Pearson, Addison-Wesley ve Markt & Technik’in sonunu doğruladı

Womanne

Member
20 Şubat’ta Haberler haber şeridinde Pearson’un Addison-Wesley ve Markt & Technik markalarını bıraktığını bildirdim. Şubat ayında Pearson Almanya’dan bu konuda yorum yapmasını istedim. Ancak sözcünün bir şey söylemesine izin verilmedi ve yazı işleri müdürü Dr. Detlev Lux bir açıklama için müsait değildi. Muhtemelen Buchreport gibi diğer medya kuruluşlarının haber yapmasıyla biraz harekete geçirildi, şimdi Dr. Lux’tan alıntı yapmak istediğim yazarlara bir açıklama geldi:

“…çoğunuzun medyadan duymuş olabileceği gibi, Pearson Almanya bu yazdan itibaren artık bilgisayar ve fotoğrafçılık konularında yeni kitaplar yayınlamayacak. Bunun yerine bundan sonra markalarımız Pearson Studium, ELT , Fronter ve ile birlikte odaklanacağız. STARK yayınevi eğitim pazarında.

Ne yazık ki bu aynı zamanda kitabınızı yeni bir baskı veya yeniden baskı olarak yayınlamaya devam etmeyeceğimiz anlamına da geliyor. Çoğu zaman uzun ve başarılı işbirliğimizden sonra bunun sizin için ciddi bir dönüm noktası olduğunun farkındayız. Bu nedenle, bizimle yönettiğiniz başlıkların dağıtımı ve tanıtımıyla ilgileneceğimiz konusunda sizi temin ederim. 2013 sonuna kadar mevcut koşullarda mümkün olan en iyi satış sonucunu elde etmek için aktif olarak çalışmaya devam edin.”

Ancak Buchreport.de’de yer alan bir yorumun açıklaması, Pearson’ın kitapları 2013 yılı sonuna kadar aktif olarak pazarlamayı planladığı ifadesiyle çelişmektedir: “Pearson Almanya, 1 Haziran 2013 tarihinden geçerli olmak üzere Almanya ve İsviçre’deki tüm satış temsilcilerini Ocak 2013 sonunda kapatmıştır. 2013 Addison-Wesley kitapları ve kitap ticareti için Markt & Technik ile (bilgisayar kitap departmanı, IT). Bazı çalışanlar hemen serbest bırakıldı. Sosyal plan yok.”

Addison-Wesley ve Markt&Technik’in piyasadan tam olarak ne zaman kaybolduğu önemli değil: Bence bu bir utanç. 2000 yılında Addison-Wesley için ilk EDP ders kitabımı yazdım ve yayıncı benim için BT sektöründe (yalnızca Almanya’da değil, dünya çapında) en ünlü markalardan biridir.

Doğal olarak, şu anda Addison-Wesley’de hala kitaplarım olduğu için kişisel olarak bundan etkileniyorum. Yayıncı tarafından hiçbir sözleşmenin feshedilmediği doğrudur; Son kitabım* Nisan ayında yayınlanabilir. Ama yayıncının önemli miktarda satmasını umut edemem sanırım. Sözleşmesi feshedilen bir yazar arkadaşım, başka bir yayıncı arayabileceğinden memnun olduğunu ve benim de aynısını yapmam gerektiğini söyledi. Ancak batan gemiyi henüz terk etmemeye, yani sözleşmeyi devam ettirmeye karar vermiştim. Bakalım düşüş nasıl olacak.

*Kitaplarımı yazının son paragrafında bağladığım için geçenlerde biri beni blog yazımın “zaten sadece reklamcılık” yapmakla suçladığı için şimdi başlık/konu adını vermeyeceğim. Bu yüzden ilgilenenlerin şimdi google’a ihtiyacı var :-(.

()

Haberin Sonu