Staja başlama sınavını kazanmak !

Womanne

Member
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmanın yolu ilk olarak lisans bitirmek daha sonra Türmob’un düzenlediği Staja Giriş sınavına girmek gerekiyordu. Aslında çok muhasebe işini sevemesemde en azından kendimi deneme adına dosya açtırıp sınava kaydoldum. İlk Ekim ayındaki sınava hem çalışmamış olmanın verdiği hal, hem işlerdeki yoğunluk nedeniyle gitmedim. İkinci sınavada gidemeyecektim ama hem hava değişimi olsun hemde gidip en azından soruları göreyim diye gittim. Gitmeden önce internette bayağı bir kaynak taraması yapmıştım.

Her ne kadar muhasebe, maliye ve işletme okumuş olsamda muhasebenin sıkıcılığı beni pek kendine çekmiyordu açıkcası. Sürekli aynı işleri yapmak belkide genç olduğumuzdandır sıkıcıydı.

Sınav için elimde hiç kaynak yokken netten kaynakların hepsini işyerinden indirip eve götürdüm. Açıkcası hiç çalışmayacağımı bile bile götürmeyi denemem bile deliceydi benim için. Daha sonra netteki yorumlara bakarak Ercan Serdar Toksoy (EST) (SMMM Staja Başlama) Konu anlatımlı kitabını aldım. Kitabı almamda açıkcası pek birşey değiştirmedi çalışırım diye düşündüm ama İnternet projeleri, kosgeb’den alacağımız işyeri kredisi için rapor hazırlamak filan derken sınav gelmiş çatmıştı.

Sınavdan bir gün önce istanbula gittim. Okula bir google maps üzerinden göz gezdirdim 2 saatlik yolum var diye hasta hasta yola çıkıp sınava girdim. Aslında hiç çalışmamış olmanın ve özellikle o gün deli gibi grip olmam nedeniyle sınavı geçip geçmememin çok bir önemi yoktu açıkcası. Sınava başladıktan sonra. Sorularda biraz biraz zorlanmaya başladım. Sayfaları hızlı hızlı çevirip yapabileceğim sorulara göz gezdirip hızlı hızlı yaptım. Sınav son 15 dakikaya kalmadan komple bitiverdi. Sınav bitince açıkçası 50 kadar soruda emindim. Sınavdan çıktık evime döndüm daha sonra facebook gruplarında geçme için ortalamalar verilince şaşırdım. 50 doğru soruya sınavın geçilebileceği konuşuluyordu. Altında ise sınavın çok zor olduğuna dair onlarca yorum gelmişti. Soru ve cevapları indirip kontrol etmeye başladım . Minimum 50 alan -12-13 tane de genel yetenek genel kültür çözmüşüm hatırlayabildiğim kadarıyla. Bu konuşulanlara göre sınavı geçtiğim anlamına geliyordu kısaca. Bu sınava defalarca giren arkadaşlarımda vardı hepsinin hemen hemen söyledikleri şey bu sınav çok zor demekti. 130 sorudan 50 soru cevaplamanın çok zor olmadığını düşünüp bunu paylaştığımda hışımla bi herkesin üzerime geldiğini gördüm. Herşeyin çok kolay olmadığını herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.