Saklı Belgeleri Gösterme Nasıl Yapılır?

Epiclife

Member
Özellikle ortak kullanılan macOS ve Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlardaki ve bir epeyce yere yanınızda götürdüğünüz hafıza kartı ile USB flash bellek üzere depolama aygıtlarındaki en büyük sorun saklılıktır. Zira burada bulunan tüm dosyalarınız ve klasörleriniz görünür durumundadır. Bu durumun önüne geçmek için evrak ve klasörleri gizlemek son derece tesirli bir sistemdir.

İyi lakin evrakları ve klasörleri gizledim, artık de ben bakılırsamiyorum diyor olabilirsiniz. bir fazlaca kullanıcı bilgisayarındaki ya da depolama aygıtındaki evrak ve klasörleri gizledikten daha sonra bu cins bir sorun yaşıyor. Tasa etmeyin, tüm aygıtlar ve işletim sistemlerinde bu sorunun kolay bir tahlili var. Gelin gizli evrakları gösterme nasıl yapılır yakından bakalım ve kolaylıkla uygulayabileceğiniz usullerden kimilerini gorelim.

Gizli belgeleri gösterme nasıl yapılır?

• Windows’ta kapalı klasörleri ve belgeleri gösterme
  • macOS’ta bâtın klasörleri ve belgeleri gösterme
  • USB flash bellek ve hafıza kartında kapalı klasörleri ve belgeleri gösterme
Windows’ta kapalı klasörleri ve belgeleri gösterme:

• Yöntem #1: Windows 7’de kapalı klasörleri ve belgeleri gösterme
  • Yöntem #2: Windows 8’de bâtın klasörleri ve belgeleri gösterme
  • Yöntem #3: Windows 10’da saklı klasörleri ve evrakları gösterme
  • Yöntem #4: Windows 11’de saklı klasörleri ve evrakları gösterme
Yöntem #1: Windows 7’de bâtın klasörleri ve belgeleri gösterme:

• Adım #1: Denetim Masası sayfasını açın.
  • Adım #2: Görünüm ve kişiselleştirme sayfasına gidin.
  • Adım #3: Klasör Seçenekleri ekranını görüntüleyin.
  • Adım #4: Görünüm sekmesini genişletin.
  • Adım #5: Gelişmiş Ayarlar başlığını bulun.
  • Adım #6: ‘gizli belgeleri, klasörleri ve şoförleri göster’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #7: Tamam butonuna tıklayın.
Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki gizli klasörleri ve evrakları göstermek için yukarıdaki adımları izlemeniz kâfi. Süreç daha sonrası bilinmeyen klasörleri ve evrakları görüntüleyemiyorsanız bilgisayarınızı bir daha başlatmanız gerekebilir.

Yöntem #2: Windows 8’de bilinmeyen klasörleri ve belgeleri gösterme:

• Adım #1: Windows arama çubuğunu açın.
  • Adım #2: klasör yazın ve aratın.
  • Adım #3: Çıkan sonuçlar içinden Klasör Seçenekleri’ne tıklayın.
  • Adım #4: Görünüm sekmesini genişletin.
  • Adım #5: Gelişmiş Ayarlar başlığını bulun.
  • Adım #6: ‘gizli belgeleri, klasörleri ve şoförleri göster’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #7: Tamam butonuna tıklayın.
Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki saklı klasörleri ve evrakları göstermek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. İşlem daha sonrası gizli klasörleri ve evrakları görüntüleyemiyorsanız bilgisayarınızı bir daha başlatmanız gerekebilir.

Yöntem #3: Windows 10’da kapalı klasörleri ve belgeleri gösterme:

• Adım #1: Windows arama çubuğunu açın.
  • Adım #2: klasör yazın ve aratın.
  • Adım #3: Çıkan sonuçlar içinden ‘Gizli belge ve klasörleri göster’ seçeneğine tıklayın.
    • ya da
  • Adım #4: Dosya Gezgini’ni açın.
  • Adım #5: Görünüm sayfasını açın.
  • Adım #6: Seçenekler sayfasını açın..
  • Adım #7: ‘Klasör ve arama seçeneklerini değiştir’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #8: Görünüm sekmesini genişletin.
  • Adım #9: Gelişmiş Ayarlar başlığını bulun.
  • Adım #10: ‘gizli belgeleri, klasörleri ve şoförleri göster’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #11: Tamam butonuna tıklayın.
Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki bilinmeyen klasörleri ve evrakları göstermek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Süreç daha sonrası gizli klasörleri ve belgeleri görüntüleyemiyorsanız bilgisayarınızı bir daha başlatmanız gerekebilir.

