Çöp Şişte Sebzeli Köfte Kebabı

GezginRuhlar

Global Mod
Global Mod
Çöp Şişte Sebzeli Köfte Kebabı Tanımı İçin Malzemeler

• 400 gram orta yağlı kıyma
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet orta uzunluk yeşil biber
  • 1 adet küçük uzunluk al biber
  • 1 adet küçük uzunluk haşlanıp ezilmiş patates
  • 1 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 dolu tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı yenibahar
  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • 15 adet arpacık soğan
  • Renkli çeri domatesler
Çöp Şişte Sebzeli Köfte Kebabı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Köftenin hazırlanışı:Biberler ve sarımsaklar rondoda çekilir, suları sıkılıp öbür köfte materyalleri ile karıştırılır.
  2. 10 dakika kadar elle yoğurulur.
  3. Üzeri nemli bir bez ya da kağıt havluyla kapatılıp streç sinemayla sarılarak en az 1 saat buzdolabında dinlendirilir.
  4. Arpacık soğanlar soyulur.
  5. Kolay soyulması için 15 dakika kadar suda bekletilebilir.
  6. Soyulan soğanlar üzerini geçecek kadar suda şişe geçecek yumuşaklığa gelene kadar haşlanır (yaklaşık 10 dakika)
  7. Şişe geçirirken dağılmasına niye olabileceğinden epeyce fazla haşlamamaya dikkat etmek gerekir.
  8. Dolapta dinlenen köfte harcından cevizden biraz küçük bezeler koparılıp ıslatılmış avuç ortasında hal vererek yuvarlak köfteler elde edilir.
  9. Köfteler ve sebzeler birbirine temas etmesini de sağlayarak sırayla şişe dizilir: 1 köfte, 1 domates, 1 köfte, 1 soğan, 1 köfte,… (şişin başında ve sonunda köfte olması sağlanacak biçimde dizime birinci vakit içinderda köfteyle başlanıp son olarak köfteyle bitirilir. Soğan ya da domates ölçüsü tercihe nazaran ayarlanabilir).
  10. Şişler yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizilir. Üzerlerine fırçayla az ölçüde zeytinyağ sürülür.
  11. 180 derece turbolu ısıtılmış fırında, pişirme müddetinin ortasında istikameti değiştirilerek köfteler ve sebzeler kızarana kadar pişirilir.
Ben bu ölçülerle 40 adet köfte elde ettim. Her şişe 4 köfte sığdırdım, 10 şiş sebzeli köfte kebabım oldu.

Çöp Şişte Sebzeli Köfte Kebabı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı