regedit Nedir, Nasıl Açılır?

Epiclife

Member
Standart bir bilgisayar kullanıcısıysanız Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın sağlıklı bir biçimde çalışması için art planda tıkır tıkır çalışan araçların büyük bir kısmını bilmiyor olabilirsiniz. regedit kısaltması ile bildiğimiz Windows Kayıt Defteri de bunlardan bir tanesi. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit, adından da anlaşılacağı üzere kayıtları saklayan bir tıp veritabanını düzenleyebileceğiniz araçtır.

Windows Kayıt Defteri, aslında biz farkında olmasak bile işletim sistemimizin omurgasını oluşturuyor. Zira bilgisayarımızda kullandığımız tüm yazılımlar ve donanım şoförleri hakkındaki ayarlar burada saklanıyor ve korunuyor. Bu niçinle regedit ile müdahale ederken son derece dikkatli olmanız gerekir. Gelin Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit nedir, nasıl açılır, ne işe fayda, silme ve düzenleme süreçleri nasıl yapılır tüm bilgileriyla nazaranlim.

Hiç bilmeyenler için, Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit nedir?

Windows Kayıt Defteri birinci sefer 1992 yılında Windows 3.1 sürümü ile kullanılmaya başladı. Windows Kayıt Defteri’nde işletim sistemimizde bulunan tüm donanımlar, yazılımlar, araçlar, kullanıcılar ve başka değerli sistemler hakkında bilgiler saklanır. Bu bilgiler, kelam konusu sistemlerin en yanlışsız biçimde çalışması için düzenlenmiş olan ayarlardan koca bir veritabanı oluşturur. Windows arama çubuğuna regedit yazarak kolay kolay ulaştığımız ve bu niçinle, bu isimle anılan Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ise bu veritabanında düzenleme yapmamızı sağlayan bir sistem aracıdır.

Peki Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit ne işe fayda?

Günlük kullanımda epey fark etmiyoruz ancak bu noktada Windows Kayıt Defteri ile Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin farklı olduğunu söyleyelim. Windows Kayıt Defteri tüm bu ayrıntıların saklandığı veritabanıdır. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ise regedit yazarak ulaşabildiğimiz ve bu veritabanında düzenlemeler yapabildiğimiz bir araçtır.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden Windows Kayıt Defteri’nde saklanan veritabanına ulaşırsınız. Düzenleyici yardımıyla kayıtlı bilgileri imgeler, siler, düzenler ve onarabilirsiniz. Evet tüm bunları yapabilirsiniz lakin uzmanlar yapmamanızı öneriyor. Zira Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile yapılan bir değişim daha sonrası işletim sisteminizin omurgası yerle yeksan olabilir.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit ile neler yapılabilir?

• Sistem performans düzenlemesi yapılabilir.
  • Yapılandırma ayarları düzenlenebilir.
  • Kayıtlar temizlenebilir.
  • Kayıt kusurları düzeltilebilir.
  • Kayıt defteri üzerinde düzenlemeler yapılabilir.
Sistem performans düzenlemesi yapılabilir:

Windows Kayıt Defteri’nde yaşanan sıkıntılar niçiniyle sistem performansınız etkilenebilir. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden kayıt defterine ulaşarak söz konusu defter kayıtlarını ve alt anahtarları düzelterek sistem performansınızı en uygun hale getirebilirsiniz.

Yapılandırma ayarları düzenlenebilir:

Windows Kayıt Defteri’nde bulunan anahtarlar birçok vakit kullanıcıya özel değil, var iseyılan ayarlar üzerinden çalışırlar. Bu niçinle başlatma programları bile tam olarak istediğiniz üzere çalışmayabilir. regedit Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak yapılandırma ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Kayıtlar temizlenebilir:

Çok sık karşılaşılan bir durum değil lakin Windows Kayıt Defteri’nde kimi vakit yanlışlı girişler olabiliyor. Bu kusurlu girişler niçiniyle bir epeyce meseleyle karşılaşmak mümkün. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile bu yanlışlı girişleri temizleyerek kelam konusu problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Kayıt yanlışları düzeltilebilir:

Windows Kayıt Defteri’ndeki girişler alt anahtarlarda saklanır. Belki birinci giriş yanlışlı değildir lakin alt anahtarlarda kayıt yanılgıları bulunabilir. İşte Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile alt anahtar kusurlarını da düzeltmeniz mümkün.

