Ve ASP.NET AJAX’ta başka bir hata (etki alanları arası çerçeve kümesi sorunu)

Womanne

Member
Şubat ayında ASP.NET AJAX Kontrol Araç Takımının zayıf yönlerini zaten bildirmiştim. Bu hafta müşterilerimizden biri, Microsoft’un AJAX Denetim Araç Seti kontrollerinin, farklı sunucularda bulunan çerçeve kümeleri (“Etki Alanları Arası Çerçeveler”) kullanıldığında çalışmadığını bildirdi.

Duyuru

Yan not: hayır, çerçeve kümeleri hakkında sonsuz tartışmayı burada yapmayacağım. Müşterimizin çerçeve setlerini kullanmak için iyi nedenleri var!

Çerçeve kümesi içerikle aynı sunucuda olmadığında Internet Explorer “Erişim Reddedildi” raporunu verir. Bu mesajın AJAX web hizmetlerine (Web RPC) yapılan çağrılarla bağlantılı olduğunu zaten biliyordum, çünkü güvenlik nedeniyle bir XMLHttpRequest yalnızca aynı sunucuya ulaşabilir. Ancak bu durumda sunucuya geri dönüş olmadı: Kullanılan AJAX kontrolleri tamamen istemci tarafı kontrollerdi ve aslında AJAX ile tam anlamıyla hiçbir ilgisi yoktu (DHTML widget’ı burada daha iyi bir isim olurdu!) Web RPC’yi kullanmayın.

İlginç bir şekilde, hata yalnızca Internet Explorer’da ortaya çıkıyor; Firefox’ta hiçbir sorun yoktu. Bu, Şubat ayında gözlemlediğim AJAX tuhaflıklarıyla eşleşiyor.

Biraz araştırma yaptıktan sonra blog yazılarına rastladım. [1] [2]Microsoft, ASP.NET AJAX ve Kontrol Araç Seti’ndeki hataları uysal bir şekilde kabul ediyor: “İşte burada hata yaptık, ne yazık ki çok geç.” [1].

ASP.NET AJAX’ın “sıcak iğne” ile oluşturulmuş olması beni en çok rahatsız eden şey, resmi bir güncellemenin bile olmayışı, bunun yerine biz kullanıcıların Microsoft’un bize verdiği kaynak kodunu değiştirme hakkını kullanmamızdır (bkz. ASP.NET AJAX hakkındaki blog yazım Ocak ayında yayınlanacak) JavaScript kaynak kodu dosyalarındaki sorunları düzeltmek için. Bu nedenle, etki alanları arası çerçeve kümesi sorununu düzeltmek için iyileştirilmiş JavaScript dosyalarını, test için bir örnekle birlikte web sunucumdaki herkesin kullanımına sundum.

()

Haberin Sonu