Burada Yaşamak İstiyorsanız, Seçmelere Girmeniz Gerekecek

Idealed

Active member
New York City’de bir daire kiralamaya çalışanlar, her şeyin rezilliğinden şikayet ediyorlar – sonuçsuz aramalarla geçirdikleri uzun günler; sağlamaları gereken mali belgeler yığını; çok küçük alanlar için yazmaları gereken çok büyük çekler; komisyoncu ücretleri.

Belki biraz perspektif iyidir. West 34th Street’teki bir bina olan Webster Apartments’ın 12. katındaki belirli bir kanadın müstakbel sakinleri, önce onlara eski göz kamaştırıcı bir şarkı, bir dans, belki bir monolog vermelidir. Başlarını sokabilecekleri bir çatı ayrıcalığı için seçmelere katılmaları gerekiyor.

Bir sanatçı rezidansı ve 1913’te bir Piskoposluk diyakozu olan Jane Harriss Hall ve New York Piskoposluk piskoposunun kızı Jean Greer tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir organizasyonun bir yıllık reenkarnasyonu olan Prova Kulübü’ne hoş geldiniz. Amaçları, performans sanatlarında kariyer yapmaya başlayan genç kadınlar için büyük şehirde uygun fiyatlı güvenli bir sığınak sağlamaktı.

Cynthia Darlow, “1973’tü. Prova Kulübünde yaşayan birkaç arkadaşım vardı ve gelip evin annesiyle tanıştım,” diye hatırladı Cynthia Darlow. “Bana acıdı ve diğer üç kızla birlikte bir odaya bebek karyolası koydu.” Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

1926’da kulüp, John D. Rockefeller Jr.’ın hayırseverliği sayesinde West 53rd Street’te bir çift kumtaşı devraldı. Yıllar boyunca, diğerlerinin yanı sıra Jayne ve Audrey Meadows, Shirley Booth, Carol Burnett, Blythe Danner, Diane Keaton, Sandy Duncan, Kim Cattrall ve Cynthia Darlow, en çok “The Marvelous Mrs. Maisel”de Joel Maisel’in sekreteri Bayan Moskowitz rolüyle tanınırlar.

1937 yapımı bir RKO sineması olan “Stage Door”un film versiyonunu tanıtan bir poster. Kredi… Everett Koleksiyonu

Sıralarında ayrıca, daha sonra Prova Kulübü’nden esinlenen bir oyun olan 1936 Broadway hiti “Stage Door” da rol alan Margaret Sullavan da vardı. (Katharine Hepburn, Ginger Rogers ve Lucille Ball 1937 sinema uyarlamasının oyuncu kadrosundaydı.)

1960’ların ortalarında drama öğrencisiyken asistan olan 77 yaşındaki Gale İşveren, “Kızların çoğu iki veya üç yıllığına taşınırdı” dedi. Şimdi, kulübün başkanı olarak, yeniden canlanmasına öncülük ediyor.

İşveren Bayan, “İşte tüm bu umutlu gençler buradaydık” diye devam etti. “Belirli seçmeler için elbiseler takas ederdik. Birbirimize çok destek oluyorduk çünkü hepimiz aynı mücadeleyi veriyorduk. Biz bir aile olduk.”

Carol Burnett, “Hollywood’dan olmama rağmen çok saftım” dedi. “New York’a geldiğimde nerede yaşayacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu.” Kredi… Ben Martin/Getty Images

‘Hayatımı kurtardı’

Başvuranların ciddi bir amaç göstermeleri ve referans mektupları vermeleri gerekmesine rağmen, o günlerde hiçbir seçme gerekli değildi.

Açıkça gerekli değilse, bir oyun tutumu yardımcı oldu. Kafa sayısına bağlı olarak – kulüp kapasitesi 40 sakine ulaştı ya da aldı – yeni gelenler koridorda bir bebek karyolasında ya da Bayan Burnett’in durumunda olduğu gibi, transit olarak bilinen bir bebek karyolasında kalabilir. oda. Ama günde iki öğün yemek ve esprit de corps dahil mütevazı kira çok şey sayılırdı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Ağustos 1954’te Kaliforniya’dan New York’a taşınan 89 yaşındaki Bayan Burnett, “Prova Kulübü hayatımı kurtardı” dedi. “Nerede kalacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Çok saftım. UCLA’dan benden önce mezun olan bir kız bana numarasını verdi ve şehre gidersem onunla temasa geçmemi söyledi.

