PNG Formatı Nedir, Ne İşe Fayda, Nasıl Yapılır?

Epiclife

Member
Dijital dünyada oluşturduğunuz her bir belgenin saklanması için gerekli birtakım şartlar vardır. Bu şartlar, farklı belge formatları tarafınca sağlanır. Lakin her biri birbirinden farklı biçimler sundukları için değişiklik gösterirler. Görsellerinizi saklamak için kullanabileceğiniz evrak formatlarından bir tanesi de PNG formatıdır. PNG, en az JPEG ve JPG kadar yaygın kullanılmasının yanı sıra bir fazlaca farklı avantaj da sunar.

Görselleri kayıpsız saklaması, şeffaflığı desteklemesi üzere bir fazlaca farklı avantajı niçiniyle bilhassa web dizayncılar tarafınca en hayli kullanılan biçim, PNG evrak formatıdır. PNG belgeler kolay kolay açılabileceği üzere çevrimiçi hizmetler ya da farklı programlar üzerinden de kolay kolay oluşturulabilir. Gelin PNG nedir, ne işe fayda, nasıl açılır, nasıl yapılır gibi merak edilen soruları adım adım tüm bilgileriyla gorelim.

PNG nedir, ne işe fayda, nasıl yapılır?

PNG nedir?
PNG ne işe fayda, avantajları nelerdir?
PNG belgesi nasıl açılır?
PNG dönüştürme nasıl yapılır?
PNG evrakı nasıl yapılır? PNG hazırlayabileceğiniz internet siteleri
Kapwing
Adobe Express
WonderShare
Online PNG Tools
Remove bg

Öncelikle, PNG nedir?

Portable Network Graphics, özetlemek gerekirse PNG, Türkçesi ile Taşınabilir Ağ Grafiği; görüntü saklama maksadıyla kullanılan bir görsel belge formatıdır. JPG ve JPEG evrak formatlarından daha sonra en epey kullanılan manzara saklama biçimi olan PNG, başka görsel belge formatlarından farklı olarak bir epeyce avantaj da sunar. Bu niçinle bilhassa web dizayncılar tarafınca ağır olarak kullanılan bir formattır.

PNG ne işe fayda, avantajları nelerdir?

PNG manzara saklar, bu kadar sıradan aslında. Lakin tüm görsel belge formatları bunu yapar. Pekala PNG ne işe fayda? PNG belge formatını kullanmanın en büyük avantajı, görüntülerin kayıpsız bir biçimde saklanabiliyor olmasıdır. JPG ve gibisi belge biçimleri imgeleri sıkıştırırken büyük oranda kayıp yaratır. Lakin PNG, bu sıkıştırmayı kayıpsız bir biçimde yapar. Bu niçinle birçok vakit PNG belge boyutu fazlaca daha yüksektir.

PNG kullanmanın öbür bir avantajı ise şeffaflığı destekliyor olmasıdır. Kullandığımız her görselin makul bir renkten oluşan bir art planda olmasını istemeyiz. kimi vakit sırf bir obje görseline gereksinimimiz olur ve bunu dilediğimiz yere koymak isteriz. İşte PNG, o objenin şeffaf bir art plan üzerinde saklanmasını takviyeler. Grafik dizayncılar tarafınca hazırlanan logo ve gibisi çizimlerin PNG olarak saklanmasının en büyük sebebi budur.

PNG, GIF belge formatından daha sonra çıkan bir biçim olduğu için sık sık karşılaştırılırlar. Fakat ortalarında büyük bir fark vardır zira PNG, katiyen hareketli imaj desteklemez. aslına bakarsan PNG olarak saklanan görsellerde birden fazla vakit bu biçimde bir gereksinim olmaz. İmajları kayıpsız olarak saklaması ve en değerlisi şeffaflığı desteklemesi niçiniyle hem grafik dizayncılar birebir vakitte web dizayncılar ağır olarak PNG belge formatındaki görselleri kullanmayı tercih ederler.

PNG belgesi nasıl açılır?

Aslında bu soruyu PNG evrakı nasıl açılmaz biçiminde sorsak fazlaca daha gerçek olacaktır zira PNG evrakları aklınıza gelecek her biçimde son derece kolay bir biçimde açılır. Android, iOS, Windows, MacOS, Linux ve daha aklınıza gelen tüm aygıtlarda PNG belgeleri dahili olarak gelen fotoğraf görüntüleme ve düzenleme programları tarafınca açılabilir.

