Bahçıvanlar Turba Kullanmayı Neden Bırakmalı ve Yerine Ne Kullanmalı?

Idealed

Active member
Çevre liderleri ve İngiliz bahçıvan, yazar ve yayıncı Monty Don gibi diğer yüksek profilli sesler haykırıyor: Bahçıvanlar turba kullanmayı bırakmalı, çünkü çeşitli turbalık habitatları üzerinde devam eden hasadın sonuçları ve yerli içlerinde yaşayan bitki ve hayvanlar çok yüksek.

Ancak bu tür fermanların çoğu, bunun yerine ne kullanılacağına dair kesin talimatlar içermez – en azından, özellikle tohum yeni başlayanlar için güvenilir bir şekilde başarıya dönüşen öneriler.

Bahçecilik ürünlerinde turbayı yasaklayan hükümet tarifelerinin ürün araştırma ve geliştirmesini hızlandırdığı Birleşik Krallık’ta bahçecilik yapsaydım, cevabı bulmak daha kolay olurdu.

Kanada, topraksız ortam için yoğun pazar baskısını karşılamak için turba üretimini hâlâ genişletiyor. Kanada bataklıklarında, alanı boşaltmak için kesilen hendekler, turbanın yaz aylarında yüzeyden vakumlanarak hasat edilmesini sağlar. Kredi… Brian E. Jackson
<saat/>
<saat/>

Bunun yerine, akşam yemeğine gelen arkadaşlarımı ağırlayan, glütensiz bir tatlı tarifini ilk kez uyarlamayı denediğimde yaptığım gibi hissediyorum. Benim için yeni olan unlar, doku ve kabarma açısından tamamen farklı davrandı – ve bitmiş pastanın yoğunluğu ve nemliliği tanınmaz haldeydi. Hiçbir basit bire bir un takası bunu yapmazdı.

Neyse ki, yedek bir tatlım vardı ve başka bir ziyaretten önce, bakkal rafımda ortaya çıkan her zamankinden daha iyi alternatif unlarla pratik yapma zamanım vardı. Temelde turbadan kurtulmayı öğrenmek için kullandığım yaklaşım bu.

North Carolina State Üniversitesi’nin bahçecilik substrat laboratuvarında devam eden araştırma denemelerinde topraksız yetiştirme ortamları karşılaştırılıyor. Böyle bir karşılaştırma: Turba içermeyen bir karışımda yetiştirilen Gerbera papatyaları, sol ve bir turba-perlit karışımında. Kredi… Brian E. Jackson

Hedef: Mutlu Bitkiler ve Çevre İçin Doğru Şey

North Carolina State Üniversitesi bahçecilik bilimi bölümünde doçent olan ve yüksek lisans dereceleri ve kariyeri topraksız yetiştirme ortamları veya substratlar üzerine odaklanmış olan Brian E. Jackson’dan rehberlik istedim. Üniversitenin bahçecilik substrat laboratuvarının müdürü olan Dr. Jackson, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki devlet üniversitelerinde bu malzemelerin bahçecilik ve tarımdaki rolünü inceleyen bir avuç bilim insanından biridir.

Birçok bahçıvan gibi ben de turbalık habitatlarının korunmasına katkıda bulunmak istiyorum, dedim ona. Turbalıklar hidrolojik hizmetler sağlar, suyu filtreler ve taşkınları önlemek için dev süngerler gibi davranır.

Bununla birlikte, “torba değil bataklık” çağrısındaki en gürültülü argüman – örneğin, onu bataklıktan hasat etmeyin ve satılık torbaya koymayın – turbalıkların büyük karbon yutakları olarak kritik rolü. Turba çıkarma, iklim değişikliğine katkıda bulunan bir sera gazı olan önemli miktarda CO2 salmaktadır.

