One UI 5 Duyuruldu: Android 13 Alacak Birinci Samsung Telefonlar

Epiclife

Member
Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bundan birkaç ay evvel Android 13 tabanlı yeni işletim sistemi One UI 5.0‘i küçük bir kullanıcı kitlesi ile test etmeye başlamıştı. Android 13‘ün nimetlerinden yararlanarak geliştirilen yeni özellikleri açık beta sürüm kapsamında test ettiren şirket, yeni işletim sisteminin yolda olduğunun açık sinyalini vermişti.

Şimdiyse Samsung’un yeni taşınabilir işletim sistemi ile ilgili değerli bir gelişme yaşandı. SDC22 etkinlikleri kapsamında sahne alan Samsung, One UI 5’i resmen duyurdu. Bu duyuru, Samsung cephesinde Android 13 periyodunun resmen başladığı manasına geliyor. Kullanıcılar, bundan daha sonraki evrelerde yeni işletim sisteminin kararlı sürümüne ulaşmaya başlayacaklar.

One UI 5, ekim ayı bitmeden Galaxy S22 ailesine gelecek!

Samsung’un Android 13 tabanlı yeni işletim sistemi, yapılan resmi açıklamaya nazaran ekim ayı sona ermeden Galaxy S22, Galaxy S22+ ve Galaxy S22 Ultra’ya ulaşacak. Önümüzdeki aylarda ise bu dağıtımın kapsamının genişlediğini goreceğiz. Şirketin Android güncellemesi vermeye başladığı tüm amiral gemisi telefonlar, One UI 5 güncellemesini sırayla alacaklar. Fakat Samsung, şu an için resmi bir takvim paylaşmadı.

Google, birkaç ay evvel Android 13‘ü tanıtmış ve akıllı telefon dünyasında yeni bir periyodu başlatmıştı. Bu yıl görsellikten ziyade performansa ve güvenliğe odaklanan mühendisler, kullanıcı tecrübesini büyük ölçüde iyileştirmişlerdi. İşte artık, Android 13 ile gelen tüm yeniliklerin One UI 5 ile Samsung telefon kullanıcılarına sunulacağını görüyoruz. Pekala One UI 5’te ne üzere özellikler yer alıyor?

One UI 5 ile sunulan kimi özellikler:

• Duvar kağıtları ile telefonun teması, uyumlu renklerle özelleştirilebilecek.
  • Ana sayfaya yerleştirilen widget’lar birleştirilebilecek. bu biçimdece widget’lar, daha az yer kaplayacak.
  • Uygulamalarda kullanılan lisan, işletim sisteminden bağımsız olarak değiştirilebilecek.
  • Uygulama bildirimleri izne tabi olacak.
  • Kilit ekranı daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip olacak.
  • Yenilenmiş animasyonlar sunulacak.
  • Arka plan efekti uygulanabilecek.