Eğer bir biçimde kullandığınız fotoğraf görüntüleme uygulaması kelam konusu PNG evrakını açamadıysa çabucak o belgeyi açık olan internet tarayıcı pencerenizin üzerine sürükleyin ve bırakın. Saniyeler içerisinde PNG evrakı açılacaktır. PNG evraklarını açmak ve üzerinde düzenleme yapmak için şu programlardan bir adedini de kullanabilirsiniz;

• Microsoft Paint
  • Adobe Photoshop
  • IrfanView
  • FastStone Image Viewer
  • XnView
PNG dönüştürme nasıl yapılır?

• Adım #1: PNG formatına dönüştürmek istediğiniz belgeyi Windows Paint’te açın.
  • Adım #2: Dosya sekmesine tıklayın.
  • Adım #3: Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: PNG seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: Dosya ismini yazın.
  • Adım #6: Hedef klasörü belirleyin.
    • ya da
  • Adım #7: Buradaki ilişki üzerinden Convertio internet sitesini açın.
  • Adım #8: PNG formatına dönüştürmek istediğiniz belgeyi platforma yükleyin.
  • Adım #9: Dönüştüreceği formatı PNG olarak seçin.
  • Adım #10: İşlemi tamamlayın.
  • Adım #11: PNG belgenizi bilgisayarınıza indirin.
Farklı görsel biçimlerdeki belgelerinizi PNG belge formatına dönüştürmek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Windows Paint, Adobe Photoshop gibisi programlar ve Convertio gibisi internet siteleri üzerinden var olan görselinizi PNG belge formatına dönüştürebilirsiniz. Lakin bu sistemi uygulayarak art planı şeffaf bir PNG belgesi oluşturamazsınız.

PNG evrakı nasıl yapılır? PNG hazırlayabileceğiniz internet siteleri:

• Kapwing
  • Adobe Express
  • WonderShare
  • Online PNG Tools
  • Remove bg
Kapwing

Bilgisayarınıza rastgele bir program indirmeden fiyatsız olarak internet üzerinden farklı görsel evraklarınızı PNG belge formatına çevirmek için kullanabileceğiniz internet sitelerinden bir tanesi olan Kapwing platformunu kullanmak için yapmanız gereken tek şey kendi belgenizi yüklemek ve süreci başlatmak. Görsel kalitesine bakılırsa değişse de saniyeler içerisinde yüklemiş olduğunuz görsel, PNG biçimine dönüştürülecek.

Adobe Express

Adobe tarafınca geliştirilmiş olan Adobe Express, çevrimiçi ve büsbütün fiyatsız olarak kullanabileceğiniz bir PNG dönüştürme ve oluşturma platformudur. Adobe Express internet sitesini açtıktan daha sonra dönüştürmek istediğiniz görseli yüklemeniz ve süreci başlatmanız kâfi. Kapwing’de olduğu üzere görselinizin art planı şeffaf hale getirilerek PNG belgesine dönüştürülecek. olağan olarak bu sürecin kalitesini, görselinizin art plan karşılıklığı belirliyor.

WonderShare

WonderShare internet sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz PNG Maker aracı, farklı görsellerinizin arka planını şeffaflaştırarak bi PNG belgesi haline getiriyor. Siteyi açmanız ve dönüştürmek istediğiniz görseli yüklemeniz kâfi. WonderShare PNG Maker aracı büsbütün fiyatsızdır.

Online PNG Tools

Online PNG Tools son derece sıradan bir arayüze sahip. Kopyala yapıştır ya da sürükle bırak yolu ile PNG belgesine dönüştürmek istediğiniz görseli siteye yükledikten daha sonra yan tarafta neredeyse anında dönüştürülmüş versiyonunu görüyorsunuz. Art plan karmaşasına bakılırsa şeffaflaştırma sürecinin kararı değişiklik gösterebilir.

Remove bg

bir hayli farklı formattaki görselinizi saniyeler içerisinde online olarak fiyatsız bir biçimde PNG belgesine dönüştürebileceğiniz Remove bg da tıpkı öteki platformlar üzere görselin art planını şeffaflaştırıyor. Dilerseniz Remove bg uygulamasını indirerek öbür programlarla senkronize olarak kullanabilirsiniz.

Diğer görsel biçimlere göre fazlaca daha avantajlı özellikler sunan evrak formatı PNG nedir, ne işe fayda, nasıl dönüştürülür, nasıl oluşturulur gibi merak edilen soruları yanıtlayarak kullanabileceğiniz internet sitelerini listeledik.