Xamarin’i kullanmaya başlamak zor

Womanne

Member
Yalnızca birkaç el ile kurulum adımıyla, Xamarin’in geçerli sürümüyle basit bir Android uygulaması oluşturabilirsiniz. Bir saha raporu.

Bugün, tüm mobil platformlar için Xamarin’in en son geliştirmesi olan .NET/C#’ye göz attım. Dün Xamarin mağazasından aldığım mevcut kararlı sürümün (3.1.215.0) yalnızca manuel sonradan yapılandırmayla bir Android uygulaması oluşturup hata ayıklayabildiğini fark etmem gerekiyordu. Aynı sorunları yaşayanlar için deneyimlerimi burada belgelemek istiyorum.

Xamarin yükleyicisi, Xamarin ve Xamarin Studio’nun kendisine ek olarak, daha önce yalnızca .NET ve Visual Studio 2013 içeren sistemime Java SDK ve Android SDK’yı da yüklemek istediğini bildirdi (bkz. Şekil 1). gereken her şeyin yerinde olacağına dair büyük bir güven. Xamarin yükleyici ayrıca sonunda tüm yükleme adımlarının başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Xamarin Yükleyici Kurulum Paketleri (Şekil 1)

Xamarin Yükleyici Kurulum Paketleri (Şekil 1)

Bu yüzden Visual Studio’da bir “Boş Uygulama (Android)” oluşturdum ve onu Android Öykünücüsünde başlatmak istedim. Ancak bu, uygulamayı paketlerken zaten Şekil 2’deki hataya yol açtı.

Basit bir uygulamayı çevirmeye çalışırken hata oluştu

Android için basit bir “Merhaba Dünya” uygulamasını çevirmeye çalışırken hata oluştu (Şekil 2)

Bu gönderiyi bulmak için Google’a gitmek zorunda kaldım. Ancak, sistemimde dosya yoktu zipalign.exe. Bunu başarmak için önce Android SDK Oluşturma Araçlarını Android SDK Yöneticisine yüklemem gerekiyordu (bkz. Şekil 3). sonra yapmak zorunda kaldım zipalign.exe manuel olarak kapatıldı C:Users(user)AppDataLocalAndroidandroid-sdkbuild-tools20.0.0 Sonrasında C:Users(user)AppDataLocalAndroidandroid-sdktools kopyala.

Android SDK Derleme Araçlarını Yükleme (Şek.3)

Android SDK Derleme Araçlarını Yükleme (Şek.3)

Daha sonra önceki hata düzeltildi. Ancak, oluşturulan “Merhaba Dünya” uygulamasının API seviyesinin yüklü öykünücüyle eşleşmemesine neden olan yeni bir hata oluştu (bkz. Şekil 4).

Öykünücünün yanlış sürümü (Şek. 4)

Öykünücünün yanlış sürümü (Şek. 4)

Aslında Xamarin, API düzeyi 19’u (Şekil 5) bekleyen ve API düzeyi 10’da hiç derlemeyen bir uygulama oluşturur.

Xamarin Hello World uygulama modelinin beklenen API düzeyi (Şekil 5)

“Merhaba Dünya” Xamarin uygulama şablonunun beklenen API düzeyi (Şekil 5)

Bunu düzeltmek için önce API düzeyi 19 veya üstü için Android SDK’yı yüklemeniz gerekir. Doğrudan API seviye 20’yi seçtim (bkz. Şekil 6).

API seviye 20 için Android SDK'yı yükleme (Şek. 6)

API seviye 20 için Android SDK’yı yükleme (Şek. 6)

Android Virtual Device Manager’da da API seviye 20 için bir öykünücüyü manuel olarak yapılandırdıktan sonra, sonunda “Merhaba Dünya” uygulamamı başlatabildim.

Android Sanal Aygıt Yöneticisi'nde API düzeyi 20 için öykünücü yapılandırma

Android Sanal Aygıt Yöneticisi’nde API düzeyi 20 için öykünücü yapılandırma

Çözüm

Xamarin ile ilk deneyimler çok hayal kırıklığı yaratıyor. Yıllık 999$/geliştirici maliyetine sahip bir geliştirme aracıyla, sağlanan şablonların da çalışacağı şekilde aracın temel kurulumunun ve yapılandırmasının yapılmasını bekleyebilirsiniz. Daha az deneyimli geliştiricilerin buraya çok zaman ayırması veya Xamarin desteğiyle iletişime geçmesi gerekir.

()

Haberin Sonu