Dairem, Köpeğimle Birlikteyken Servis Asansörünü Kullanmamı Sağlayabilir mi?

Idealed

Active member
S: Kiralık birçok dairenin bulunduğu Yukarı Batı Yakası’ndaki bir apartman dairesinde yaşıyorum. Birkaç hafta önce, tüm sakinler – hem kiracılar hem de mal sahipleri – yönetim temsilcisinden, köpeklerini lobiden dışarı çıkarırlarsa yönetim kurulunun kiracılara para cezası uygulayabileceğini söyleyen bir tehdit mektubu aldı. Bunun yerine, bir servis asansörü kullanmalı ve her ikisi de müteahhitler ve bakım çalışanları tarafından kullanıldığı için genellikle engellerle dolu uzun bir servis koridorundan çıkmalıyız. Kiracılar artık köpeklerini de asansörde taşımak zorunda. Bu kurallar ve cezalar yasal mı?

A:
Bu, tek tip olarak uygulanabilir olmayan ve bazı sakinler tarafından itiraz edilebilecek türden bir kuraldır.

İlk olarak, belediyenin İnsan Hakları Yasası bu köpek sahiplerine önemli haklar verdiğinden, köpeği duygusal olarak destek veren bir hayvan olan herkes yönetim kurulunun muhalefetiyle karşılaşabilir. Duygusal destekli bir evcil hayvanı olan birinin, evlerinden eşit şekilde yararlanma ve eğlenme hakkı vardır.

Darryl M. “Onlar bir servis asansörüne binmeye ya da başka bir girişten çıkmaya zorlanamazlar, özellikle de bu diğer giriş örneğin arkadan, daha az güvenli bir yerde ya da bodrumdan geçiyorsa,” dedi. Vernon, refakatçi hayvanlarla insanları temsil eden bir emlak avukatı.

<saat/>
<saat/>

Engelli bir sakin, federal, eyalet ve yerel engellilik yasaları uyarınca kurala itiraz edebilir. Örneğin, hareketlilik sorunları veya sırt sorunları olan biri, asansörde bir evcil hayvan taşıyamayabilir veya takılma tehlikeleri konusunda endişelenebilir. Bu mukim, lobiyi ve yolcu asansörünü kullanmak gibi makul bir konaklama talep edebilir.

Kira istikrarına sahip kiracıların da korumaları vardır ve apartman dairesi kurallarına tabi değildir. Bunun yerine, kiralama ve istikrar yasalarının hükümlerine tabidirler, yani yönetim onlara ev kurallarını uygulayamaz. Bunun ötesinde, ev sahipleri kira istikrarına sahip kiracılardan kiralarından daha fazlasını talep edemezler ve bu da bu para cezalarının uygulanamaz olma ihtimalini artırır. Orijinal sabit kiralama, köpekleri arka kapıdan dışarı atma veya onlar için servis asansörünü kullanma hakkında bir kural içermiyorsa, kural daha sonra eklenemez. Bay Vernon, “Bu, bu ev sahibi tarafından yasa dışı ve dava edilebilir taciz anlamına geliyor,” dedi.

Bununla birlikte, ev sahibi, herhangi bir engellilik iddiası olmaksızın piyasa oranı kiracıları ve birim sahipleri için kuralı uygulayabilir. Birim sahipleri, kurulun değiştirebileceği ev kurallarına tabidir. Ve piyasa oranlı bir kiralama, kiracının apartman dairesi kurallarına uymasını gerektiren şartları içerebilir.

Ancak, çok sayıda kiracının geçiş hakkı olabileceğinden, yönetim ara sıra para cezaları uygulamakta zorlanabilir.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.