıldıklarında iletirler – işler ve beklenmedik finansal kazançlar gibi bazen toplama yapıldıktan sonra beklenmedik bir şekilde köpüren kazançlar. (Bu “sihir” kısmıdır.)

Yine de “Kurashi” ile artık Bayan Kondo’nun zaman zaman bir yaşam koçu gibi ses çıkardığı daha geleneksel bir terapötik alana giriyoruz. Yöntemini aşamadıysanız, sizi neyin engellediğini bilmek ister. Daha doğrusu, bunu kendinize sormanızı isterdi.

Ev ve işi dengelemek hakkında yazarken, şu sorularla başlayan bir dizi soru ortaya çıkarıyor: “İşle ilgili her görev için günde ne kadar zaman harcıyorsunuz? Bir haftada ne kadar iş bitiriyorsun?” Örnek çalışma sayfaları, okuyucuların günlük aktivitelerini ve hedeflerini belirlemelerine yardımcı olur, böylece verimsiz uygulamaları ihmal ettikleri mutfak aletleri kadar acımasızca kesebilirler.

Ve asi gardıroplarımızın içindekileri ayırmadan önce bir yere boşaltmamızı istediği gibi, daha düzenli bir yaşam için aydınlatıcı bir ön hazırlık olarak, defterlerdeki kaotik, sıkıntılı düşüncelerimizi boşaltmamızı tavsiye ediyor.

“Kafanızda bir şeyler düzenlemeye çalıştığınızda ve düşünmek için zaman ayırdığınızda, evinize uyguladığınız toplama yönteminin pek çok aynısı var” dedi.

Toparlanmanın önündeki en büyük engelin, çoğumuzun yaşam biçimiyle ülkü yaşam tarzımız arasındaki uçurum olduğunu belirtiyor. Bu eşitsizliğin bizi cesaretlendirmesine izin vermektense, hayallerimize sarılmamızı ve onları gerçekleştirmek için elimizden gelen küçük şeyleri yapmayı tavsiye ediyor – penceresiz bir duvara güzel bir manzaranın fotoğrafını asmak gibi, keşke bir manzaramız olsaydı.

Bayan Kondo, “Size neşe getireni seçme ve getirmeyeni bırakma sürecinde, seçme, karar verme ve harekete geçme kapasitenizi geliştirirsiniz,” diye yazıyor Bayan Kondo, sesi her zamankinden daha fazla bir yaşam koçu gibi çıkıyor. Kredi… Nastassia Brückin

Her zaman olduğu gibi, tavsiyeleri kişisel yönlerle değiştiriyor. Kendi ülkü yaşam tarzı, günlük yoga, bitki çayı molaları, üç küçük çocuğuyla zaman geçirme ve fırsat buldukça elleri ve dizleri üzerinde yerleri ovma fırsatını içeriyor. Bu aktivite sadece gerginliği azaltmakla ve duruşu iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda iyi hisler de getiriyor, diye yazıyor: “Zemin evin temelidir. Kendi ellerimle temizlemek, onunla olan bağlantımı hissetmeme yardımcı oluyor.”

Salgında mayalanmayı keşfettikten sonra, altı ay süren bir süreçte sekiz kilo ev yapımı miso yapmak için bir tarif içeriyor. Ayrıca teklifte: annesinin siyah sirkeli tavuk kanadı yahnisi tarifi.

Bayan Bennett, miso hakkında “Bu, yapmaya başladığı bir şey ve ona keyif veriyor” dedi. Bir birey olarak, hayatınızda neyin önemli olduğunu düşünmeniz gerekir – hangi tariflerin sizi mutlu edeceğini, belki de ailenizden geçen bir şeyi.

Bayan Kondo’nun anekdotları istemeden dokunaklı olabilir. Gereksiz temizlik araçlarından kurtulmakla ilgili bir bölümde, evde yaşayan bir üniversite öğrencisi olarak “düzenli olma dürtümü bastıramadım. Kendi odamı toplamakla yetinmeyerek, dikkatimi başkalarının odalarını toplamaktan uzaklaştırmak için temizlik yaptım. Mutfak lavabo giderini temizlemek için çamaşır suyu kullandım, mutfak fanındaki kiri temizledim, pencere pervazlarını sildim ve her tür kiri çözmek için farklı türde temizleyiciler kullanarak kimsenin fark etmediği tozu temizlemekten büyük zevk aldım. (Görünüşe göre, ihtiyacınız olan tek şey sade sudur.)

Ancak herkes yutturmacaya (ya da kurashiye) inanmıyor.

Güney Kaliforniya’da kendi popüler takipçisi olan bir klinik psikolog olan Ramani Durvasula, Bayan Kondo’nun organize bir alanın daha geniş duygusal ve yaratıcı faydalar sağlayabileceği fikrine itiraz etmediğini söyledi. “Ama unutmamalısın, hepimiz aynı değiliz,” dedi. Odalarını “tam olarak” düzenlemeye kararlı mükemmeliyetçiler veya minimalizmin zorluklarını kaldıracak zamanı, kaynağı veya enerjisi olmayan insanlar, ülkü yaşam tarzlarına ulaşamamaktan dolayı endişeli veya utanma riskiyle karşı karşıyadır.

“Bir şeyi kaldırıp ‘Bu bana neşe veriyor mu?’ karmaşık,” dedi Dr. Durvasula. Zor aile ilişkileri olan veya kayıplarla uğraşan kişiler için egzersiz “sadece neşe ile ilgili değil; kimlikle, tarihle, çözülmemiş travmayla ilgili. O tişört sadece neşeyle ilgili değil; bütün bir acı dünyası hakkında olabilir.

Dr. Durvasula, kendisinin de düzene sokmaya inandığını, ancak doğasının farklı olduğunu söyledi. “Müşterilerimin hepsi hurdalarla dolu evlerde yaşasa ama toksik insanları hayatlarından temizlese, ben iyi olurum” dedi. “Eski valizleri saklayın; huysuz amcadan kurtul.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.