Cenaze töreninde babanın erkeklere mesajı Giulia Cecchettin: “Başımızı çevirmeyelim”

pembikeller

New member
“Korkunç bir fırtınanın, hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir acı yağmurunun altında ezilen derin bir ıstırap anı yaşadık. Islandık, üşüdük. Etrafımızda toplanan herkese teşekkür ediyorum, desteğiniz için teşekkürler, bu korkunç haftalarda buna ihtiyacımız vardı.” Gibi Gino Cecchettin, Giulia’nın babası, Padua’daki cenaze töreni sırasında kilisede okuduğu mektuba başlıyor.

Cenaze töreninde babanın erkeklere mesajı Giulia Cecchettin: “Başımızı çevirmeyelim”

“Erkeklere sesleniyorum, öncelikle cinsiyete dayalı şiddete karşı değişimin temsilcisi olduğumuzu ortaya koymalıyız. Görünüşte normal erkeklerin uyguladığı şiddeti en aza indiren kültüre meydan okuyarak diğer erkeklerle konuşuyoruz, en ufak bir şiddet belirtisine bile kafamızı çevirmiyoruz.. En önemli eylemimiz bir yaratmaktır. sorumluluk ve destek kültürüÇocuklarımıza fedakarlığın, bağlılığın değerini öğretelim, onlara yenilgileri kabullenmeyi öğretelim, diyalogu, sakin bir diyaloğu, her türlü sahiplenmeden uzak bir cinselliği ve yalnızca başkalarının iyiliğini amaçlayan gerçek aşkı destekleyen bir ortam yaratalım. Teknoloji bizi olağanüstü yollarla birbirine bağlıyor ama bizi diğerlerinden izole ediyor. Dinleme ve dinlenme, empati ve saygıyla iletişim kurma becerisini bulmalıyız. Okulun önemli bir rolü var, sağlıklı ilişkilerin önemi, çatışmaları şiddete başvurmadan sağlıklı bir şekilde yönetebilme yeteneğinin önemi”

Cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi ailede başlar ve herkes için kapsayıcı olması gereken okullarda devam eder.. Kurbanları, katılmadığımız bir şey söyledikleri için hedef haline getiriyoruz. Bağışlanmanın kolay olduğu durumlarda bile hepimiz işin içindeyiz. Mağdurları korumak ve faillerin eylemlerinden sorumlu tutulmasını sağlamak için toplumsal cinsiyete dayalı şiddet belasını eğitim programlarıyla ele alın. Kolluk kuvvetlerinin tehlikeyi bilecek ve bu salgınla mücadele edecek araçlarla donatılması gerekiyor. Tepki verecek, trajediyi değişime dönüştürecek gücü bulmalıyız. Giulia’mın, benim Giulia’mın hayatı acımasızca elimizden alındı ama kadına yönelik şiddetin sona ermesi için bir dönüm noktası olabilir. Giulia’nın anısı bizi kadına yönelik şiddetin artık var olmadığı bir dünya yaratmak için birlikte çalışmaya itsin.”

Ve ardından yürek burkan bir vedayla bitiriyor: “Sevgili Giulia, artık seni bırakma, annene veda etme zamanı. Yağmurda dans etmeyi öğreneceğiz. Bu 22 yıl için teşekkür ederim. Seni çok seviyorum, Elena ve Davide de sana tapıyorlar. Nasıl dua edeceğimi bilmiyorum ama nasıl umut edeceğimi biliyorum. Sizinle, annenizle ve burada bulunan hepinizle birlikte, tüm bu acı yağmurunun hayatımızın toprağını bereketleyeceğini ve bir gün filizlenip sevgi, bağışlama ve sevgi meyvesini vereceğini umuyorum. barış. Hoşça kal Giulia, aşkım.”