Kayıt defteri üzerinde düzenlemeler yapılabilir:

Her vakit sorun odaklı yaklaştık fakat kimi vakit rastgele bir sorun olmadan da Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile Windows Kayıt Defteri’nde bulunan ana girişleri ve alt anahtarları düzeltmeniz gerekebilir. bir daha isimlendirme ya da giriş değiştirme üzere sıradan süreçler kolaylıkla yapılabilir.

Tüm bu düzenlemeleri gerçekleştirebileceğimiz Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit nasıl açılır?

• Adım #1: Windows arama çubuğunu açın.
  • Adım #2: regedit yazın ve aratın.
  • Adım #3: Arama neticelerinda Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni bulun ve tıklayın.
  • Adım #4: Karşınıza çıkan ekranı onaylayın.
  • Adım #5: Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi açıldı.
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda en kısa yoldan Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. esasen regedit kısaltması ile açtığımız için birçok vakit bu isimle andığımız Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi, sistem ayarlarında değişiklik yapma imkanı sunduğu için öncesinde açılmasına onay vermeniz gerekir.

Düzenleme yapmadan evvel kesinlikle yedekleyin; Windows Kayıt Defteri regedit nasıl yedeklenir?

• Adım #1: Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.
  • Adım #2: Yedeklemek istediğiniz girişi ya da alt anahtarı bulun ve seçin.
  • Adım #3: Sol üst köşede bulunan Belge sekmesini genişletin.
  • Adım #4: Ver seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: Hedef klasörü seçin.
  • Adım #6: Dosya isminizi yazın.
  • Adım #7: Kaydet butonuna tıklayın.
    • Yedeklediğiniz belgeyi Windows Kayıt Defteri’ne eklemek için;
  • Adım #8: Sol üst köşede bulunan Evrak sekmesini genişletin.
  • Adım #9: Al seçeneğine tıklayın.
  • Adım #10: Windows Kayıt Defteri’ne eklemek istediğiniz belgeyi seçin.
  • Adım #11: Aç butonuna tıklayın.
Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows Kayıt Defteri üzerinden düzenleme yapmadan evvel mutlaka yedekleme yapmanız öneriliyor. Yukarıdaki adımları izleyerek kelam konusu kayıt girişini ya da alt anahtarı .reg uzantılı REG fomatında yedekleyerek ondan sonrasında tekrar Windows Kayıt Defteri’ne ekleyebilirsiniz.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit ile kayıt silme ve kayıt ismi değiştirme:

• Adım #1: Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.
  • Adım #2: Üzerinde süreç yapmak istediğiniz girişi ya da alt anahtarı bulun ve seçin.
  • Adım #3: Üzerinde sağa tıklayın.
    • Silmek için;
  • Adım #4: Sil seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: İşlemi onaylayın.
    • İsim değiştirmek için;
  • Adım #6: bir daha Adlandır seçeneğine tıklayın.
  • Adım #7: Yeni ismi girin.
  • Adım #8: İşlemi onaylayın.
regedit Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile kayıtları, girişleri ve alt anahtarları silmek ya da isimlerini değiştirmek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Eğer ne yaptığınızdan emin değilseniz bu cins bir düzenleme yapmanız önerilmiyor. İlla yapacağım diyorsanız kesinlikle öncesinde ilgili kaydı yedeklediğinizden emin olun.

Windows Kayıt Defteri’nde kayıtlı tüm datalar üzerinde düzenleme yapmanızı sağlayan Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi regedit nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtlayarak bu araç hakkında bilmeniz gereken kıymetli ayrıntılardan bahsettik.