Yıllardır Denedikten Sonra Uygun Fiyatlı Daire Piyangosunu Kazandı

Idealed

Active member
2013 sonbaharında, şehir binayı kınadığında Josh Bianchi, Brooklyn Bushwick’teki ısıtmasız bir prova stüdyosunda dokuza on fitlik bir odada yaşıyordu. Ayda 650$’a Craigslist’te bir yer bulmuştu ve durumun tam meşru olmadığını biliyordu: Kontratını imzalarken, ev sahibi Bay Bianchi’ye açıkladıktan sonra bile her sayfasına “art studio” yazmış. insanların orada tam zamanlı olarak yaşadığını. Diğer kiracıların gürültüden şikayet etmesi üzerine yakın zamanda evcil horozundan vazgeçen Orion adında bir kadının yanında yaşıyordu.

Elverişli bir şekilde bina, haftada birkaç gece sabah saat 4’e kadar çalıştığı bardan kısa bir yürüyüş mesafesindeydi. Hayalindeki ev değildi ama bir kapıyı kilitleyip yalnız kalabileceği uygun fiyatlı bir yerdi. Ayrıca, sevdiği şehirde kalmasına izin verdi. Bay Bianchi, “New York’ta yere böyle tutundum” dedi.

Şehir, binanın girişine tüm kiracıların tahliye etmek için iki günleri olduğunu belirten bir işaret bıraktıktan sonra, Bay Bianchi panikledi. O ve birkaç kiracı, öncelikli olarak evsiz annelere ve çocuklara hizmet veren bir program olan Kızıl Haç’ın Acil Aile Sığınağı’na başvurdu ve bazılarını iki geceliğine bir otelde tutmayı teklif etti; bunun yerine, Bay Bianchi kanepelere düştü.

Bir gece, Bay Bianchi barda çalışırken, bir arkadaşı ona Gothamist web sitesinde, 2013’te başlatılan ve New Yorkluların uygun fiyatlı konut piyangolarına başvurmalarına izin veren bir çevrimiçi portal olan Housing Connect hakkında bir makaleden bahsetti. Bu fikir kafasında altın bir bilet gibi parladı. Kayıt stüdyosunun başka bir eski kiracısıyla ayda 1.650 dolara yeni bir daire (ısısız) bulduktan sonra, Bay Bianchi web sitesinde bir profil oluşturdu ve daire başvurusunda bulunmaya başladı.

Bay Bianchi artık apartmanlar için Craigslist’i takip etmiyor olsa da, hala mobilyalarını tedarik etmek için kullanıyor – Park Slope’daki bir çiftten satın aldığı bu kanepe gibi Kredi… New York Times için Tom Sibley

Son sekiz yılda, Bay Bianchi, Housing Connect’te sayısız daire için başvuruda bulundu ve yüz yüze denetimler için tahmini 14 yeri ziyaret etti. Birimler, çekici olmayan ayakkabı kutularından yeni inşa edilmiş binalardaki zar zor uygun fiyatlı dairelere kadar çeşitlilik gösterdi.

HPD’ye göre, 2014 ve 2021 yılları arasında 45.500’den fazla ünite kullanıma sunuldu; Piyangoyu yöneten Konut Koruma ve Geliştirme Dairesi’ne göre, birçoğu yeni inşa edilen binalarda sübvanse edilen birimlerdir. Yarım milyondan fazla New Yorklu şu anda Housing Connect’te kayıtlıdır ve her bir piyango için uygunluk, başvuranın varlıkları ve bölgenin medyan gelirine göre gelirleri tarafından belirlenir.

Saint’de büyüyen Bay Bianchi. Clair Shores, Mich., dördüncü sınıfta bir koro grubuyla birlikte ziyaret ettiğinden beri New York’a taşınmayı hayal etmişti. “Lisede bahsettiğim tek şey buydu,” diye gülerek hatırladı. New York’ta yapmak Michigan’da yapmaktan çok daha kolay görünen “Dolaptan gerçekten çıkmak istedim”. Sonunda 2011’de Marymount Manhattan College’a gitmek için New York’a taşındı.

Bay Bianchi, “Ne kadar havalı olacağına dair tüm bu fikirlerim vardı” dedi. “Ve o oldu serin. 10 yaşındayken, ‘New York’ta yaşayıp çok tuhaf olabilirim!’ diye düşünürken, kendimi düşündüğüm kadar bilinçsiz hissettim. Şimdi biraz daha az tuhafım ama 19 yaşında buraya geldiğimde özgür bir kuştum.”

Bay Bianchi, donatmak için geniş bir mutfağa sahip olmaktan keyif aldı. Kesme tahtası stokladı ve erkek arkadaşı ona yeni eve taşınma hediyesi olarak bir mikrodalga fırın aldı. Kredi… New York Times için Tom Sibley

2300$ | Bedford-Stuyvesant, Brooklyn

Josh Bianchi, 30

Meslek:
Gimlet Media’da içerik operasyonları ortağı

İkinci oturma odası:“Doris’in barının karşısındayım, bu yüzden insanları daireyi görmeye davet edeceğim ve sonra Doris’e gidip bir şeyler içeceğim.”