“İner inmez Algonquin Oteli’ne gittim. Geceliği 9 dolardı ve çok az param vardı,” diye devam etti Bayan Burnett. “Nerede olduğumu soran arkadaşımı aradım. Ona söylediğimde, ‘Otelde ne yapıyorsun? Hemen buraya gelin.’ Bu yüzden karton valizimi aldım ve Altıncı Cadde’den, oda ve yemek için haftada 18 dolardan Prova Kulübü’ne kadar güçlükle yürüdüm.

New York City’deki West 53rd Street’teki Prova Kulübü’nün 1947 dolaylarında tarihi bir görüntüsü. Kredi… NYPL

Bayan Burnett’in dört oda arkadaşı olmasına rağmen oldukça iyi bir pazarlıktı. “Bloğun etrafında birkaç kez dolaşan Joyce vardı. Biraz sertleşmişti, ”diye hatırladı. “Bir de hiç banyo yapmayan Stanislavski aktrisi ile zeki, sevimli, komik ve İspanyol dansına meraklı bir İngiliz kızı vardı.” Grubu tamamlayan, 1960’ların “Batman” dizisinde Yarasa Kız’ı oynayan balerin Yvonne Craig’di.

Bayan Burnett, “Duş askısından her zaman hortum ve iç çamaşırları sarkıyordu,” dedi. “Ama harikaydı. Arkadaş edindim. Dışarı çıkıp kaldırımı nasıl döveceğimi ve bir ajan bulacağımı öğrendim.

Blythe Danner, Prova Kulübünde yaşadığı dönemdeki “harika gürültüyü” hatırlıyor. Kredi… Getty Images aracılığıyla Ron Galella Koleksiyonu

Bayan Danner, “harika bir gürültü, tartı yapan kızların mutlu sesi. Radio City Music Hall’dan etrafta dans edecek, aktörler sahneleri okuyacak bazı Rockette’lerimiz vardı. Tek bir çatı altında sıra dışı sanatçı çabalarının merkeziydi.”

Prova Kulübü, vergiden muaf statüsünü kaybederek 1979’da kapanarak 66 yıl devam etti. İki kumtaşı daha sonra yerle bir edildi.

1966’da Prova Kulübü’nde dört ay yaşayan Kathleen Conry, “Babam dördüncü kattaki çift kişilik odayı paylaşmam için haftada 24,50 dolar ödedi” dedi. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Dirilme

2005 yılında, çalışmaları arasında Broadway gösterileri ve ulusal turneler bulunan şarkıcı ve dansçı Kathleen Conry’den New Hampshire’da “Stage Door”un bir yaz stok prodüksiyonunu yönetmesi istendi.

Şimdi 75 yaşında olan Bayan Conry, gösteriyi sahnelerken kesinlikle kendi deneyimlerinden yararlanabilirdi. 1966 sonbaharında liseden hemen sonra bir performans kariyerine devam etmek için Cleveland’dan New York’a taşındı ve Prova Kulübünün dördüncü katındaki çift kişilik bir odaya yerleşti.

Tiyatro birliği Actors Equity aracılığıyla diğer Prova Kulübü mezunlarıyla tanışmak istediğini söyleyen Bayan Conry, “Ama daha fazla yeme ihtiyacım olduğunu hissettim,” dedi.

Bir düzine çağrıya kulak verdi ve eski zamanlar hakkında konuşmak için Bayan Conry’nin dairesinde toplandı. “O kadar eğlenceliydi ki görüşmeye devam etmemiz gerektiğini söyledik – ve tuttuk,” dedi. 2013’te organizasyonun yüzüncü yıl kutlaması ve Gramercy’de oyuncular için kurulan özel bir kulüp olan Players’da 105. yıl dönümü galası da dahil olmak üzere bir şey diğerine yol açtı.

Bayan Conry, “Bütün bunların nereye varacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu,” dedi. “Amaç basitçe yeniden bağlantı kurmaktı, ancak hepimiz başka bir Prova Kulübü konutunun olmasının harika olacağını düşündük.”

