Nefis Püreli Soslu Köfte

GezginRuhlar

Global Mod
Global Mod
Nefis Püreli Soslu Köfte Tanımı İçin Materyaller

Patates püresi için:

• 4 tane haşlanmış patates
  • 2 kaşık tereyağı
  • Küçük bir kase rendelenmiş kaşar peyniri
  • 100 ml süt
  • Tuz
  • Karabiber
Köftesi için :

• Yarım kg kıyma
  • 4 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 rendelenmiş suyu sıkılmış kuru soğan (Suyunu kullanmıyoruz)
  • 1 silme çay kaşığı karbonat
  • 1 yumurta
  • Çok az bir tutam kadar kekik
  • Tuz karabiber epeyce azda kimyon
  • Yarım çay bardağı su
Sosu için:

• 2 kaşık domates salçası
  • 2 su bardağı su
  • Tuz
Nefis Püreli Soslu Köfte Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Köftesi için; tüm gereçleri karıştırma kabına alalım epey düzgün yoğuralım 10 15 dk kadar köfteyi ne kadar güzel yoğurursanız o kadar hoş olur. Cevizden küçük toplar yapıp yağsız yapışmaz bir tavada sallayarak pişirelim.
  2. Sosumuz için; köfteleri pişirdiğimiz tavayı yıkamadan köftenin yağında salçayı kavurup üzerine suyu koyalım. Güzelce kaynayıp, sosumuz ağırlaşınca pişirdiğimiz köfteleri ve tuzu ekleyip yaklaşık 1 dk daha pişirelim. Köftelerimiz servise hazır.
  3. Patates püresi için; haşlanmış patateslerimizi güzelce ezelim. Tereyağını tencereye alıp eritelim. Üzerine ezilmiş patates ve sütümüzü ekleyip bir 5 dk karıştıra karıştıra pişirelim.
  4. Kaşar peyniri rendesi ekleyelim. Karabiber ve tuzumuzu da koyduktan daha sonra düzgünce karıştıralım.
  5. Peynirimiz eriyince servise hazır. Servis tabağına evvel püremizi koyup çukur yapıp köfteleri oraya sosuyla ekleyelim. İstediğiniz garnitür ve pilavla kusursuz olur. ???? herkese afiyet olsun
    ❤
Not: Ben galeta unu için bayat beyaz ekmekleri bir tepside kurutup rondodan geçirip eliyorum kavanozlara koyup yeri gelince köftelerde kullanıyorum emin olun galeta unundan fazlaca daha farklı ve hoş oluyor.

Nefis Püreli Soslu Köfte Tanımı Fotoğraflı Yapılışı