Airfreyde Nefis Tüm Tavuk

GezginRuhlar

Global Mod
Global Mod
Airfreyde Nefis Tüm Tavuk Tanımı İçin Malzemeler

• 1 tüm tavuk (İyice tuz ile ovalayıp bekletilip kullanılacak)
Sosu için

• 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı köri
  • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 tatlı kaşığı kekik
  • 3 diş sarımsak
  • 2 orta uzunluk patates
  • 2 tane havuç
Airfreyde Nefis Tüm Tavuk Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Son vakit içinderda epeyce kullanılmaya başlayan airfrey de tüm tavuk denedim ve süper oldu tek söz ile doğal sıcak hava firitözünüz yoksa fırında da denetimli pişirmeniz mümkün olacaktır.

1. Tavuğumuzu birinci vakit içinderda derisini elimizle kaldıralım fakat kopmasın yalnızca derisi havalansın kâfi.
  2. ondan sonrasında tavuğumuza bıçak darbeleri atalım verev kesikler biçiminde ve tuzla derinin altını üstünü tavuğun içini yeterlice ovalayıp 1 saat kadar bu türlü bekletelim buzdolabında.
  3. Tavuğumuz dinlenirken sosunu hazırlayalım sarımsakları isterseniz ezebilirsiniz isterseniz dilim yapabilirsiniz.
  4. Tuz zeytinyağ yoğurt salça sarımsak ve baharatları bir hoş karıştırıp streç sinema sarıp buz dolabında dinlendirin ki sarımsağın lezzeti düzgünce geçsin sosa.
  5. 1 saat sonunda sosumuzu tavuğun deri altına ve üstüne uygunca yedirecek biçimde ovalayarak tavuğumuzu soslayalım bu türlü de 1 saat dinlensin.
  6. 1 saat sonunda patates ve havuçlar dilimleyip firitözün en altına yerleştirip sebzelerin üzerine tavuğumuzu koyalım.
  7. ilk vakit içinderda tavuk ayarında 160 derecede 30 dk ön pişirme yapalım ve tavuğumuzu 30 dk sonunda karşıt çevirelim derecemiz tıpkı kalsın 20 dkya vakti ayarlayıp tavuğumuzu tekrar pişirmeye bırakalım.
  8. 20 dk sonunda 180 dereceye çıkarıp 10 dk kadar daha dışının çıtırlaşması için pişirelim.
  • Muhteşem bi imaj ile karşılaşıcaksınız dışı çıtır içi yumuşacık lokum üzere dağılan bir tavuk oluyor.
  • Ben servis ederken en alta tereyağlı pilav serdim üzerine tavuğu yerleştirip tavuğun altında pişen zerzevatları kenarlarına serpiştirdim hem lezzet hem manzara olarak mükemmel. Afiyet olsun inşallah
    🙂
  • Tavuğu tuzlama ve soslama etabını bir gece evvelinde yapıp dolapta bekletirseniz daha da hoş sonuç alacaksınızdır.
Airfreyde Nefis Tüm Tavuk Tanımı Fotoğraflı Yapılışı