Beşamel Soslu Tavuk Sote

GezginRuhlar

Global Mod
Global Mod
Beşamel Soslu Tavuk Sote Tanımı İçin Gereçler

• 1.5 kilo tavuk but
  • 2-3 adet yeşil biber
  • 2 adet kapya biber
  • 2 adet domates
  • 3-4 diş sarımsak
  • 2 orta uzunluk soğan
  • Yarım yemek kaşığı biber salçası
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Zeytinyağı
  • Kekik
Beşamel sos için gereçler;

• 2 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 yemek kaşığı un
Üzeri için;

• Yarım paket kaşar peyniri
Beşamel Soslu Tavuk Sote Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Merhaba arkadaşlar .Uzun müddettir tanım atamıyordum. Artık yeni tarifimle karşınızdayım. Umarım beğenirsiniz.

1. Evvel tavuğumuzu bir tencereye alıp kavuruyoruz.
  2. Kavrulan tavuklarımıza zeytinyağı ek ediyoruz. But yağlı olduğu için fazlaca koymayalım. Ben göz sonucu ek ettim.
  3. Biraz yağla da kavrulan tavuklara doğrayıp hazırladığımız biber,soğan ve sarımsakları ek edelim.
  4. Biraz karıştırıp baharatlarını ek edelim.
  5. Tuz, karabiber, pul biber,kekik ve yarım yemek kaşığı biber salçasını ek edip uygunca karıştırıp altını kısalım.
  6. Biraz yumuşayan materyallerin üzerine doğradığımız domatesleri de ek edip kısık ateşte pişirelim.
  7. Tavuk pişerken bizde beşamel sosu hazırlayalım.
  8. Tereyağı ve zeytinyağını bir tencerede eritelim.
  9. Eriyen yağın üzerine unu ek edip kokusu çıkana kadar kavuralım. Kokusu çıkan unun üzerine sütü ek edelim tuz ve karabiber ekleyip kısık ateşte kaynayana kadar karıştıralım.
  10. Kaynayan beşamel sosu bir iki dakika daha karıştırdıktan daha sonra ocaktan alalım. Ben büyük yuvarlak borcam kullandım. Siz porsiyonluk da hazırlayabilirsiniz.
  11. Tavuğu borcama boşaltalım eşit biçimde.
  12. sonrasındasında beşamel sosu ek edelim.
  13. Üzerine bir daha her tarafına eşit biçimde son olarak da rendelediğimiz kaşarı ekledikten daha sonra evvelde ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun.
    Deneyenlerden fotoğraf bekliyorum .
Beşamel Soslu Tavuk Sote Tanımı Fotoğraflı Yapılışı