Dansçı Olacağını Biliyordu Ama Nereye Gideceğini Bilmiyordu

Idealed

Active member
Alfred Gallman’ın en eski anılarından biri, kendisi üçüncü sınıftayken Bronx’taki Public School 75’te sahnelenen “Cinderella”yı izlemektir. Bay Gallman, “‘Kendi küçük köşemde, kendi küçük sandalyemde, ne olmak istersem olabilirim’ sözlerini söyledi” diye hatırladı. “Tam o anda sanatı, hayal gücümün beni götürebileceği her yere gitmek için kullanabileceğimi anlamaya başladım. Bronx’un travmasından ve zorluklarından kurtulabilir ve zihnimde başka bir yere gidebilirdim. Bu, hayatımdaki tüm farkı yarattı.”

66 yaşındaki Bay Gallman, çocukluğunun Bronx’unu “dağın engebeli tarafı” olarak tanımlıyor. Annesi, alkolizmle mücadele ederken onu ve beş kız kardeşini büyüttü. Para her zaman kısıtlıydı ve Bay Gallman en az 22 kez bir apartman dairesinden diğerine taşındığını hatırlıyor. “Annem bana bir kral olduğumu ve ne olmak istersem olabileceğimi söyledi” dedi. “Ve bana evde güvenlik sağladı, bu yüzden dışarı çıktığımda kaosu görmezden gelmeye hazırdım.”

Bay Gallman, oturma odasını bir dans pistine çevirerek bu güvenlik duygusundan en iyi şekilde yararlandı. Performansını izlemeleri için arkadaşlarını ve ailesini davet ederdi; bazen ona birkaç dolar verirlerdi. “Dansçı olacağımı biliyordum” dedi. “Nasıl sonuçlanacağını tam olarak bilmiyordum.”

Bir daireden diğerine, Bay Gallman çevresinden destek gördü. Bir teyze seçkin bir dans okulu için ıslık çalmayı teklif etti. Performansını gören bir koreograf, onu eğitmeyi teklif etti. Bay Gallman, “Bu bende bir şeyi ateşledi,” dedi. “Ayakkabılarım, çoraplarım, caz pantolonum, dans kemerim, tişörtüm – hepsi benim için hazırdı. Sanki beni gözetleyen bir meleğim vardı.”

Sonra annesi 17 yaşındayken bir cumartesi onu uyandırdı. Kalkmasını ve giyinmesini söyledi. Bay Gallman, uykulu gözlerini ovuştururken, yattığı yatak dışında dairenin neredeyse boş olduğunu fark etti.

Daireyi ilk gördüğünde, Bay Gallman’ın ilk fark ettiği şeylerden biri, alana ışık veren ve dışarıdaki şehir manzarasını gösteren büyük pencereler oldu. Kredi… The New York Times için Tom Sibley
Bay Gallman, bina yönetim ekibinin ne kadar yardımcı olduğunu vurguladı. “Bakım inanılmaz,” dedi. “Bir şeye ihtiyacın olursa portalda oturum aç ve onlara neye ihtiyacın olduğunu söyle – bu harika.” Kredi… The New York Times için Tom Sibley

“‘Chicago’ya taşınıyoruz’ dedi” diye hatırladı. Lisenin son yılının başlamasına sadece haftalar kalmıştı. “Aklım, ne olmak istersem o olabileceğim kendi küçük köşem fikrine geri döndü.”

Bu yüzden annesine gidemeyeceğini söyledi. New York’ta kalıp dansçı olmak zorundaydı. “‘Pekala, yeterince büyüdüğünü ve kendi başına başarabileceğini düşünüyorsan, o zaman gideceğiz’ dedi. ‘Tamam’ dedim ve tüm eşyalarıyla birlikte bir steyşın arabaya binip uzaklaşmalarını izledim.”

Son 49 yılda, Bay Gallman dans etmekten, koreografi yapmaktan ve kendisine akıl hocalığı yaptığı gibi başkalarına akıl hocalığı yapmaktan başka bir şey yapmadı. Koreografisini onlarca yıldır sergileyen Gallman’ın Newark Dans Tiyatrosu’nu kurdu. Washington’da Kennedy Center ve Beyaz Saray’da, New York’ta Lincoln Center’ın yıllık açık hava dansı şenliklerinde, Joyce Theatre’da erkek koreografların eserlerinin yer aldığı bir dizi performans kapsamında ve ülke çapındaki diğer büyük mekanlarda sahne aldı. Dance St. Louis’den Duke Üniversitesi’ndeki American Dance Şenlik’e.

“Mother’s Prayer” adlı parçası Beyaz Saray’da seslendirildi ve Brooklyn Academy of Music’te ve dünyanın dört bir yanında Güney Afrika ve Jamaika, Japonya ve İsviçre’de ve ayrıca Alvin Ailey gibi yıldızlarla çalıştı. Fred Benjamin.