Oh, ve ben de başka bir şey istiyorum, dedim Dr. Jackson’a: Bitkilerimin – özellikle en savunmasız olanların, dairelerde ve hücre paketlerinde ekeceğim sebzelerin ve çiçek tohumlarının – gelişmesini istiyorum. Turba 1960’larda bahçecilikle tanıştırıldığından beri pazarlanan birçok seçenek arasında güvendiğim belirli turba bazlı ürünlerle elde edilen sonuçları arıyorum ve onun “topraksız yetiştirme ortamının Rolls-Royce’u” haline geliyor.

Bahçıvanlar, daha büyük kaplarda azaltılmış turba ve turba içermeyen saksı karışımları ile deneyler yapmaktan emin olabilir, diyor North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde bahçecilik bilimi bölümünde doçent olan Brian E. Jackson. Turbanın ikincil bir bileşen olarak listelendiği kabuk bazlı karışımları arayın ve bunları kompostla genişletmeyi deneyin. Kredi… Margaret Roach

Dr. Jackson şüphelendiğimi doğruladı: İster önceden karıştırılmış isterse birden fazla malzemeyle evde karıştırılmış olsun, benim için işe yarayan bir tarif bulmak, tıpkı o pastanın yaptığı gibi deney gerektirecek.

Evet, hepsi prestijli Kraliyet Bahçe Bitkileri Derneği damgasını taşıyan, her amaca uygun, eksiksiz bir şekilde paketlenmiş medyayı çevrimiçi olarak kaydırırken hissettiğim özlemi anladı. Ancak Melcourt Industries Limited tarafından yaratılan bu ürünler ihraç edilmemekte, yalnızca Birleşik Krallık’taki tüketicilere pazarlanmaktadır.

Dr. Jackson, Amerika Birleşik Devletleri’nde fide veya diğer özel karışımlarla henüz orada olmadığımızı kabul etti. “Birleşik Krallık’ta turbadan kurtulma konusundaki ilk tartışmalar artık 20 yaşında, bu yüzden düşünmek için uzun zamanları oldu” dedi.

Ancak, 2011’de ev bahçe ürünlerinde turba satışını 2020 yılına kadar sona erdirmek için orada belirlenen gönüllü hedefler gözden kaçtı. Geçen Aralık ayında, ticari yetiştiricilere yönelik ürünlerde 2030 zaman çizelgesiyle birlikte 2024’te geçerli olan bir yasak duyuruldu.

Kuzey Amerika bahçeciliği için turbanın büyük çoğunluğunun kaynağı olan Kanada’da veya burada böyle bir emir yürürlükte değildir ve topraksız ortam için yoğun pazar baskısını karşılamak için üretimi hala genişletmektedir. Kanada Sphagnum Turba Yosunu Derneği’ne göre, Kanada, dünyadaki turbalıkların tahmini yüzde 27’sine ev sahipliği yapıyor ve bunların yüzde 0,03’ü şu anda hasat edilmiş veya edilmiş durumda. Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, Birleşik Krallık turbalıklarının yalnızca yüzde 22’si “doğala yakın veya yeniden sulanmış durumda”.

Dr. Jackson’ın “mükemmel bir fırtına” dediği ve 2050 yılına kadar dört kata kadar artacağı tahmin edilen şeye neden olan tek tetikleyici turba yasakları ve diğer çevresel çabalar değil. çilek ve narenciye gibi mahsulleri tarladan ziyade topraksız yetiştirme sistemlerinde yetiştirmek. Pandemi kaynaklı bahçecilik patlaması da öyle.

Dr. Jackson, filizlenme karışımınızı tamamen değiştirerek yeni malzemeler için ilk hislerinizi elde etmeye çalışmayın, dedi. Hücrelerin veya dairelerin sınırlarına ekilen tohumlar, tutarlı bir şekilde ince dereceli parçacıklardan oluşan bir ortam gerektirir. “Fideler, bu tür fiziksel özellikler ve ayrıca pH ve tuzlar gibi kimyasal özellikler konusunda çok acımasız olabilir” dedi. Kredi… Margaret Roach

Torf Azaltma, Adım Adım

Peki Amerikalı ev bahçıvanları hangi alternatifleri gerçekçi bir şekilde güvenle kullanmaya başlayabilir?

