Word Belgesi Yazı Tipi ve Söz Değiştirme Nasıl Yapılır?

Epiclife

Member
Microsoft Office programlarını iş yahut okul ömrümüzün her bir yanında kullanıyoruz. Word ile makaleler, evraklar hazırlıyor yahut PowerPoint ile bir sunum tasarlıyoruz. Şayet farklı işlevlerle bir tablo hazırlamak istiyorsak ise tercihimiz Excel oluyor. Bu programla içinde en çok kullandığımız ise Microsoft Word diyebiliriz. Bir Word evrakında yazı tipi değiştirme ve daha birfazlaca özellik ile bir arada istediğimiz word sayfasını kendi zevklerimize bakılırsa hazırlayabilir, ortaya daha kaliteli bir sayfa çıkarabiliriz.

aynı vakitte daha evvelde yazılmış yahut yazım yanılgıları yaptığımız Word sayfasında söz değiştirme özelliği de çok sıradan. Şayet bir ödev hazırlıyorsanız yahut göndermeniz gereken acil iş evrakları varsa, Microsoft Word kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak birkaç tüyoyu sizler için derledik. Dilerseniz hiç uzatmadan içeriğimize geçelim.

Word evrakı yazı tipi ve söz değiştirme nasıl yapılır?

Word belgesi yazı tipi nedir?
Word yazı tipi değiştirme nasıl yapılır?
Adım #1: Word sayfanızın sol üst kısmında bulunan Giriş sekmesindeki font listesine tıklayın
Adım #2: Belgenizde kullanmak istediğiniz yazı fontunu seçin
Adım #3: Seçtiğiniz yazı fontu ile dokümanınızı hazırlamaya başlayın
Daha önce yazılan Word sayfasında yazı tipi değiştirme:
Word belgesinde söz değiştirme nasıl yapılır? (Bul ve Değiştir)
Adım #1: Giriş sekmesinin en sağ tarafında bulunan Değiştir butonuna tıklayın
Adım #2: Aranan kutusuna değiştirmek istediğiniz kelimeyi yazın
Adım #3: Yeni paha kutusuna yeni sözünüzü yazın
Adım #4: Tümünü Değiştir yahut daha sonrakini Bul butonuna tıklayın

ilk vakit içinderda, var iseyılan Word belgesi yazı tipi nedir?

Microsoft Word’de yeni bir sayfa oluşturduğunuzda, süratlice yazmaya başlamak için Calibri fontu sizleri bekliyor olacak. Windows yahut MacOS işletim sistemi kullanıcıları, şayet hiç bir font ayarı yapmak istemezlerse direkt olarak var iseyılan Calibri fontu ile Word sayfalarını çarçabuk hazırlayabilirler. Calibri fontu, hazırladığınız Word evrakını transfer ettiğinizde bile rastgele bir bozulmayı önlemenizi sağlıyor. Zira iki tanınan işletim sisteminin de var iseyılan fontu olduğu için rastgele bir satır kayması, yazılarda bozulma üzere meselelere niye olmuyor. Şayet, Word sayfanızda değiştirdiğiniz yazı fontu karşınızdaki kullanıcıda yoksa dokümanlarınızda bozulmalar yaşanabiliyor.

Peki Word yazı tipi değiştirme nasıl yapılır?

• Adım #1: Word sayfanızın sol üst kısmında bulunan Giriş sekmesindeki font listesine tıklayın
  • Adım #2: Belgenizde kullanmak istediğiniz yazı fontunu seçin
  • Adım #3: Seçtiğiniz yazı fontu ile dokümanınızı hazırlamaya başlayın
Adım #1: Word sayfanızın sol üst kısmında bulunan Giriş sekmesindeki font listesine tıklayın

Hazırlamak istediğiniz sayfayı yazmadan evvel Word evrakında yazı tipi değiştirme sürecini yapmakla başlayın. Word sayfanızın sol üst kısmına baktığınızda, yazınızın fontunu, boyutunu ve rengini değiştirebileceğiniz, kalın, italik ve altı çizili bir biçimde yazabileceğiniz buton paneli bulunuyor. Bu panelde bulunan listeye tıklayarak font listesini karşınıza açın.

Adım #2: Belgenizde kullanmak istediğiniz yazı fontunu seçin

Microsoft Word, sizlere rahatlıkla kullanabileceğiniz yüzlerce yazı fontu sunuyor. Bu yazı fontları içinden, Word sayfanızda kullanmak istediğiniz yazı fontunu seçin. Şayet bilgisayarınıza daha sonradan eklediğiniz yazı fontları varsa, o fontları da Microsoft Word üzerinde kullanabilirsiniz. Fakat üstte da söylemiş olduğimiz üzere, bu fontlar şayet karşınızdaki kullanıcıda yok ise belgenizde bozulmalar üzere meselelere yol açabilir.

