.NET 2007 yılı görünümü

Womanne

Member
Sevgili blog okuyucuları,

Duyuru

Size mutlu ve başarılı bir yeni 2007 diliyorum!
Kısa bir kış tatilinin ardından (bu süre zarfında bir sonraki kitabım üzerinde özenle çalıştım) tekrar iletişime geçtim. Bu .NET blogunda yıla başlamanın, bu yıl .NET açısından neler olduğunu sormaktan daha iyi bir yolu var mı? Yıl için heyecanlıyım. Ve sen?

Holger Schwichtenberg

.NET Framework 3.0 piyasada

WPF, WCF ve WF’li .NET Framework 3.0 Kasım ayında piyasaya sürüldü ve .NET eğitim şirketimize gelen tavsiye ve eğitim taleplerini referans alırsam birçok şirket için oldukça ilgi çekici. Ancak telefonda şu en önemli soruyu sorduğumda ilgilenen bir veya iki taraf hızla ilgilerini kaybetti: Windows XP’den önce Windows işletim sistemlerini desteklemek hala gerekli mi? Bir kez daha tekrarlamak gerekirse: .NET 3.0’dan başlayarak, Microsoft yalnızca Windows XP, Windows Server 2003 ve Vista’nın yanı sıra Longhorn, Fiji ve Vienna kod adlarına sahip gelecekteki işletim sistemlerini desteklemektedir.

.NET Çerçevesi 3.5

.NET Framework’ün bir sonraki sürümü 3.5 sürüm numarasına sahip olacak, ancak yine de Microsoft’un bir noktada numaralandırma açısından Java ile eşit olması için sürüm numarası olarak 4.0’ı seçeceğine inanıyorum. .NET 3.5’in kod adı Orcas olup çıkış tarihinin “2007 sonu” olduğu söyleniyor. Önceki bir blog yazımda .NET 3.5’ten bekleyebileceğiniz yeni özelliklerden zaten bahsetmiştim.

Öne çıkan konu kesinlikle Dil Entegre Sorgulama (LINQ) ile nesne ilişkisel eşleme olacaktır. Ancak Anders Hejlsberg ile yaptığım bir konuşma, ADO.NET Entity Framework ile LINQ arasındaki fazlalıkların yüksek olması nedeniyle ADO.NET “vNext”in de bu yıl ortaya çıkacağından şüphe etmem için neden veriyor.

Visual Studio 2008

.NET Framework 3.0 için Visual Studio geliştirme ortamının yeni bir sürümü yoktu. Şimdilik WPF, WCF ve WF kullanan geliştiricilerin birden fazla veya birkaç olgunlaşmamış uzantıyla uğraşması gerekiyor. Visual Studio “Orcas”, .NET Framework 3.5 ile paralel olarak mevcuttur. Ürün yılı numaralarının Microsoft’ta Temmuz ayında başlayan mali yıla karşılık gelmesi ilkesine göre, yeni IDE’nin Visual Studio 2008 olarak adlandırılması gerekiyor.

Microsoft, Visual Studio Orcas’ın özelliklerini genel bir web sitesinde yayınladı. Ancak web sitesine baktığınızda kendinizi biraz aldatılmış hissediyorsunuz çünkü burada depolanan gereksinimlerin yarısından fazlası aynı seviyede:

• Ana ekranınızın köşeleri yuvarlatılmış olmalıdır.
  • Yazı tipi olarak “Segoe 9 punto”yu kullanmak istiyoruz.
  • Menülerin ve araç çubuklarının görünümünü Windows Vista’ya uyarlamamız gerekiyor.
  • Yeni ürün adını ürünün her yerinde bulundurmamız gerekiyor.
Burada bulabileceğiniz ilginç özelliklerden biri çoklu hedeflemedir; yani IDE artık .NET Framework’ün tek bir sürümüne bağlı değildir, ancak farklı sürümler için derlemelerin oluşturulmasına izin verir.

Burada bulunan diğer ilginç özellikler şunlardır:

• ASP.NET için DataList, Repeater, Detay Görünümü ve GridView (ör. ana ayrıntı görünümü) işlevlerini birleştiren ve genişleten bir ListView denetimi.
  • Microsoft’un ASP.NET’te AJAX için kısmi sayfa oluşturma iyileştirmelerine yönelik ayrıntılı planları
Teknik özellikler web sitesine ek olarak Orcas hakkında aşağıdaki noktalar bilinmektedir:

• özellikle CSS ve JavaScript (IntelliSense ve hata ayıklama) konusunda oldukça geliştirilmiş bir web tasarımcısı (kod adı “Sapphire”);
  • WF, WPF ve WCF için önceki entegrasyonların entegrasyonu;
  • LINQ ile nesne ilişkisel haritalama için grafik tasarımcı.
Orcas şu anda Virtual PC görüntüsü olarak veya Visual Studio 2005’in uzantısı olarak tekli indirmeler halinde mevcuttur:

Spesifikasyon tablosuna göre bir sonraki CTP versiyonunun Ocak ayında gelmesi bekleniyor.

Visual Studio Ekip Sistemi

Visual Studio Orcas’ın yanı sıra Team Foundation Server (TFS) için de yalnızca küçük bir güncelleme olacak. Teknik özellikler sayfasında da bununla ilgili bazı bilgiler var. Bir sonraki büyük çöp Orcas’a kadar beklenmiyor.

Microsoft Expression ürün ailesi

Microsoft Expression, grafiklere yönelik nispeten yeni (ilk olarak PDC 2005’te duyurulan) bir ürün ailesidir ve aşağıdakilerden oluşur:

• Microsoft Expression Design (eski adıyla: Grafik Tasarımcı, kod adı Akrilik): bitmap ve vektör düzenleme için
  • Microsoft Expression Blend (eski adıyla: Expression Interactive Designer, kod adı Sparkle): WPF uygulamaları için XAML tasarımcısı
  • Microsoft Expression Web (kod adı Quartz): CSS, XML, XLST ve ASP.NET 2.0 desteğine sahip HTML tasarımcısı
  • Microsoft Expression Media: Grafik ve video yönetim aracı. (Microsoft, iView MediaPro ürününü Haziran 2006’da satın aldı.)
Expression Web, 2006 yılında Microsoft FrontPage’in halefi olarak ortaya çıkan ilk üründü. Yakın zamanda Expression Interactive Designer tarafından Microsoft Expression Blend olarak yeniden adlandırılan WPF XAML düzenleyicisi, WPF’yi kullanmak isteyen şirketler tarafından kesinlikle merakla bekleniyor. Şu anda bir beta sürümü mevcut ve son sürümün 2007 yılının ikinci çeyreğinde çıkması bekleniyor.

()

Haberin Sonu