Windows 11 Masaüstüne Telefonlardaki Üzere Widgetlar Geliyor!

Epiclife

Member
Ekim 2021’de sürpriz bir biçimde yeni işletim sistemi Windows 11’i yayımlayan Microsoft, hayli daha sade ve taşınabilir odaklı bir anlayışa geçtiğini göstermişti. Windows 11 için vadedilen tüm özellikler çabucak hemen yavaş yavaş gelmeye devam ederken bugün, işletim sistemine gelecek özelliklerden bir yenisi kendisini gösterdi.

Microsoft, Insider kullanıcıları için yayımladığı son test sürümünde taşınabilir aygıtlardaki widgetlara benzeri bir özelliğin Windows 11’de de test edildiğini gösterdi. Bu test kapsamında Windows 11 masaüstüne eklenen birinci araç, direkt internette arama yapılmasını sağlayacak bir arama çubuğu oldu.

Windows 11’e gelen arama çubuğu:

Microsoft, kelam konusu aracı tanımlamak için her insanın alışık olduğu ‘widget’ terimini kullanmak yerine özelliği ‘yavaşça interaktif içerik’ olarak tanımladı. Yeni güncellemeyle otomatik olarak masaüstüne eklenen arama çubuğunun istendiği vakit masaüstüne sağ tıklayarak ‘Daha fazla seçenek göster’ ve ‘Aramayı göster’ seçeneklerine tıklanmasıyla kapatılabiliyor.

Microsoft’un yeni arama çubuğunun ardındaki emellerden biriyse Microsoft Edge internet tarayıcısının kullanım oranını artırmak olarak görülüyor. Araçta hangi tarayıcıdan arama yapılacağına dair arama bulunmuyor. Bu da aracın yalnızca Microsoft Edge’i çalıştıracağını gösteriyor. Bu sayede bir epeyce kullanıcı, farkında olmadan tarayıcıyı açmak yerine direkt burada arama yaparak Edge’de daha fazla vakit geçirebilecek.

Microsoft, masaüstü widgetları birinci defa getirmiyor:

Windows Vista ile hayatımıza giren masaüstü widgetları, ya da Microsoft’un tanımlamasıyla ‘Gadget’lar, Windows 7 ile de hayatımızda yer etmeye devam etmişti. Ancak Microsoft, bir süre daha sonra Gadget özelliğini önemli derecede güvenlik açıkları niçiniyle işletim sistemlerinden kaldırmıştı.