Android 13’ün Birinci Önizleme Sürümü Yayınlandı

Epiclife

Member
Geçtiğimiz aylarda en epey kullanıcısı bulunan işletim sistemi olan Android’in yeni sürümü hakkında birkaç ayrıntılar gelmişti. özetlemek gerekirse bu gelecek olan sürümden bahsedecek olursak; LG’nin Güney Kore kolu, Android 12 ve Android 13 güncellemesi alacak aygıtlar için resmi bir açıklama yapmıştı.

Yapılan bu açıklama ile birlikte, bir süre evvel yapılan yapılan açıklamaları daha da netleştiren şirket, Android 13 güncellemesini sırf 3 modele sunacağını söylemişti. Artık ise bu işletim sisteminin yeni sürümü Android 13’ün birinci önizleme sürümü yayınlandı. Gelin daima birlikte bakalım.

Android 13’ün ismi Tiramisu olarak Google tarafınca onaylandı

Bu Android sürümünün geliştiriciler için yapılan özel önizleme geçtiğimiz yılın aralık ayında sızıntıları çıkmaya başlamıştı ve artık yayında. Her zamanki üzere Google işletim sistemi Android’de zımnilik ve güvenliği ön planda tutuyor. Aslında Android 13 geliştirici önizleme özelliklerine bakacak olursak; güncellenmiş zımnilik özellikleri, yeni gelecek temalara özel ikon hazırlama, lisan denetimleri ve bahsetmiş olduğumiz üzere güvenliğin üzerine de düşecek.

Gelecek olan yeni güncellemede, yeni sistem fotoğraf seçicisi özelliğini MediaProvider modül güncellemesi ile kullanıcılar fotoğraflarını daha rahat seçebilecek. Google bu özelliği Android 11 ve daha sonrası sürümleri çalıştıran aygıtlara getirmeyi planlıyor. NEARBY_WIFI_DEVICES onayı ile aplikasyonlar android işletim sistemli aygıtları pozisyon onayına gerek kalmadan bulup bağlanabilecek.

Android 13’ün bir başka özelliği ise süratli ayarlar API seçeneği; Android işletim sistemli akıllı telefonların bildirim çubuğunun çabucak üstünde özel sistem bağlantı butonları süratli bir biçimde oluşturulabilecek. Yeni gelecek sürümün bir öteki özelliği de temalar. Artık kullanıcılar Android’in yeni temaları için uygun ikon dizaynında bulunup temaları özelleştirebilecekler.

Android 13 ne vakit çıkacak?

Özelliklerden daha sonra merak edilen bir öbür soru ise Android 13 ne vakit çıkacak? Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen sürüm Android 12’den hisse biçecek olursak geliştirici önizlemesi Şubat 2021de çıkmıştı. Piyasaya da Android 12, geçtiğimiz yılın ağustos ayında sürülmüştü. Android 13’ün çıkış tarihi ise ortasında bulunduğumuz yılın haziran ya da temmuz ayında kararlı hale gelmesi kuvvetle beklenen. Son olarak da Android 13’ün getireceği bir yeni özellik ise artık kusur ayıklamalarını daha süratli biçimde yapacak.

İşte Android 13’den birinci imgeler