Brooklyn’de Huzuru ve Yeni Bir Hayat İnşa Edecek Bir Yeri Yeniden Buldu

Idealed

Active member
Christina Blacken 2015 yılında Flatbush, Brooklyn’de savaş öncesi bir binaya taşındığında, uzun süreli komşularının çoğu gibi 20 yılı aşkın bir süre orada kalacağını düşündü. Ancak 2021’de taşınmak zorunda kaldı.

New York’a göç eden pek çok kişi gibi, Ogden, Utah’ta büyüyen ve profesyonel bir gelişim ve öz sermaye danışmanlığı olan The New Quo’nun kurucusu ve baş hikaye stratejisti olan 34 yaşındaki Bayan Blacken, kötü dairelerden payına düşeni almıştı. 2010’da Cornell Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, 20’li yaşlarını her seferinde çeşitli sorunlar için taşınarak geçirdi: hamamböcekleri, fareler, kışın ısınma olmaması ve biten bir ilişki. Ayrıldıktan sonra, Craigslist’te bulduğu bir apartman paylaşımının adı sayesinde Astoria’dan Brooklyn’e taşındı.

“1.500 doları oldukça büyük bir iki yatak odası için paylaşıyordum” dedi. “Taşındığımda çılgınca bir anlaşmaydı. Dört ay sonra oda arkadaşım nişanlısının yanına taşınmak için ayrıldı. Akraba değildim, bu yüzden kira kontratını aynı fiyata alamazdım. Yeni bir kiralama oldu ve 1.800 dolara yükseldi. Hala bir hırsızlıktı, bu yüzden kaldım.

Sonraki beş yıl boyunca komşularıyla yakınlaştı ve harika oldu. Herkes dostane ve destekleyiciydi. topluluk vardı. Kendini güvende ve emniyette hissediyordu.

Sonra salgın vurdu ve her şey alt üst oldu.

Birincisi, ciddiye aldığı tecrit nedeniyle Covid nedeniyle evinden çıkamadı. Daha sonra hem binanın hem de yaşam kalitesinin bozulması nedeniyle kalamadı. Ve böylece yoğun bir kiralama arayışına başladı. Haziran 2021’de, arayışının altı haftasında, mükemmelliğe rastladı: yaşadığı yerden birkaç blok ötede üç yatak odalı, iki banyolu bir daire. O gün gördüğü ve görmesi gereken son daireydi. Bir başvuruda bulundu, zorlu rekabeti kabul etti ve en iyisini umdu.

Fiyat etiketi, ödediğinden 1.000 dolardan fazla olan 2.998 dolardı. Ancak ekstra yatak odası ve banyo, eklenen alan ve yüksek tavanlar artışı haklı çıkardı. Aydınlık, güneşliydi ve Prospect Park’a bakıyordu. Ve olanaklar vardı.

Kendi dairesinde bu olanakları hiç yaşamamış olan Bayan Blacken, “Bir çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve bulaşık makinesine sahip olmak hayat değiştiren bir şeydi” dedi. “Buraya taşınmak bir tazeleme, yeniden başlama ve başarma duygusuydu. Bu benim için büyük, onaylayıcı bir andı.”

Bayan Blacken, mobilyalarının yeni dairesine mükemmel bir şekilde uyduğunu söyledi. Kredi… The New York Times için Sara Messinger

3.250 Dolar | Prospect Lefferts Bahçeleri, Brooklyn

Christina Blacken, 34

Meslek:
Profesyonel bir gelişim ve öz sermaye danışmanlığı olan The New Quo’nun kurucusu ve baş hikaye stratejisti

Olanaklara sahip olmak: “Bütün bulaşıklarımı elde yıkardım, bu çok zamanımı alırdı. Ve ellerimi kuruttu. Çamaşır yıkamak artık çok kolay. Daireden çıkmak zorunda değilim ve bunu çalışırken yapabilirim. Artık stresle ve ön planlamayla dolu yıkıcı bir faaliyet değil ve alt katta makinelerin boş olmasını ummak yok.”

Biyofili: “Prospect Park’ı penceremden görmek inanılmaz derecede sakinleştirici. Doğaya bu kadar yakın olmak ruh ve beden sağlığımı değiştirdi.”

Yerini değiştirmek zorunda kalmamak, eski binalarıyla yaşadığı önceki, kısa vadeli, inişli çıkışlı deneyimlerinden sonra da bir rahatlama oldu. İlk defa tamamen kendisine ait olan bir alanda tek başına yaşıyordu.

Bayan Blacken, 2015 yılında eski binasına taşındığında, komşularını hızla tanımaya başladı. Bu deneyim derinleşti önce oda arkadaşı taşındı ve Bayan Blacken kaldı. Sonraki yıllar, ilk kez yalnız yaşadığı gerçeğiyle birlikte istikrar ve memnuniyet getirdi.

“Bina benim yaşam tarzıma çok uygundu” dedi. “Mahallede arkadaşlarım vardı. Kök salıyordum.”

Salgının başında işler yavaş yavaş dağıldı.

Birkaç kapı aşağıda oturan ve akıl hastalığıyla mücadele eden komşusu psikotik bir kriz geçirdi. Aniden, gün boyunca kapıların çarpılması oldu; tutarsız çığlık; rastgele eşyaların pencereden dışarı atılması; ve koridorda kırılabilir eşyaların fırlatılması. Bu aylarca devam etti.