Housing Connect’in diğer yüzü: “Kendini biraz kötü hissettirebilir. Arkadaşlarınıza piyangodan bahsederseniz ve bir yer bulurlarsa, onlar için mutlu olursunuz, ancak o zaman bu son derece ender kira istikrarına sahip yerlerden bir tane daha az olur.”

Üniversiteyi bitirip sonunda City College’a transfer olurken, çoğunlukla Bushwick’te Craigslist’te bulduğu ucuz apartmanlarda yaşadı. Ardından, üç yıl boyunca Brooklyn Heights’ta bir ortakla yaşadı ve burada aylık 2.200 dolarlık kirayı paylaştılar. Ama o daire bile kendi yolunda güvencesiz hissediyordu: “Her zaman işlerin iyi gitmesi beni mutlu etti,” dedi, “ama kira zamları, öngörülemeyen durumlar ya da beni tekrar dokuza düşürecek acil durumlar hakkında çok endişelenirdim. ısıtılmayan bir binada on kişilik oda.”

Pandemi sırasında ortağıyla ayrıldıktan sonra, Bay Bianchi, bir arkadaşının dairesinde bir odayı ayda 835 dolara kiraladı, ancak önce tekrar yalnız yaşamayı hayal etti. Kısa bir süre şehir dışına taşınmayı düşündü, ancak buna karşı karar verdi. Onu New York’ta tutan şey, “burada, hayal kurmaya devam edebilirsiniz” dedi.

Sonunda, geçen Ağustos ayında, Williamsburg’da JMZ metro raylarına bakan, kirası sabit, aylık 1.400 dolarlık bir stüdyo daire buldu. Tren peronuna çok yakındı, “Komşularıma işe giderken el sallamam gerek” dedi. Tren onu düzenli olarak garip saatlerde uyandırırdı. Yalnız yaşayabileceği bir yer bulmak ve komşularıyla iyi geçinmek bir başarı gibi görünse de, yine de biraz daha az tıkırdayan bir şeyin hayalini kuruyordu. Aynı ay, BBC’de dijital içerik koordinatörü olarak çalıştığı işten, Gimlet Media’da içerik operasyonları görevlisi olarak daha yüksek ücretli bir işe geçti – ya da kendi deyimiyle bir “podcast tamircisi”.

Aralık 2021’de Bay Bianchi, Housing Connect aracılığıyla başka bir daire için başvurdu: Bedford-Stuyvesant’ta yeni inşa edilmiş bir binada ayda 2.300 dolara tek yatak odalı bir kiralama ve şimdi karşılayabileceği bir daire. Ocak ayında, piyangoya katılmaya hak kazandığını ve daireyi ziyaret edebileceğini söyleyen bir e-posta aldı. Ayrıca, taslaklarını, banka hesap özetlerini ve en az altı aydır New York’ta yaşadığına dair kanıt sunması gerekiyordu.

Gösteride, Bay Bianchi, “Cep servisini kontrol etmek için telefonumu çıkarmam gerekiyordu, ya da su basıncını kontrol etmem gerekiyordu,” diye hatırladı. “Ama bir balkonu ve çamaşır kurutma makinesi olduğu için havalara uçtum. Durumu bozmadım, eve gittim ve bir başvuru gönderdim.”

Bay Bianchi, apartmanın Fulton Bulvarı’nın yoğun bir bölümünde yer aldığını ancak pencerelerin çift camlı olduğunu söyledi. Metroya bakan son dairesiyle karşılaştırıldığında, “bu sakin bir kır evi gibi hissettiriyor.” Kredi… New York Times için Tom Sibley

İki hafta sonra daireyi aldığını öğrendi. Williamsburg’daki ev sahibi ona, yeni bir kiracı bulabilirse kontratını bozabileceğini söyledi ve New York’ta konut aramaya adanmış işinde bir Slack kanalı aracılığıyla birini buldu. Neyse ki, ağır bir uykucuydu.

Yeni dairesine taşınmak, Bay Bianchi’ye sekiz yıllık Housing Connect piyangoları boyunca aradığı huzuru ve güvenliği sağladı. Eski dairesi gibi, yeni dairenin kirası sabit, bu nedenle kira artışlarıyla karşı karşıya kalabilse de, bunlar şehrin Kira Yönergeleri Kurulu’nun onaylarına dayanıyor. Bay Bianchi, “Altı ay içinde dairemden ayrılmak zorunda kalacağım konusunda endişelenmeden fotoğrafları kapatmak, endişelerimin çoğunu yatıştırıyor” dedi. “Bu, ailemin ziyaret edebileceği, biri için akşam yemeği yapabileceğim bir ev. O benim parlak küçük sığınağım.” Bitkileri güneye bakan büyük pencerelerden gelen bol ışığı seviyor ve sonunda kitap koleksiyonunu barındıracak raflar inşa edebildi.

New York’a taşınmak bir çocukluk hayalinin gerçekleşmesi iken, bu daire daha yeni bir tanesini gerçekleştirdi. Bushwick’te ısıtmasız bir apartman dairesinde yaşarken, “Mahalledeki bu yeni apartmanlara ‘Orada kim yaşıyor? Orada nasıl biri yaşıyor?’” Bay Bianchi hatırladı. “Ve o cam bloklardan birinde yaşamayı o kadar çok istedim ki. Her zaman ‘Keşke biri benden bunlardan birinde yaşamamı isteseydi’ gibi hissettim.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.