.NET Framework yerine Windows Runtime?

Womanne

Member
Microsoft, birkaç aydır geliştirici topluluğuyla dalga geçiyor. Yeni Windows uygulamalarının yalnızca HTML ve JavaScript ile oluşturulabileceği ve .NET’in artık bir rol oynamayacağına dair korkular vardı. O kadar da kötü değilmiş gibi görünüyor.

Duyuru

Dün Steven Sinofski’nin BUILD konferansı açılış konuşmasının ana görüntüsü şudur:

Windows uygulamalarını programlamak için Windows Çalışma Zamanı

“Metro tarzı uygulamalar”, yeni Windows 8 arayüzüne yönelik uygulamalardır ve “masaüstü uygulamaları”, Windows 8’de halen kullanılabilen klasik (eski) Windows masaüstüne yönelik uygulamalardır. Yeni arayüz “Metro” için Windows Uygulamaları Windows 8, yeni Windows Çalışma Zamanı (WinRT) ile programlanmıştır.

İlk bakışta, .NET diyagramın sağ alt köşesinde yalnızca küçüktür. Ancak ikinci bakışta, .NET programlama dilleri C# ve Visual Basic ile arabirim tanımlama dili XAML’nin (şimdiye kadar WPF ve Silverlight’ta kullanılmış olan) iyi temsil edildiğini görebilirsiniz.

Ancak, Windows 8 için “modern” Windows uygulamaları yazmak isteyen .NET geliştiricileri için birkaç şey değişecektir: Windows Çalışma Zamanı ad alanları, .NET Framework sınıf kitaplığındakilerden kısmen farklı olmakla kalmaz, aynı zamanda bireysel sınıf değişiklikleri de vardır. Anlaşılmaz değişiklikler Çünkü sınıf zorunlu System.Net.WebClient Şimdi System.Net.Http.HttpClient olarak adlandırılabilir? Neden System.Reflection.TypeInfo, eskisi gibi yerine Sistem tipi? Neden StreamWriter.Dispose() yerine StreamWriter.Close()? Bu değişikliklerden yararlanacak olanlar sadece eğitim şirketleridir. (Tamam, yani sadece bir yazılım geliştiricisi olarak işimden şikayet edebilirim, Haber için bir eğitmen ve eğitim organizatörü olarak değil).

Bu nedenle, “Korkarım .NET geliştiricileri yeni VB6 geliştiricileri olacak…” gibi .NET’in öldüğünü söyleyen söylentiler zaten var. Ben kendim böyle ifade etmezdim. .NET hala sunucudaki tek çözümdür, .NET hala klasik masaüstü uygulamaları için çözümdür ve .NET’in (daha büyük) bölümleri de WinRT dünyasıyla ilgilidir.

Bu gece ikinci açılış konuşması (Almanya’da 18:00) yine BuildWindows.com’da canlı yayınlanacak. Yaklaşan .NET Framework 4.5, Visual Studio 2012 (Visual Studio 11) ve Windows Çalışma Zamanı hakkında muhtemelen daha fazla şey öğreneceğiz. Alternatif olarak, Windows uygulamaları belgelerini okuyun ve Windows geliştiricileri için Visual Studio 11 Express’i kullanarak Windows 8’i indirip yükleyin.

()

Haberin Sonu