Midtown’daki Bir Oda Sessizce Şehir Gürültüsüne Karşı Savaşıyor

Idealed

Active member
İnsanlar bana New York’un çok gürültülü olduğunu söylemeyi seviyor. Emlaktan Sor sütunuma gündüzleri kendilerine eziyet eden, geceleri onları ayakta tutan seslerden şikayet eden e-postalar gönderiyorlar. Olağan şüpheliler var – havlayan köpekler, ağlayan bebekler, açık hava lokantaları, kırıcılar ve sirenler. Ancak görünüşte hoş sesler bile – rüzgar çanları, oynayan çocuklar, opera şarkıları – doğru koşullar altında öfkeye neden olabilir.

Bu yüzden, sıradan bir Midtown ofis binasının içinde “dünyanın en sessiz odalarından biri” olarak fatura edilen PinDrop’a adım attığımda, tüm o mutsuz New Yorkluları düşündüm ve akustik nirvanaya girmiş olabilir miyim diye merak ettim.

Ya da belki değil. Oda o kadar sessizdi ki canımı acıttı.

Sanki kulaklarım çınlıyor gibiydi. Bu odayı tasarlayan çevre-mühendislik ve danışmanlık firması AKRF’nin akustik danışmanı Dan Abatemarco, tepkimin yaygın olduğunu söyledi. Şehir sakinleri sessizliğe o kadar alışkın değildirler ki, bu hissi genellikle tıkalı kulaklarla ilişkilendirirler. Aynı zamanda insanları rahatsız ediyor, bu da “A Quiet Place”in neden bu kadar ürkütücü bir film olduğunu ve neden bu kadar çok New Yorklunun seyahat ederken beyaz gürültülü makineler paketlediğini açıklıyor. Fazla susmak şüphelidir.

Şehir Gürültülerinden Bir Örnekleme

Aşağıda, bir çevre mühendisliği ve danışmanlık firması olan AKRF’nin, geliştiricilerin ve mimarların binalarındaki gürültüyü azaltmalarına yardımcı olmak için kullandığı çeşitli şehir gürültüsü türlerinin kayıtları bulunmaktadır. İlk kayıt üç ses örneğini içerir: açık bir pencereden geçen yükseltilmiş bir tren, tek bölmeli bir pencereden geçen yükseltilmiş bir tren ve çift bölmeli bir pencereden geçen yükseltilmiş bir tren. En iyi etkiyi elde etmek için, gerçek bir tren geçişinin seviyesine yaklaşmak için ilk 30 saniye boyunca cihazınızın sesini ayarlayın. Ardından, her koşuldaki göreli farkı deneyimlemek için hacmi değiştirmeden bırakın.

Bay Abatemarco, ses ekipmanını çalıştırmak için geçen bir öğleden sonra otururken, “Bir şeylerin yanlış olduğu neredeyse ilkel bir içgüdü,” dedi.

Tipik bir konferans odası büyüklüğünde olan PinDrop’ta pencere yok ve bir duvara karşı iki dev düz ekran televizyon var, bu da ona ciddi Durum Odası havası veriyor. Ve kelimenin tam anlamıyla uzayda asılı duruyor. Zemin yüzer, izolasyon bloklarının üzerine yerleştirilmiştir. Sheetrock tavan yaylardan asılır. Duvarlar, çok katmanlı Sheetrock ve yalıtım ile birlikte izolasyon pedlerinde çift sıra çıtçıtlara sahiptir. Paralel duvarlar yoktur, bu da ses dalgalarının etrafta sıçramasını zorlaştırır. Akustik paneller duvarlardan ve tavandan sarkar. Ve hepsi ses geçirmez bir kapıyla kapatılmıştır. Sonuç, düşük gürültülü bir mikrofonun yalnızca 13 desibel alabileceği kadar sessiz bir alan. (Bir fısıltı yaklaşık 30 desibel kaydeder.)

Ev sahipleri, müteahhitler, tasarımcılar ve mimarlar, kahverengi taşlarını, apartman dairelerini, yeni ve yenilenmiş binalarını bu odaya biraz daha fazla nasıl benzeteceklerini anlamalarına yardımcı olması için AKRF’yi işe alıyor. Ses yalıtımı, istenmeyen sesleri dışarıda tutmakla ilgilidir ve akustik, bir alanda nasıl yankılandığını ve yankılandığını kontrol ederek çevrenizdeki sesin kalitesini iyileştirmekle ilgilidir. AKRF danışmanları şantiyeleri ve mülkleri ziyaret ederek ölçümler yapıyor ve her iki konunun nasıl ele alınacağına dair önerilerde bulunuyor.

Bu ayın başlarında şirket, akustik tavsiyelerinin sesini artırmak için odayı açtı – böylece müşteriler, tavsiyenin neye benzediğini gerçekten duyabilirler.

Oturma odasının tavanını kaldırın ve ne kadar yüksek olacak? Akustik pencereler, maliyete değecek kadar sokak gürültüsünü azaltır mı? Çocuk odası başka bir yalıtım katmanıyla ne kadar sessiz olur? Diyelim ki, gümbürdeyen metronun bir kaydını oynatın ve mühendisler çift camlı pencerelerle, ardından akustik pencerelerle tekrar deneyebilirler. Bir HVAC sisteminden gelen gürültüyü katmanlayın ve bu koşullar altında yatak odanızın nasıl ses çıkarabileceğine biraz daha yaklaşın.