Şans onların tarafındaydı. “The Marvelous Mrs. Maisel”den Bayan Darlow, 2018’de bir New York Post profilinde Prova Kulübü’ndeki zamanından bahsettiğinde, “Genç kadınların yaşaması için güvenli bir yer bulma ihtiyacından bahsettiğimde sinirlerim bozuldu. ”diye hatırladı.

Şehirde okuyan, staj yapan veya kariyer yapmaya başlayan kadınlara tek kişilik odalar kiralayan Webster Apartments’ın yönetici müdürü makaleyi gördü ve Bayan Darlow’u tesisleri gezmeye davet etti.

Webster Apartments’ta misafir hizmetleri ve pazarlama müdürü olan Tara Scott, “Onunla Prova Kulübü’nün hedefleri ve New York City’deki kadınlara hizmet etmek için birlikte çalışabileceğimiz yollar hakkında konuştuk” dedi. “Ve onlara, geçmişte yaptıkları gibi barınma sağlamak istedikleri bir noktaya geldiklerinde bize ulaşmalarını söyledik.”

Yaklaşık üç yıl önce, İşveren Hanım tam da bu hedefi göz önünde bulundurarak bir bağış toplama kampanyası başlattı. Kampanya, taahhütlerde 225.000 $ topladı. “İlk başta bir oda için tıslayabileceğimizi düşündük, sonra beş düşündük ve sonra 10 tane yapabildik” dedi.

Uygun fiyatlı konut talebinin artması ve umutlu olmayı hak edenlerin listesinin uzun olması nedeniyle Prova Kulübü yönetim kurulu, havuzu kazanmak için seçmeler başlatmaya karar verdi. Seçilen, günde iki öğün yemek, kamu hizmetleri, Wi-Fi, 24 saat güvenlik, çamaşır makinesi ve kurutma makinesinin ücretsiz kullanımı, atölyeler, ustalık sınıfları, bir mentorluk programı ve özel bir prova alanını içeren ayda 1.000 $ alacak. bir piyano. Prova Kulübü, aylık 1.700 $’lık kiranın geri kalanını alır.

Henüz bir lise öğrencisiyken ilk Broadway şovunda yer alan Andrea Frierson, 1970’lerin başında Prova Kulübü’nde yaşadı. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

1970’lerin başında iki yıl boyunca Prova Kulübü’nde yaşayan aktör ve oyun yazarı Andrea Frierson, “Bu, bize düşen bir yatırım ve çok şey sunuyoruz” dedi. Bu Adada” ve “Aslan Kral.” Şu anda kulübün videoları değerlendiren ve ardından performansları başarılı olan adaylarla Zoom röportajları yürüten seçme panelinin başkanı. Gelişmekte olan manzara ve aydınlatma tasarımcıları ve oyun yazarları da başvurabilir; şimdilik, oyuncular, şarkıcılar ve dansçılar tarafından sayıca üstünler.

Kendisi ve meslektaşlarının geçen yıl boyunca 50 videoya baktıklarını tahmin eden Bayan Frierson, “Her zaman yetenek arıyoruz ve onu gördüğünüzde çok heyecan verici,” diye ekledi.

Bayan Frierson, yetenek departmanında tamamen yeterli olmadığı düşünülen bazılarının “çok odaklanmış, hırslı ve hevesli” olduğunu söyledi. “Ve zamanla bir şeye dönüşebilecekleri düşünülüyordu.” Kuşkusuz, kesinti yapmak için “onlar için daha fazlasına ihtiyaç duyan” birkaç kişi vardı, dedi.

“Diğer kadınlar ve ben koridorda saatlerce konuşarak geçiriyoruz. Birlikte gösteriler gördük,” dedi Shawnee Fierros Casas Richberger. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

“Gözlerimde Yıldızlar”

Shawnee Fierros Casas Richberger, seçme kasetinde “My Brother Lived in San Francisco” şarkısını söyledi ve ardından Prova Kulübü’nün Webster Apartments’taki açılış sınıfının bir üyesi oldu (bina satılma sürecindedir ve Prova Kulübü kurmayı planlıyor) bu yıl daha sonra Webster’ın yeni, henüz belirlenmemiş konumunda alışveriş yapın).

