Microsoft: Bu Windows 11 Güncellemesini Çabucak Kaldırın

Epiclife

Member
Windows 11 işletim sistemi için nizamlı olarak yeni güncellemeler yayınlayan Microsoft, son güncellemede kıymetli bir kusura yer verdi. Bugün Windows 11 kullanıcıları için bir bilgilendirme yayımlayan şirket, kullanıcıları KB5012643 kodlu yenileştirmeyi bilgisayarlarından kaldırmaları konusunda uyardı.

Windows 11 kullanıcılarına isteğe bağlı yenileştirme olarak sunulan kelam konusu güncelleme, çeşitli uygulamaların çökmesine yol açan bir yanlışa yer verdi. Kusur niçiniyle çöktüğü belirlenen uygulamaların listesi tam olarak yayımlanmazken, kusur hakkında ayrıntılı bilgiler de sunuldu.

Aktüelleştirme, kimi uygulamaların çökmesine niye oldu:

25 Nisan’da yayımlanan KB50126443 güncellemesi, işletim sistemine ufak değişiklikler getirdi. Güncelleme notlarında .Net Framework 3.5 ile çalışan birtakım uygulamaların çalışmayı durdurabileceği bilgisi yer alıyordu. Yanılgı, .Net Framework’ün Windows Communication Foundation ve Windows Workflow Foundation bileşenlerinden faydalanan uygulamalara yansıyordu.

Bu yanlışın yanı sıra güncelleme, Windows’un İnançlı Mod’unda da kusurlara yol açtı. İnançlı Mod’u başlatan birtakım kullanıcılar, ekranda titreme üzere şikâyetlerde bulundu. Microsoft da explorer.exe uygulamasına bağlı olan bileşenlerin (Dosya Yöneticisi ve Başlat menüsü gibi) yanlışlarla karşılaşabileceğini doğruladı.

Windows 11’de bir aktüelleştirme nasıl kaldırılır?

• Adım #1: Başlat’tan ‘Windows Update ayarları’nı açın.
  • Adım #2: ‘Güncelleştirme geçmişi’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: ‘Güncelleştirmeleri kaldır’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: ‘KB50126443’ yenileştirmesini bulun ve kaldırın.