AKRF’de akustik danışmanı olan Benjamin Sachwald, müşterileri hakkında “Sadece duyabilselerdi, doğru seçimin ne olduğunu bilirlerdi” dedi.

Trafik gürültüsü

Burada, açık havada, tek bölmeli bir pencereden ve çift bölmeli bir pencereden duyulan New York sokak trafiğinin örnek kayıtları. En iyi etkiyi elde etmek için, ilk 30 saniye boyunca cihazınızın ses seviyesini ayarlayın, ardından her koşuldaki göreli farkı deneyimlemek için değiştirmeden bırakın.

Davul çalan Bay Sachwald, odada muazzam hoparlörler ve subwoofer’lar aracılığıyla müzik dinlemeyi sevdiğini söylüyor çünkü başka hiçbir şey onunla rekabet etmediğinde müzik kulağa oldukça şaşırtıcı geliyor. (“Sonic bliss” tabirini çok kullanır.) “Müzik, böyle bir odada dinlediğinizde başka bir dünyaya taşınırsınız.”

PinDrop’u New Yorklularla alay eden tüm sesleri örneklemek için ziyaret ettim, bir gürültünün sadece sinir bozucu olmaktan çıkıp 311’i aramayı hak etmeye başladığı kırılma noktasını aradım. Ve New Yorklular gürültü hakkında konuşmak için 311’i aramaktan çekinmiyorlar. NYC OpenData’yı inceleyerek, 2010’dan bu yana 311 tarafından kaydedilen 5,2 milyon gürültü şikayetinin yarısından fazlasının konut gürültüsü için olduğunu buldum – cehennemin aslında başka insanlar olduğunun bir başka kanıtı.

New Yorkluların nefret etmeyi sevdiği tüm sesler arasında, AKRF ekibi özellikle Queens ve Brooklyn’in bazı bölgelerinde gürleyen yüksek trenlerin sesine hayrandı. Bu yüzden bir şans verdim. Daireniz raylara baktığında ses, pencereler açıkken duyacağınız şekilde ayarlanmıştı. Bay Abatemarco, kadranı çevirirken, “Neden pencerelerinizi açıyorsunuz, bilmiyorum” dedi.

94 desibelde çenem çınladı. Sonra, merhametli bir şekilde, tek camlı kapalı bir pencerenin etkisini yarattı ve ses 75 desibele düştü – oldukça akıl almaz değil, kesinlikle sefil. Çift camlı cam kulaklarımı biraz daha korudu. Ancak akustik gürültü azaltan bir dizi pencereyle, ses yaklaşık 46 desibele düştü – yaklaşık bir halk kütüphanesi kadar yüksek.

Benzer bir deneyime sahip olduğumda, karşılaştırıldığında kırıcı delicilerin kulağa tuhaf gelmesini sağlayan sarsıcı kazık çakma sesini örneklemiştim. Duvarlara yeterince yalıtım katın ve yüksek performanslı pencereler açın ve saf sefaletin sesi arka planda daha çok donuk bir kalp atışı gibi hissettirdi.

ağlayan bebekler

Burada, ahşap çerçeveli bir zemin/tavan konstrüksiyonu, beton bir zemin/tavan konstrüksiyonu ve Sheetrock tavanlı bir beton zemin/tavan konstrüksiyonu boyunca ağlayan bebeklerin örnek kayıtları bulunmaktadır. En iyi etkiyi elde etmek için, ilk 30 saniye boyunca cihazınızın ses seviyesini ayarlayın, ardından her koşuldaki göreli farkı deneyimlemek için değiştirmeden bırakın.

Apartman duvarları arasındaki gürültüyü bastırmak aslında çok daha kolaydı. Doğru yalıtımla, ağlayan bir bebeğin ya da yan taraftaki bir ev partisinin sesi, hayatın huzur içinde akıp gitmesine yetecek kadar kısıldı.

Ama işte bu alıştırmanın püf noktası: Muhtemelen yeni bir inşaatta yaşamıyorsunuz. Ve binanızın 1968’den önce, New York’un bina kodunun akustik gereksinimleri eklediği yıldan önce inşa edilmiş olma ihtimali oldukça yüksek. Bu, binanızı kim diktiyse, muhtemelen üst kattaki çocukların ranzalarından fırladıklarını duyup duymayacağınız konusunda endişe duymamıştır. Peki, pencereler ve duvarlar zaten yerindeyken hayatınızı nasıl daha katlanılır hale getirirsiniz?

AKRF danışmanları, bütçesi ve uzmanları çağırma, pencereleri ve yalıtımı sökme yeteneği olmayan bizler için bazı önerilerde bulundular. Ses dışarıdan geliyorsa akustik perdeler veya gürültü azaltıcı pencere ekleri ekleyebilirsiniz. Hava akımı olan pencereler bir suçludur – eğer hava geçebilirse, gürültü de olabilir. Işıkla aynı: Kapı çerçevesinden geldiğini görebiliyorsanız, kapı contalarını temizleme veya değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Şehirdeki muhtemelen en sessiz odada hayal edebileceğim hemen hemen her rahatsız edici sesi deneyimledikten sonra, şiddetli bir bahar fırtınası bastırırken Park Avenue South’a geri adım attım. Etrafımdaki kakofoniyi güçlükle fark ederek trenime yetişmek için koştum.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.