Siyahken Evleri Satmak

Idealed

Active member
Tye Williams harareti hissediyor. Dışarısı 95 derece ve Kuzey Karolina güneşi davul gibi vuruyor. Takım elbiseli, kravatlı ve önündeki görevleri düşünüyor. Gösterdiği eve vardığında, kilitli kutuyu açmakta zorlandığı için şüphe uyandıracak mı? Komşular, onun mülkün etrafında dolaştığını ve emekleme alanlarına baktığını gördüklerinde polisi arayacaklar mı? Yoksa son derece profesyonel – ve çok sıcak tutan – kıyafeti onu koruyacak mı? Bir Kara emlakçı olarak “Ben her zaman mühletim, ehliyetim hazır” dedi.

Siyah ajanlar, müşterilerine evleri gösterirken genellikle bu tür düşüncelerin kafalarından geçtiğini söylüyor.

Afro-American Realty şirketi Harlem’i 20. yüzyılın başlarında Siyah kültürünün uluslararası bir merkezine dönüştüren Philip A. Payton Jr. ajanlar. Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), kuruluşun Siyah ajanların dışlanmasına resmi olarak son verdiği 1961’de Siyahların katılmasına ve yardımlarına erişmesine izin vermesine rağmen, grup, konut ayrımcılığını sona erdirmek için bir yasa olan 1968 Adil Konut Yasasına karşı kulis yapmaya devam etti.

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki emlakçıların ve komisyoncuların yaklaşık yüzde 6’sı Siyah, ancak Amerikalıların yüzde 14’ü Siyah. NAR’a göre beyaz emlakçılar, Siyah akranlarının neredeyse üç katı kadar kazanıyor. Siyah ajanlar, sektörde başarılı olmak için, ırksal kimliklerini gizlemek için isimlerini değiştirmek veya fotoğraflarını promosyon malzemelerinden çıkarmak da dahil olmak üzere önlemler aldıklarını ve tavizler verdiklerini söylüyor.

Kuzey Karolina’da emlakçı olan Tye Williams, müşterilerine satılık bir ev gösteriyor. Kredi… Kennedi Carter

Karşılaştıkları ayrımcılık hayati tehlike oluşturabilir: Ağustos 2021’de Michigan’daki polis memurları, bir Siyah emlakçı olan Eric Brown’a ve onlara bir ev gösterirken Siyah müvekkillerine kelepçelediler ve silahlarını doğrulttular.

53 yaşındaki Lydia Pope, Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği’nin (NAREB) başkanı, 1947’de NAR’dan dışlanan Siyah acenteler ve komisyonculara bir alternatif olarak kurulan bir kuruluş, 2017’de çoğunluğu beyaz olan bir mahallede nasıl bir listeye sahip olduğunu hatırladı. . Cleveland’da yaşayan Bayan Pope, “Polis arabaları tüm bölgeyi çevrelemeye başladı” dedi.

Polise ne olduğunu sorduğunda, ellerinde hırsızlık olduğuna dair bir ihbar aldıklarını söylediler. “Onlara bilgisayarı, telefonumdaki bilgileri gösterdim. Onlara sahip olduğum iş emrini gösterdim. Onlara kartvizitimi, ehliyetimi, her şeyi gösterdim ve plakamı kontrol ettiler,” dedi Bayan Pope.

Şans eseri, durum barışçıl bir şekilde çözüldü, ancak yine de Pope’un mülke dönmeyi reddetmesi yeterince üzücüydü. “Listeyi geri verdim.”