“Covid, tedaviye ve ilaca erişimi son derece zorlaştırdı. Bu zavallı kadının ve bizim güvenliğimiz için endişeliydik” diyen Blacken, 911’in çok sayıda arandığını sözlerine ekledi. “Sosyal hizmet görevlileri geldi. Tam çevik kuvvet kıyafetleri giymiş polis de aynı şeyi yaptı. Yanımdaki komşuları tehdit etti. Korkunç ve çok üzücüydü.”

Binanın bakımı da bir kenara bırakılmış gibi görünüyordu ve ihmal sınırındaydı.

“Asansör insanları katlar arasında sıkıştırmaya başladı. Bunun başıma gelmesinden dolayı klostrofobik sorunlar yaşıyor ve kaygı nöbetleri geçiriyordum” dedi. “Benim katımda tekerlekli sandalyede mahsur kalan biri vardı ve kimse bir şey yapmadı.”

Sonra istenmeyen arkadaşlar yağmuru geldi. Kırılma noktası, bir tencerede yüzen, Bayan Blacken’in pişirdiği pirinç ve fasulyenin tadını çıkaran bir fareydi.

Dairede üç yatak odası bulunmaktadır. Bayan Blacken bunlardan birini ev ofisi olarak kullanıyor. Kredi… The New York Times için Sara Messinger

Haziran ayında Craigslist, PadMapper ve StreetEasy gibi web sitelerini incelemeye başladı. Çok değer verdiği mahallesinin 10 blokluk yarıçapındaki ve kiralama ücreti olmayan binaların listelerini yaptı. Hafta sonlarını, “gördüğüm yeni gelişmeler tuhaf bir şekilde tasarlanmış” olduğu için çoğunlukla daha eski olan dairelere bakarak ve beğendiklerinin fotoğraflarını ve videolarını çekerek geçirdi.

Bayan Blacken, kirası sabit veya düşük kiralı daireler arıyordu – istek listesinde büyük bir soru vardı – ve kendisine uygun bir tane buldu. “İçeri girdiğim anda mükemmel bir yerdi. O gün bir başvuru yaptım.”

Sonra birkaç şanslı olay oldu: başlangıçta o daireye kabul edilen kişi artık onu istemiyordu; kira kontratını bozabildi; ve tek bir işletme sahibi olarak, gelirinin kanıtı olarak W2 vergi formlarını sağlayamaması anlaşmayı bozan bir durum değildi. Bayan Blacken daire için onaylandı.

“Yaratıcı bir işe sahip olmayı veya geçimimi sağlamak için ne yaptığımı herkes anlamıyor,” diye açıkladı. “Onlar yaptı. Artı, bir yıllık birikimim vardı, bu da ek bir güvenceydi.”

Bayan Blacken’in mobilyaları mükemmel uyuyor. Dekorun öne çıkan özellikleri arasında bir antre ve “Bir tablom, masam ve ayakkabılarınızı koyduğunuz yerim var” dedi. “Bölmeli kanepe ve iki kişilik koltuğun bulunduğu oturma odası solda. Devasa pencereler parkın güzel kısımlarını gözler önüne seriyor.” Yeni gereçlerle donatılmış mutfağa girmeden önce bir yanda likör barı, diğer yanda çay ve antika ilaç şişelerinin bulunduğu iki gömme raf alanı sizi karşılıyor.

İkinci yatak odası onun ofisi/misafir odası oldu. Üçüncüsü, depolama alanı ve “Sway Them in Color” adlı podcast’ini kaydetmek için bir yer haline geldi. Ekstra alan, aile üyelerinin yerde şişme şilte olmadan uyumasını da zahmetsiz hale getirdi.

Taşındığından beri kendine, daireye ve burada yaşayan insanlara yatırım yaparak yeni bir topluluk ve ev kurdu.

Bayan Blacken, “Prospect Park’ı penceremden görmek inanılmaz derecede sakinleştirici,” dedi. Kredi… The New York Times için Sara Messinger

İlk yılı apartman mutluluğuydu. Ardından, Ağustos 2022’de yenileme kiralama sözleşmesi geldi; Bayan Blacken, ayda 252 dolarlık bir artış olduğunu gördü.

Bayan Bracken daireyi kiraladığında, kiranın sabitlendiği izlenimine kapılmıştı. Ancak artışı sorduğunda, binadaki bazı dairelerin sabitlendiği, ancak kendisinin olmadığı söylendi. Kira kontratını incelediğinde, küçük puntoda “kira istikrar yasasına tabi değildir” ibaresi yer alıyordu.

Bayan Blacken, kalp kırıklığı bir yana, beklenmedik mali sıçramanın, dalgalanma devam ederse üçüncü bir yılı karşılayamayacak olabileceği gerçeğiyle birleştiğini kabul etti.

“Sürpriz zam için tıslayacak parası olmayan insanlara ne olur?” diye sordu.

“Burayı seviyorum. Bu, yaşadığım en iyi apartman. İki buçuk yıl içinde tekrar taşınmak çok zor olurdu. Asla bu kadar özel bir şey bulamayacağım,” dedi. “Buraya taşındığımda hayatım önemli ölçüde değişti. Kendimi huzurlu ve dingin hissediyorum. Son dairemin bende ne kadar stres ve kaosa neden olduğunun farkında değildim.”

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.