Dr. Jackson üç yıllık bir geçiş planı önerdi ve bu da bize, ikame malzemeleri keşfetmek ve fikir edinmek için uygulamalı zaman tanıdı. Bu aynı zamanda, en büyük tüketiciler olan ticari yetiştiricilere yönelik araştırma ve geliştirme çabalarından Kuzey Amerika ürün tanıtımlarının damlatılması için daha fazla zaman sağlar.

Bitki kalitesinden veya sağlığından ödün vermeden turba kullanımında önemli bir azalma sağlamak, bazı temel ilkeleri hatırlayarak adım adım ilerlemek anlamına gelir. Bir, bir uyarı, benim pişirme flopumu yansıtıyor.

“Yeni toprak materyallerini denerken, insanlar birbirini karşılaştırmaya ve onlara aynı muameleyi yapmaya geliyorlar” dedi. . “Ancak gerçekleşmesi gereken eğitimsel geçişlerden biri, yeni ürünlerin aynı niteliklere sahip olmayabileceğini anlamaktır. Muhtemelen, eskiden sahip olduğunuz gibi değil, yeni malzemeler olarak bağımsız olarak ele alınmaları gerekiyor.”

Bu yeni medyanın nemi nasıl tuttuğu (ya da tutmadığı) ve sağlam bir temel sağlayıp sağlamadığı (ancak kompakt değil) dahil olmak üzere çeşitli nüansları hissetmemiz gerekiyor. Bireysel turba ürünleri aynı değildir ve bu, daha az bilinen ikameler için daha da doğrudur.

Başka bir gerçek: Üretimden, pazara nakliyeden veya her ikisinden de hiçbir ürün çevresel ayak izine sahip değildir. Ağırlıklı olarak Güney Asya’dan elde edilen hindistan cevizi hindistan cevizi, yıkamak ve hazırlamak için büyük miktarda tatlı su gerektirir. Çoğunlukla Yunanistan’dan temin edilen perlit ve Güney Afrika’dan gelen vermikülit, işlenmek için fırınlara ihtiyaç duyar. Odun lifi ve ağaç kabuğu gibi yerel, kolayca yenilenebilir malzemeler bile işlenmek için enerji gerektirir.

Çeşitli ağaç türlerinin ve kaynaklarının çimlenme ve genç bitki büyümesi üzerindeki etkileri, yeni yetiştirme ortamlarını denemek için standart bir süreç olan North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde bir fide büyüme testinde karşılaştırılır. Kredi… Brian E. Jackson

En önemlisi: Dr. Jackson, filizlenme karışımınızı tamamen değiştirerek yeni malzemeler için ilk hislerinizi almaya çalışmayın, dedi. Hücrelerin veya dairelerin sınırlarına ekilen tohumlar, tutarlı bir şekilde ince dereceli parçacıklardan oluşan bir ortam gerektirir.

“Fideler, bu tür fiziksel özellikler ve ayrıca pH ve tuzlar gibi kimyasal özellikler konusunda çok acımasız olabilir” dedi.

Çoğu ekim için eski bekleme karışımınızı kullanmak gibi aşamalı bir yaklaşım deneyin, bunun yanında daha küçük testlerde yeni bir veya iki ürün numunesi alın. Veya turba içeren markanızı hindistan cevizi gibi başka bir malzemeyle gerdirmeyi deneyin. Bunu yapmak kolay, çünkü toptan başarısızlık sizi turbada yetiştirilen fideler olan yedek transplantlar için bahçe merkezine gönderecek.

Dr. Jackson, daha büyük kaplar için çömlek karışımları deneme konusunda daha emin olabilirsiniz, dedi. Turbanın ikincil bir bileşen olarak listelendiği kabuk bazlı karışımları arayın ve bunları kompostla genişletmeyi deneyin.

