WhatsApp, macOS İçin Masaüstü Sürüm Geliştiriyor

Epiclife

Member
Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, Windows ekosistemini uzunca bir müddetdir destekliyor. Dileyen kullanıcılar, Microsoft Store üzerinden WhatsApp’ın lokal masaüstü sürümünü indirip, anlık iletileşme uygulamasını bilgisayarlarına da taşıyabiliyorlar. Şimdiyse bu hususla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. WhatsApp’ın macOS ekosistemi için yeni bir masaüstü sürüm üzerinde çalıştığı açığa çıktı.

WABetaInfo’da yer alan bir habere nazaran WhatsApp’ın macOS masaüstü sürümü, şimdilik geliştirme basamağında. Bu da uygulamanın kullanılabilmesi için uzun bir müddetye gereksinim duyulabileceği manasına gelebilir. WhatsApp, mevzuyla ilgili hiç bir açıklama yapmadığından, uygulamanın ne vakit kullanıma sunulacağına dair rastgele bir bilgiye sahip değiliz.

Geliştirilen uygulamadan birinci ekran imajı de geldi

WABetaInfo, WhatsApp’ın macOS için geliştirdiği yeni yazılımdan birinci ekran imajını elde etmeyi de başardı. Bu ekran imgesine baktığımızda uygulama açıldığında bir QR kod sunulacağını ve telefondaki WhatsApp uygulaması üzerinden bu QR kodun okutulması gerektiğini görüyoruz. Kullanıcı, bu sıradan süreci yaptıktan daha sonra WhatsApp hesabını macOS işletim sistemiyle çalışan bilgisayarında kullanmaya başlayabilecek.

Edinilen bilgilere göre WhatsApp’ın macOS için hazırlanan yeni uygulaması, işletim sistemi ayrımı yapmıyor. Yani bu uygulama üzerinden WhatsApp kullanılacaksa, telefonun iOS ya da Android işletim sistemi kullanıyor oluşu rastgele bir sorun teşkil etmeyecek.

Âlâ de Mac’te aslına bakarsan WhatsApp uygulaması yok muydu?

Kimi okurlarımız, bu makaleyi okudukları an Mac App Store’da bir WhatsApp uygulamasının hali hazırda bulunduğu ayrıntısını yakalayacaklardır. Şöyle ki uygulama mağazasında bulunan WhatsApp, web tabanlı bir uygulama. Geliştirilmekte olan yeni uygulama ise Mac Catalyst tabanlı. Yani yeni uygulama, Apple ekosistemi için ortak bir tabana sahip olacak. Hatırlayanlar olacaktır; WhatsApp’ın Windows için geliştirdiği eski uygulama da web tabanlıydı. Fakat bu durum geçtiğimiz devirlerde değişti ve Windows’la çalışan mamüllerin çalıştırdığı yeni bir uygulamaya geçildi. WhatsApp geliştiricileri, geçmişte Windows için yaptıkları çalışmayı artık de macOS için yapmaya çalışıyorlar…