Yetenek ve yetkinlik nedir ?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Yetenek ve Yetkinlik Nedir?

Kisinin basarl olmasn saglayan unsurlar arasnda yetenek ve yetkinlik onemli bir yer tutar. Ne anlama geldigi, ne yaptklar ve nasl olcumleri yaplr hakknda daha fazla bilgi edinmek icin bu makaleyi okumanz cok yararl olacaktr. Bu makalede, yetenek ve yetkinlik nedir, nasl olcumleri yaplr ve bunlarn karslastrlmas uzerinde durulacaktr.

Yetenek Nedir?

Yetenek, bir kisinin surekli olarak bir seyi yapmaya veya ogrenmeye olan ilgisine veya farkl bir becerinin olmasna atfedilir. Bir kisinin yetenekleri, genetik faktorlerin yan sra cevresel faktorleri de icerir. Yetenekler, bir kisinin yasadg toplum, kultur ve egitim gibi faktorlerden de etkilenebilir. Yetenekler, ayn zamanda cevresel faktorlerin etkisinden de etkilenen ve egitim araclgyla gelisen hafza, dikkat ve cozumleme gibi becerileri de icerir. Yetenekleri olcmek icin bircok yontem kullanlmaktadr. Ornegin, IQ testi, yeteneklerin olculmesi icin en yaygn olarak kullanlan yontemdir.

Yetkinlik Nedir?

Yetkinlik, bir kisinin, ogrenilen bilgi ve becerileri uygulama yetenegi olarak tanmlanr. Yetkinlik, yeteneklerin uygulanmasna bagl olarak gelistirilir. Bir kisinin yetkinligi, yeteneklerinin ne kadar cabuk ve etkili bir sekilde uygulanabilecegi, kisinin motivasyonu, ogrenmeyi kolaylastran unsurlar, egitim ve deneyim gibi faktorler tarafndan belirlenir. Yetkinlik olcmek icin cesitli testler kullanlabilir. Ornegin, bir kisinin, ogrenilen bilgi ve becerileri uygulama yetenegini olcmek icin yapabilecekleri bir gorev, bir proje veya bir test yaplabilir.

Yetenek ve Yetkinlik Arasndaki Fark

Yetenek ve yetkinlik arasndaki fark, her ikisinin de olculmesi ve gelistirilmesi icin kullanlan farkl yontemlerden kaynaklanmaktadr. Yetenek, genetik ve cevresel faktorlerin etkisiyle gelisen hafza, dikkat ve cozumleme gibi becerileri kapsar. Yetkinlik ise, bir kisinin ogrenilen bilgi ve becerileri uygulama yetenegidir.