WPF ve Windows Formları – Tartışma

Womanne

Member
Windows Forms ve WPF arasında seçim yapmakta zorlanmakla ilgili duyurulan yazım artık Haberler Developer’da mevcut.

Duyuru

Dün gece “WPF ve Silverlight Uygulamada” etkinliğimizde bunun “sıcak patates” olduğunu gördük. Meslektaşım Daniel Greitens, sonunda tasarım ve kullanılabilirlik konularını doğru bir şekilde değerlendirmemize izin verdiği için WPF konusunda açıkça hevesli olan tasarımcının tarafını tuttu. Müşterilerimizle birlikte, şimdilik Windows Forms’a güvenmeye devam etme kararına tekrar tekrar gelen geliştirici tarafında şüpheciydim. Özellikle tipik iş süreci uygulamaları için (esas olarak veritabanlarından veri okumayı ve yazmayı ve raporları yazdırmayı içeren), WPF, Windows Forms kadar verimli olmaktan uzaktır. .NET 4.0/Visual Studio 2010’dan başlayarak WPF için durumun daha iyi olacağını düşünüyorum. Ancak bu, şimdi bir uygulama başlatması gereken ve WPF’nin kendilerine mal olacağı ek eğitim, geliştirme ve tasarım bütçesine sahip olmayan hiç kimseye yardımcı olmaz. Öte yandan: Zamana ve paraya çok dikkat etmesi gerekmeyenler, uzun vadede WPF ile daha iyi durumda!

Şans eseri bugün, çok satan kitabı “Visual Basic 2008” sayfa 588’de yazan yazar arkadaşım Michael Kofler’den de destek buldum: “Veritabanı programları için şu anda Windows Forms’u tavsiye ederim. WPF yalnızca ADO ile veri bağlamayı destekler. NET birçok sınırlama ve önemli “kontroller” eksik.Ayrıca şunları yazıyor: “Yeni gelişmelerle birlikte, sizin için neyin daha önemli olduğunu tartmalısınız: Windows’un eski sürümleriyle uyumluluk ve program geliştirmede verimlilik veya gelecekteki güvenlik ve modern bir yön Nüanslar dışında (“veritabanı programları” terimini kullanmazdım ve Windows Forms uygulamalarını “modern” de yapabileceğinizi düşünüyorum), Michael’a katılıyorum.

Ama aynı zamanda muhalif bir sesten alıntı yapmak istiyorum. Şirketimizde .NET geliştiricisi ve eğitmeni (WPF alanındaki diğer şeylerin yanı sıra) olarak çalışan Dr Joachim Fuchs, makalemi önceden inceledikten sonra bana geri bildirim olarak şunları yazdı: “Bir şekilde konular çok tanıdık geliyor. WinForms’u VB6 ile değiştirin ve WinForms’tan WPF. Yani durum 8 yıl öncekiyle aynı. VB6 (veya MFC) olgunlaştı, iyi çalıştı ve çok sayıda denetimi vardı. WinForms’un ilk sürümü bile çok caydırıcıydı. I kontrollerinin hepsi daha kötüydü VB6’nınkinden çok daha karmaşık programlama ve hepsi… VB6 bugün hala çalışıyor ve çerçeve kurulumuna ihtiyaç duymuyor, kısa vadede ve belki de orta vadede, ancak sürekli büyüyen bir WinForms kodu dağının önüne geçiyor. WPF’ye WinForms projelerinin hiçbir anlamı yok, hiçbir araç yok ve olsaydı bile, ondan yararlı bir şey çıkmazdı. Kavramlar çok farklı, tıpkı VB6’dan .NET’e geçtiğimiz zamanki gibi.”

Ve Joachim bana şunları yazdı: “Başlangıçta açıkça yanlış olan şey, WPF’nin grafik olanaklarını ön plana çıkarmaktı. Ayrıca, gösterilen animasyonlar oldukça verimsizdi… Ne yazık ki, insanların kafasında WPF’nin bir grafik hilesine ihtiyacınız yok. Temel temeller aslında farklı ve WPF, grafik tekniklerin yanı sıra birçok fayda sunuyor. Ancak buna alışmak için belirli bir süreye ihtiyacınız var. 5 günlük eğitim genellikle biraz fazla kısadır. yol: XAML ile, katılımcılarım her zaman şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde arkadaş edinmeyi başardılar.” Ve vardığı sonuç: “WPF/Silverlight’ı gelecek için iyi bir yatırım olarak görüyorum. Bence teknoloji o kadar gelişmiş ki kullanılabilir ve kullanılmalıdır. Bir noktada standart haline gelecek (Microsoft ortamında), hepsi daha çok hazırlıklı olmalısınız.”

Ve sonucun? Özel durumunuz için neyin en iyi olduğu hakkında konuşalım. Biri genellikle birini veya diğerini önermemelidir.

()

Haberin Sonu