‘Burada Olmamam Gerekiyor’

2018’de, Dallas’ta siyahi bir emlakçı ve yatırımcı olan 33 yaşındaki Chastin J. Miles, süper lüks bir evin (yaklaşık 3 milyon dolar) ilk açık evini düzenleyeceği için heyecanlıydı. Dört yatak odası, beş banyosu, üç oturma alanı ve Dallas’ın metrekare başına en yüksek fiyatlı caddelerinden birinde büyük bir köşe arsa üzerinde bir havuzu olan 6.000 metrekarelik kolonyal tarzda bir evdi. Müstakbel beyaz bir çift olan müstakbel alıcılar içeri girip onu görür görmez hemen çekip gittiğinde, heyecanı birdenbire kayboldu. “Kapıyı açtı ve kelimenin tam anlamıyla kapı çerçevesinde durdu ve bana ‘Oh, beklediğimiz kişi değilsin’ dedi ve o ve kocası arkalarını dönüp uzaklaştılar” dedi. “Bu posta koduyla bu sokaktaki o evde olmamı beklemiyorlardı.”

Bazı Siyah ajanlar, özellikle yaşlı beyaz insanlardan bağnazlık beklemeye başladıklarını söylediler.

Detroit’te siyahi bir emlakçı olan Darryl Dibbs, beyaz olan ve ayrımcılık yasalarıyla yaşayan birçok yaşlı potansiyel müşterinin evlerini satma konusunda kendisine güvendiğine inanmadığını söyledi. Kredi… Ali Lapetina

Detroit’te Siyahi bir ajan olan 33 yaşındaki Darryl Dibbs, birçok potansiyel müşterinin ayrımcılık altında ve ırklar arası evlilik yasakları gibi yasalarla büyüdüğünü söyledi, “bu yüzden bu 60 yaşındaki beyaz adamın evini satma konusunda bana tamamen güvendiğine ikna olmadım. bir tane bile alamadığım bir zamanda yaşadığında.

Dallas’taki yaşlı çiftle yaşadığı deneyimden sonra, Bay Miles şu sonuca vardı: “Burada olmamam gerekiyor.”

Bay Miles malikanede daha fazla açık ev barındırmadı ve daha ucuz evler satmayı düşündü. Ama sonra yeni bir yaklaşım buldu: Beyaz ajanlarla “arkadaşlık kurmaya” başladı, onları açık evlerine gelmeleri ve mutfakta uzakta dururken kapıda karşılama görevlisi olarak çalışmaları için tuttu. Karşılayıcı, potansiyel müşterileri ev veya satın alma süreciyle ilgili sorularına yanıt almaları için Miles’a yönlendirdiğinde, yetkili kişinin kendisi olmasına genellikle şaşırıyorlardı. Ve bu potansiyel alıcılar her zaman kibar olsalar da, beyaz meslektaşıyla yapacakları gibi onunla ilişki kurmaya isteksiz görünüyorlardı. Ona, multi-milyon dolarlık ev alıcılarının genellikle sorduğu soruların derinliğinden yoksun basit sorular sordular. Bu etkileşimlerde, Bay Miles “’Süreniz bu kadar mı? Başka bir şey bilmek istemiyor musun?’”

Bazı Siyah ajanlar, beyaz arkadaşlarıyla açık evlerde görünmeden önce bile, ırksal kimliklerini gizlemek için başka taktikler kullanıyor. Temsilciler için kartvizitlerine ve pazarlama malzemelerine bir vesikalık fotoğraf eklemek standart bir uygulama olsa da, bazı Siyahi temsilciler, kimlik bilgilerine ve bilgilerine dayalı olarak olası müşterileri onlarla çalışmaya ikna etmek için fotoğrafları atlar.

Çim işaretinin uzun süredir devam eden geleneği ırkçılık tarafından tehdit edilebilir. Beyaz bir çift, Austin bölgesinde bir Siyah emlak danışmanı olan 54 yaşındaki Fee Gentry’yi satılık evlerini listelemesi için görevlendirdiğinde, ondan fotoğrafını içermeyen bir çim tabelasını göstermesini istediler.