Adım #3: Seçtiğiniz yazı fontu ile dokümanınızı hazırlamaya başlayın

Yazı fontunu seçtikten daha sonra, o sayfa için temel yazı fontu sizin seçtiğiniz biçimde ayarlanacaktır. Word sayfanızın tamamını artık o yazı fontu ile hazırlayabilirsiniz. Bu yazı fontu, anlık yapacağınız süratli süreçlerde yenidendan Calibri olarak değişebilir. Bu şekil durumlarda yenidendan tıpkı adımları uygulayarak, tercih ettiğiniz yazı fontu ile yazmaya devam edebilirsiniz

Daha evvelinde yazılan Word sayfasında yazı tipi değiştirme:

Yeni yazmaya başlayacağınız Word belgesinde yazı tipi değiştirme nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Artık ise, daha evvelde sizin tarafınızdan yazılmış yahut size transfer edilen bir Word evrakının yazı tipi nasıl değiştirilir, buna değineceğiz.

Eğer karşınızda bulunan Word belgesindeki tüm yazı fontlarını değiştirmek istiyorsanız, birinci vakit içinderda Ctrl + A (MacOS: Command + A) tuşlarına birebir anda basın. Bastıktan daha sonra tüm sayfanın seçildiğini fark edeceksiniz. bir daha üstte olduğu üzere, sol üst kısımdaki panelden dilediğiniz fontu seçin. Karşınızda açık olan sayfa, seçtiğiniz font ile yinedan düzenlenecektir. çabucak sonrasındasında ise yaptığınız değişiklikleri Ctrl + S kombinasyonu ile kaydetmeyi unutmayın.

Word belgesinde söz değiştirme nasıl yapılır? (Bul ve Değiştir)

• Adım #1: Giriş sekmesinin en sağ tarafında bulunan Değiştir butonuna tıklayın
  • Adım #2: Aranan kutusuna değiştirmek istediğiniz kelimeyi yazın
  • Adım #3: Yeni kıymet kutusuna ise yeni sözünüzü yazın
  • Adım #4: Tümünü Değiştir yahut daha sonrakini Bul butonuna tıklayın
Adım #1: Giriş sekmesinin en sağ tarafında bulunan Değiştir butonuna tıklayın

Karşımızda açık olan Word sayfasının en sağ üst kısmında bulunan Değiştir butonuna tıklayın. Karşınıza sözleri değiştirmenizi sağlayan Bul ve Değiştir paneli açılacaktır.

Adım #2: Aranan kutusuna değiştirmek istediğiniz kelimeyi yazın

Karşınıza çıkan sekmedeki aranan kutusuna, sayfanızdan kaldırmak istediğiniz kelimeyi yazın. Yanlışsız sonuç alabilmek için, sayfanızdaki sözün tam manasıyla birebirini yazmanız gerekmektedir.

Adım #3: Yeni kıymet kutusuna yeni sözünüzü yazın

Aranan kutusuna eski sözümüzü yazdıktan daha sonra, Yeni Kıymet kutusuna ise bu sözün yerine yazılması gereken kelimemizi yazıyoruz. İki pahası de yanlışsız yazdıktan daha sonra sözlerimiz problemsiz bir biçimde değişebilir.

Adım #4: Tümünü Değiştir yahut daha sonrakini Bul butonuna tıklayın

Karşınıza çıkan sekmenin en alt kısmında fonksiyonel üç adet buton bulunuyor Bunlardan Tümünü Değiştir butonuna bastığınızda, girdiğiniz aranan bedele sahip bütün sözleri yeni bedeliniz ile değiştirecektir. Lakin şayet sırf makul yerleri değiştirmek istiyorsanız, en evvel daha sonrakini Bul butonuna tıklayarak değiştirmek istediğiniz kelimeyi bulun. ondan sonrasındasında ise Değiştir butonuna tıklayarak sözünüzü değiştirin.

Eğer Word programını yeni kullanmaya başladıysanız, Word belgesinde yazı tipi değiştirme üstte bahsetmiş olduğumiz kadar kolay. birebir vakitte, daha evvelinde size transfer edilen bir dokümanda yahut sizin yazdıktan daha sonra değişiklik yapmanız gereken word belgelerinde ise söz değiştirmek, toplu bir biçimde değişim yapmak sadece birkaç butonla gerçekleşebiliyor. Sizler Microsoft Word’un en epey hangi özelliklerini kullanıyorsunuz? Bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.