Yöntem #4: Windows 11’de zımnî klasörleri ve evrakları gösterme:

• Adım #1: Bilgisayarınızdaki Evrak Gezgini’ni açın.
  • Adım #2: Görünüm sekmesini genişletin.
  • Adım #3: Göster sayfasını açın.
  • Adım #4: Öğeleri Gizle seçeneğine tıklayın.
Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki gizli klasörleri ve evrakları göstermek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Süreç daha sonrası saklı klasörleri ve evrakları görüntüleyemiyorsanız bilgisayarınızı bir daha başlatmanız gerekebilir.

macOS’ta bilinmeyen klasörleri ve evrakları gösterme:

• Yöntem #1: Terminal komutu ile bâtın klasörleri ve belgeleri gösterme
  • Yöntem #2: Kısayol tuşları ile bilinmeyen klasörleri ve evrakları gösterme
Yöntem #1: Terminal komutu ile bilinmeyen klasörleri ve belgeleri gösterme:

• Adım #1: macOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki Terminal sayfasını açın.
  • Adım #2: defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE; killall Finder yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #3: Gizli evraklar görüntülenmiş olacak.
  • Adım #4: defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE; killall Finder yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #5: Dosyalar bir daha gizlenmiş olacak.
macOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki bâtın klasörleri ve evrakları Terminal komutu kullanarak göstermek için yukarıdaki adımları izlemeniz kâfi. Kelam konusu komutu yazdıktan daha sonra çalıştırmak için Enter tuşuna basmanız kâfi olacak.

Yöntem #2: Kısayol tuşları ile saklı klasörleri ve evrakları gösterme:

• Adım #1: İçinde görüntülemek istediğiniz zımnî klasör ve evrakların olduğu Finder penceresini açın.
  • Adım #2: cmd + shift + nokta tuş kombinasyonunu tuşlayın.
  • Adım #3: Gizli evraklar görüntülenmiş olacak.
  • Adım #4: bir daha cmd + shift + nokta tuş kombinasyonunu tuşlayın.
  • Adım #5: Dosyalar bir daha gizlenmiş olacak.
macOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki kapalı klasörleri ve evrakları özel bir tuş kombinasyonu ile kısayol tuşlarını kullanarak göstermek için üstteki adımları izlemeniz kâfi.

USB flash bellek ve hafıza kartında bâtın klasörleri ve evrakları gösterme:

• Yöntem #1: Komut İstemi ekranı üzerinden kapalı klasörleri ve evrakları gösterme
  • Yöntem #2: Denetim Masası üzerinden zımnî klasörleri ve evrakları gösterme
Yöntem #1: Komut İstemi ekranı üzerinden saklı klasörleri ve evrakları gösterme:

• Adım #1: Görmek istediğiniz saklı klasör ve evraklara sahip aygıtı bilgisayarınıza bağlayın.
  • Adım #2: Windows arama çubuğuna cmd yazıp aratarak Komut istemi ekranını açın.
  • Adım #3: attrib -h -r -s /s /d G:*.* yazın ve Enter’a basın.
    • G yerine aygıtın ismini yazın.
  • Adım #4: Gizli belgeler görüntülenmiş olacak.
Yöntem #2: Kontrol Masası üzerinden bâtın klasörleri ve evrakları gösterme:

• Adım #1: Görmek istediğiniz bilinmeyen klasör ve evraklara sahip aygıtı bilgisayarınıza bağlayın.
  • Adım #2: Windows Kontrol Masası’nı açın.
  • Adım #3:Görünüm ve özelleştirme sayfasını açın.
  • Adım #4: Dosya Gezgini’ni açın.
  • Adım #5: Görünüm sayfasını açın.
  • Adım #6: Seçenekler sayfasını açın..
  • Adım #7: ‘Klasör ve arama seçeneklerini değiştir’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #8: Görünüm sekmesini genişletin.
  • Adım #9: Gelişmiş Ayarlar başlığını bulun.
  • Adım #10: ‘gizli evrakları, klasörleri ve şoförleri göster’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #11: Tamam butonuna tıklayın.
Windows ve macOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki ya da hafıza kartı ve USB flash bellekteki gizli belgeleri gösterme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak bu süreç için uygulayabileceğiniz en sıradan yollardan bahsettik.