NC, Raleigh’de iyi giyimli bir ajan olan 36 yaşındaki Bay Williams, önyargıdan daha fazla kaçınmak için başlangıçtaki ırksal belirsizlikte farklı bir taktik uygulamaya karar verdi: Tye Williams aslında Tyrone Williams’tır. Uzun yıllardır Tye’ı kullanıyor ve 2020’de emlak işine başladığında Tye’ı Tyrone’a karşı kullanmanın etkisi hakkında derin derin düşündü. bir Tyrone dedi. Adıyla gurur duysa da damgalandığını biliyor. “Maalesef bu ismi görüp başka yöne gidecek birileri olacaktır.” (Araştırmalar, işverenlerin isimleri Siyahilerle yakından ilişkili olan başvuru sahiplerine karşı ayrımcılık yaptığını göstermiştir.)

Arizona’da bir emlak komisyoncusu olan Pamela Chambers, daha fazla Siyahi emlak sektörüne girmeye teşvik etmek için bir mentorluk programı başlattı. Kredi… The New York Times için Cassidy Araiza

Aracı Kurumlar Suçu Paylaşıyor mu?

NAR’ın üyeleri arasında yaptığı bir ankete göre, beyaz emlakçıların konut satışlarının medyanı 356.000 $ iken, Siyah emlakçıların medyanı 246.000 $’dı. Beyaz emlakçılar için medyan satış hacmi 1.998.000 dolarken, siyahi emlakçılar için medyan satış hacmi 474.500 dolardı.

Ayrımcılık, daha küçük bir potansiyel müşteri havuzu ve daha düşük fiyat noktalarında mülklerden daha küçük komisyonlar anlamına gelir, çünkü Siyahların sahip olduğu evlerin değeri beyazların sahip olduğu evlerden yüzde 23 daha düşük fiyatlandırılır.

Ancak Siyah ajanlar, Siyah ajanların genellikle beyaz akranlarından daha az kazanmasının tek nedeninin bir ajanın geçmişi ve müşterileri olmadığını söyledi.

Komisyoncuların da kazanç açığından sorumlu olduğunu söylediler.

Yaklaşık 20 yıl önce yeni bir acente olarak, Bayan Gentry’ye bir alıcının acentesi olarak alması gereken yüzde 3’lük komisyonun yüzde 20’si teklif edilmişti. Ve 2016’da, Bay Dibbs’in ilk komisyonculuğunda, onunla aynı zamanda başlayan, arkadaş olduğu beyaz bir kadın, onun olduğundan çok daha iyi bir komisyon payı aldığını paylaştı. Başka bir aracı kuruma gitti.

Siyah temsilciler ayrıca, Siyah olmayan listeleme aracılarının aramalarına genellikle yanıt vermediğini ve Siyah müşterilerinin mülkleri görmeden önce fon kanıtı veya kimlik gösterme gibi çemberlerden atlamalarını istediğini söyledi.

2020’de NAR, geçmişte ırkçı konut uygulamalarındaki suç ortaklığından dolayı özür diledi ve sektördeki kötü aktörleri sorumlu tutmak için ACT Girişimi’ni uyguluyor. Ancak birçok Siyah ajan daha fazlasının yapıldığını görmek ister ve ACT önlemleri ancak Siyah karşıtı ırkçılık toplumda yaygın olarak devam ederse bir yere kadar gidebilir.

Bayan Chambers, Charmer Gant III’ü gösteriyor. bir müşteri, Vail, Arizona’da bir ev. Kredi… The New York Times için Cassidy Araiza

Tucson’da, istenmeyen mahallelerde şirket rozetini takması süresi boyunca olan bir Siyahi ajan olan 53 yaşındaki Pamela Chambers, 2017’de Arizona’da lisans aldığından beri iki yılda bir aldığı zorunlu bir adil barınma sınıfında beyaz ajanların dersle nasıl dalga geçtiğini hatırladı.