Bir potansiyel kazanç daha: Bazı bahçıvanların hala yapabileceği gibi, turba yosunu ile değiştirilmiş toprakla ağaç ve çalı nakli için delikleri doldurmayı bırakın. Bu artık reçete değil – ve sadece turba kullanımını sınırlamak değil. Mevcut en iyi uygulamalar, köklerin yanlış bir ortam değil, doğal toprak bulmasına izin verilmesini önerir; Ekstra dolguya ihtiyacınız varsa, kazılmış toprağı ev yapımı kompostla karıştırın.

Dr. Jackson, mühendislik ürünü ahşap lif bileşenlerinin burada ve dünyada turba alternatifi bulmacasının en büyük bölümünü dolduracağını tahmin ediyor. Başka hiçbir ham organik malzeme bu kadar mevcut veya daha fazla arz edilemez. Kredi… Brian E. Jackson

Önde Gelen Bazı Malzemelerle Tanışın

Turba ikamelerinin mevcut poster çocuğu, hindistancevizi işlemesinden kaynaklanan lifli bir atık ürün olan hindistan cevizidir. Plantasyonlar tropikal ve subtropikal bölgelerde olduğundan, genellikle tuzlu suya yakın, potasyum, sodyum ve diğer tuzların liflerden yıkanması gerekir.

Dr. Jackson, tuzların “özellikle küçük fideler için tiksindirici” olduğunu belirterek, tüm markaların eşit olmadığına dair sorumluluk reddini de sözlerine ekledi. “Doğru parçacık boyutundaysa ve içinde tuz yoksa, harika bir malzemedir.”

Etiketleri okumaya başlayın ve muhtemelen daha kapsamlı bir şekilde test etmek için altyapıya ve sermayeye sahip tanıdık isim markalarını denemeyi düşünün. Bazı küçük yan yana tohum başlatma deneyleri için, mevcut ortamımı Gardener’s Supply Company’den Eco-co marka sıkıştırılmış hindistan cevizi tohumu başlatma tuğlaları veya Burpee’nin sıkıştırılmış hindistan cevizi hindistan cevizi konsantresi tohum başlatma toprağı ile genişleteceğim. ve belki bir veya iki hindistan cevizi ve vermikülit hücre paketi yapın.

Konteynerlerde, kabuk bazlı saksı karışımımı kompostla veya saksı için etiketlenmiş bir hindistancevizi ürünüyle genişletmenin yanı sıra, Monty Don’un blogu bana bazı düşen yaprakları yaprak kalıbına kompost etmem gerektiğini hatırlattı. Bir yığını ayırın, parçalamak için biçin ve sonra yaşlanmasına izin verin. Kullanmadan önce ufalanan şeyleri eleyin veya eleyin.

Dr. Jackson, turba alternatifi bulmacasının en büyük bölümünü burada ve dünyada dolduracak olanın ahşap ürünler olduğunu söyledi. Başka hiçbir ham organik madde, genellikle kereste ve diğer ormancılık operasyonlarının bir yan ürünü olarak mevcut veya daha fazla arzda değildir.

Ve sadece kompostlanmış ağaç kabuğu değil, aynı zamanda ağaçların iç ahşabından yapılmış yeni mühendislik ürünleri. O ve diğer araştırmacılar, topraksız ortam katkı maddeleri olarak kompostlanmamış ahşap ürünleri tedarik etmek, işlemek, formüle etmek ve kullanmayı öğrenmek için 18 yıl harcadılar.

Tüketiciler olarak, etiketleri okumaya devam etmemiz ve her zamankinden daha iyi yinelemeler aramamız gerekecek.

Dr. Jackson, “Değişiklikler oluyor ve onları isteyen tüketiciler için çözümler yolda” dedi. “Bu arada, eğitim almak, hangi ürünleri denediğiniz konusunda seçici olmak ve kademeli denemeleri kendiniz uygulamak için seçenekler var.”

<saat/>

Margaret Roach, web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır Bahçeye Giden Yol ve aynı adlı bir kitap.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.