Sonbaharda toplananlar YETER | sıcak çevrimiçi

Womanne

Member
Almanya’nın en önemli .NET konferansı olan BASTA, geçen hafta Mainz’da yeniden düzenlendi. Karşılama konuşmasında konferans organizasyonundan sorumlu Mirko Schrempp, “Tüm zamanların en büyük BASTA’sı!” dedi. .NET, Silverlight, Visual Studio, TFS, SQL Server, SharePoint ve çevik teknikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yaklaşık 750 katılımcı Rheingoldhalle’ye geldi.

Duyuru

İki haftadan kısa bir süre önce Microsoft, Anaheim’daki BUILD konferansında Windows 8, .NET 4.5, Visual Studio 11 ve WinRT’yi tanıtmıştı. Ne yazık ki, bu konular BASTA’da pek iyi temsil edilmedi. Microsoft Almanya’nın geliştirici misyonerleri, konferans programında bunun için uygun yerleri ayırmışlar, ancak daha sonra yeni konulardaki katılımlarını iptal etmişlerdi. Mirko Schrempp, hazırlık süresinin Microsoft çalışanları için bile çok kısa olduğundan şüphelense de, bunun arkasında bir strateji olduğuna dair göstergeler var. 26 ve 27 Ekim 2011’de Frankenthal’da gerçekleşecek olan Gelişmiş Geliştiriciler Konferansı (ADC) için Microsoft Almanya, Windows 8’deki katılımları iptal etti. BASTA katılımcıları, Microsoft’un kendine o kadar güvensiz olduğunu söyleyerek bu konuda konuşmak istemediler. .

Bu nedenle, Christian Weyer, Rainer Stropek ve benim ilk gün verdiğimiz açılış konuşması BUILD konferansı hakkında fikir verdi. Hazırladığımız açılış konuşmasının amacı yenilikleri tekrarlamak değil, yeni Microsoft stratejisini .NET geliştiricilerinin bakış açısından değerlendirmekti.

Değerleme tartışmalı olmuştur. Rainer ve Christian, Metro ve WinRT konusunda hevesli olsalar da, COM’a kısmi “geri dönüş”ten ve .NET Framework ile “WinRT Profile” arasındaki uyumsuzluktan tamamen memnun değilim (Haberler Developer’da WinRT ile ilgili gönderime bakın). Ama Christian bana daha önce şunları söyledi: “Sahnede 2’ye 1, ama kesinlikle salondaki insanların çoğu arkanda.” Temsili bir anket yapmadık, ancak daha sonra katılımcıların bana verdiği geri bildirimler, gerçekten de benim gibi gelecekteki Windows API için farklı bir çözümden hoşlanacak pek çok kişinin olduğunu gösterdi.

Katılan 750 .NET geliştiricisinden yalnızca yaklaşık 10’unun (!) BUILD konferansına katılması veya (en azından ana notları) evden video aracılığıyla izlemesi hepimiz için şaşırtıcıydı. Bu ön bilgi ile açılış konuşmasına biraz daha radikal yaklaşılabilir ve reyting yerine sadece haber duyurulabilirdi. Ne yazık ki, bu beklenmedik geri bildirimi yalnızca açılış konuşmasının başında katılımcılardan el kaldırarak aldık; bu yüzden konsepti tamamen değiştiremedik.

YETER’den sonra, YETER’den önce gelir. 27 Şubat – 2 Mart 2012 tarihleri arasında Maritim Hotel Darmstadt’ta görüşmek üzere. www.basta.net’te ajanda ve kayıt henüz aktif değil. Ama tabii ki Windows 8, WinRT, .NET 4.5 ve Visual Studio 11/TFS 11 hakkında da bolca konuşacağımızı söyleyebilirim (BASTA baharına özgü “En İyi Uygulamalar” konusuna odaklanmanın yanı sıra). Konseptimiz, her Track Chair’ın yeni ürünlerle ilgili bir sunumu entegre etmesidir. “Veri Erişimi” parçamda Manfred Steyer ile 75 dakika boyunca ADO.NET Entity Framework sürüm 4.5’teki yeniliklerden bahsedeceğiz.

()

Haberin Sonu