Kursun etkinliğine olan inancını kaybettiğini söyledi. Bayan Chambers, acenteler “sadece lisanslarını korumak zorunda oldukları için alıyorlar” dedi. Siyah karşıtı barınma ayrımcılığının hâlâ devam ettiğinden şüphe duyan sınıf arkadaşlarının yorumlarından kaçınmak için, şimdi bu dersleri çevrimiçi olarak almayı planlıyor.

‘Kaçırıyorsun’

Yine de Bayan Chambers gayrimenkulü seviyor ve bunun harika bir kariyer yolu olduğuna inanıyor: Üniversite diplomasına ihtiyacınız yok, sınırsız kazanç potansiyeliniz var, gayrimenkul yatırımına girmeye hazırsınız ve hayatınızın en iyi günlerinden birine katılacaksınız. insanların hayatları.

Diğer Siyahları bu işe girmeleri için teşvik etti ve çalıştığı aracı kurumun çeşitliliğini artırmak için bir mentorluk programı başlattı.

Konuştuğum diğer birçok temsilci benzer şekilde mentorluk grupları, ilgi grupları başlatıyor ve hatta Siyah arkadaşları işe girmeye teşvik etmek için “Groupon’da 67 $!” Emlak kursları satın alıyor.

Bay Williams, bir süre boyunca emlak kazançlarının fotoğraflarını sosyal medyada her zaman yayınlamaya zorlar, böylece işe girmeyi düşünen Siyahlar kendilerine benzeyen daha fazla insan görsünler. Ayrıca yerel NAR birimiyle çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık çalışmalarında yer alıyor ve sahada değişiklikler yapmaya çalışıyor. Örneğin, gösteri evlerine girip ırkçılıkla suçlanan posterlerin, bayrakların ve mıknatısların şokunu ve hakaretini yaşamak için bir köşeyi dönme deneyiminden sonra, “İstiklal marşı için diz çökersen, hak etmiyorsun. Yaşamak için”, liste acentelerinin bu tür durumları nasıl ele alması gerektiği konusunda meslektaşlarını eğitmek için çalışıyor. Müşterilere “evlerini boyamalarını, dolaplarını yeniden yapmalarını” veya “bir ağacı kesmelerini” söylemekte sorun yoksa, temsilciler neden onlara ırkçı gereçleri kaldırmalarını söyleyemiyor, dedi.

Beyaz meslektaşları, beyaz ev sahiplerini eğiten ve Siyahların bir ev satın alma konusunda eşit şansa sahip olmasını sağlamaya çalışan çalışma, Adil Konut Yasası’nın bir uzantısıdır. NAREB, bu yaz sektörü geniş ölçekte çeşitlendirmek amacıyla sektöre girmek isteyen gençleri destekleyecek yeni bir mentorluk programına başlayacak.

Indianapolis’te bir emlakçı olan Barbara Lowery, 2021 baharındaki ilk gösterimi sırasında birinin polisi aradığını söyledi. Kredi… The New York Times için Luke Sharrett

Indianapolis’ten 50 yaşındaki Barbara Lowery’nin bir ajan olma hayali kurması onlarca yılını aldı. 20’li yaşlarındaki tereddütü hakkında “Ben sadece ne gördüğümü biliyordum” dedi. Emlakçıların takım elbiseli beyaz adamlar olarak imajı göz önüne alındığında, “Ben de uyum sağlar mıydım?” “Bir çeşit korkum vardı, beni kabul ederler mi?” Cevap maalesef çoğu zaman hayırdır.

2021 baharındaki ilk gösterisinde biri polisi aradı. Ama hiçbir yere gitmediğini söyledi.

“Eve geliyorum ve havalandırıyorum ve hareket etmeye devam ediyorum” dedi. “Bu benim emlak oyunum. Ve eğer benden hoşlanmazlarsa, benim yüzümden ve bu Siyah kadın olduğum için beni kovarlarsa, yazıklar olsun sana. Kaçırıyorsun.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.