Gilbert, Arizona’da büyümüş olan 23 yaşındaki Richberger, “Ailem, küçük çiftlik kasabamdan şehre taşınmamdan endişe duyuyordu. Bunun en iyi senaryo olduğunu düşündüler.” Fiyat, diye ekledi, “harikaydı. Gözümdeki yıldızlara eklendi. Bu, saatlerce çalışmak zorunda kalmayacağım ve seçmelere hâlâ zamanım olacağı anlamına geliyordu.”

Yeniden canlandırılan Prova Kulübü’nün – ve Webster’ın kendisinin – biraz gerileme olduğu kabul edildi. New York City’deki tamamı kadınlara ait konutlar neredeyse tamamen tükenmiş durumda. Kadınlar için övülen Barbizon Oteli, 1981’de erkekleri kabul etmeye başladı ve daha sonra önce bir otele, ardından 2007’de bir kat mülkiyetine dönüştürüldü. West Village’daki Evangeline, Yukarı Doğu Yakası’ndaki East End Hotel ve YWCA’nın Studio Club’ı 1970’lerde kapandı. Her ikisi de Ladies Christian Union’a ait olan Katharine House ve Roberts House, 2000 yılında kapılarını kapattı.

Birkaç hafta önce, Kuzey Carolina’daki ailesini ziyaretinden yeni dönen Abiageal Mangum, Webster Apartments’taki yatakhane tarzı odasına küçük bir tekerlekli sandık çekerken bir arkadaşını selamladı.

Birkaç dakika sonra Circle in the Square Theatre School’da öğrenci olan Bayan Mangum seslendirmeye başladı; sesi, her biri üzerinde “Prova Kulübü” yazan bir plaket bulunan gri boyalı kapıların sıralandığı dar bir koridoru doldurdu. Bu plaketlerden bazıları, her biri kulübün ikamet programına 20.000 $ katkıda bulunan Bayan Burnett ve Bayan Danner gibi bağışçılara bir isim ve küçük bir övgü içeriyordu.

Zoe Smith, “Kendime ait küçük bir alana sahip olmak ve hala etrafımda bir topluluğa sahip olmak kaçıyor” dedi. Kredi… The New York Times için Rachel Vanni

Circle in the Square Theatre School’da öğrenci olan 20 yaşındaki Zoe Smith için “plakalar, bunun normal konutlardan daha büyük bir şey olduğunu sürekli olarak hatırlatıyor.”

Rezidans programı koordinatörü – Think House Mother – Maria Elena de la Noval, “Koridorda yürümek ve kızların ses egzersizlerini yaptıklarını duymak gerçekten kaçıyor ya da belki bir seçmeler için şarkı prova ediyorlar,” dedi. oda listesi.

Örneğin, 23 yaşındaki Kelsey Lepesko, 1222 numaralı odaya taşındıktan kısa bir süre sonra Royal Caribbean yolcu gemisinde dansçı ve şarkıcı olarak 10 aylık bir sözleşme imzaladığında, bu bekleme listesindeki biri için bir fırsat yarattı. Şimdiye kadar 16 kadın, birkaç aydan bir yıla kadar değişen sürelerle Prova Kulübü kanadında yaşadı.

Bayan Lepesko, Ocak ayının sonunda Prova Kulübüne döndü. Burada olmayı çok seviyorum dedi. “Tüm bu motive olmuş insanların etrafında olmayı seviyorum.

“Ve” diye ekledi, “bu program olmadan şehrin bu bölgesinde yaşamayı göze alamam.”

Kanatta da bir odası olan Bayan de la Noval, genç suçlamalarının New York City’deki hayatın zorluklarıyla nasıl başa çıktığını hayranlıkla anlattı.

“Onları denetlemek kadar yapacak daha çok işim olacağını düşündüm çünkü sende o anaç şey var. Ama kendi topluluklarını inşa ediyorlar. Bir araya gelip aktiviteler yapıyorlar ve birbirlerine yardımcı oluyorlar.”

Bayan Richberger, Broadway ve Off Broadway şovlarındaki rolleri için birkaç geri arama aldığını ve son zamanlarda bir televizyon dizisinde baş karakter olarak rol almaya çok yaklaştığını söyledi.

“Bir yıl daha burada olacağımı düşünüyorum, belki altı ay,” dedi. “Nihai hedef, Prova Kulübünden ayrılıp bir daire almak. Ama gitmeden önce gerçekten iyi bir konser almak istiyorum.”