“Duam, ‘İsa, dans etmeme izin ver’ idi” dedi. “Ve hayatım boyunca dans etmekten başka bir şey yapmadım.”

883 $ | Uzun Ada Şehri

Alfred Gallman, 66

Meslek:
Dansçı ve koreograf

sağlıklı yaşam üzerine : Bay Gallman, Bronx’un farklı mahallelerinde büyüdüğü için neredeyse her şeye maruz kaldığını söyledi. “Ama hayatım boyunca hiç sigara içmedim, asla içki içmedim, asla uyuşturucu kullanmadım çünkü ailem çok kabaydı. Annemin içki sorunu vardı, babam da öyle. O yoldan aşağı gidemezdim.

Komşularla buluştuğunda: Bay Gallman, 300 birimlik bir binada insanları tanımanın kolay olmadığını söyledi. Geçenlerde bingo gecesinde altı kişiyle tanıştı ve kapıcıyla arkadaş oldu. Bay Gallman, “İlk başta beni daire numaramdan tanıyordu,” dedi. Ama sonra bana ismimle hitap edip edemeyeceğini sordu. Yani artık ben Alfred’im.”

20’li yaşlarının başında “The Wiz”in ulusal turnesinde performans sergilediğinde, annesini ilk kez profesyonel performans sergilediğini görebilmesi için New Orleans’a uçurdu. “Ağladı,” dedi. “’Başaracağını her zaman biliyordum’ dedi.”

Mesleki başarıya rağmen, Bay Gallman sık sık güvenilir bir konut bulmakta zorlandı. Yıllar geçtikçe, New York’ta yaşamanın maliyetine ayak uyduramayan tutarsız gelir ve hisse oranları yaşadı – performans sanatlarında çalışan birçok kişinin aşina olduğu dinamikler.

Bay Gallman, 2018’de NAACP’nin Newark şubesinden ömür boyu başarı ödülü aldı. O sırada kuzeninin Co-op City’deki tek yatak odalı dairesinde yaşıyordu. Kuzen beklenmedik bir şekilde geri döndü ve Bay Gallman’ı yatak odasından kovdu. “Bu tür övgüler alıyordum” dedi, “ama bir kanepede uyuyordum. Ve bir dönüştürücü kanepe değildi; sadece normal bir kanepeydi. Kendi kendime ‘Bütün bunları yaptım ve şimdi hayatımın geri kalanı bu mu olacak?’ diyordum.”

Aynı zamanda sağlık sorunları yaşayan Bay Gallman, 50’li yaşlarında olduğunu ve hala kendi huzur köşesini aradığını fark etti.

Bay Gallman, en sağda, 1970’lerde Fred Benjamin Dance Company’nin bir portresinde yer aldı. Kredi… The New York Times için Tom Sibley
Bay Gallman’ın dairesindeki bir fındıkkıran, Bay Gallman’ın yıllar boyunca birkaç kez ürettiği tatil dansı performansını anıyor. Kredi… The New York Times için Tom Sibley

2020’de, Bay Gallman’ın iki felç geçirdikten sonra devası için ona yardım eden sağlık sigortası şirketinden bir vaka yöneticisi, Queens, Long Island City’deki yeni bir TFC Köşe Taşı Geliştirme için bir konut çekilişine katılmasını önerdi. Tüm hayatı boyunca Bronx’ta yaşadığı için ilk başta tereddütlüydü, ancak vaka yöneticisi ona piyangonun düzenlendiği lüks gökdelenin resimlerini gösterdi. Geniş bir lobi ve bir kapıcı, çatı terası ve spor salonu vardı. “İşte buydu,” dedi gülerek. “İkna oldum.”

Nisan 2021’de bir başvuruyu tamamladı ve bir yıl sonra kendisine seçildiğini söylemek için bir telefon geldi. 1 Temmuz’da daireye taşındı.

“İçeri girdiğimde ‘Bu bir şaka mı yoksa bu gerçek mi?’ diye düşündüm. Lüks bir gökdelende yaşamayı hiç beklemiyordum. Her şey arka planda. Ve ahşap zeminler o kadar parlaktı ki yüzünüzü görebiliyordunuz” dedi. Banyonun, tesisleri güvenli bir şekilde kullanmasını çok daha kolaylaştıran kulplar ve tırabzanlarla donatıldığını fark etti.

Tek yatak odasının aylık kirası 2.600 dolardı, ancak sübvansiyon almaya hak kazandığı için, Bay Gallman’a yalnızca 883 dolar alacağı söylendi.

Binanın zemin katında yaşlı yetişkinler için bir yardım merkezi olan Kendi Kendine Yardım Toplum Hizmetleri olmasaydı, yerin döşenmesi çok daha uzun sürerdi. Oradaki bir personel, Bay Gallman’ın bir karyolada uyuduğunu öğrendi ve bir yatak almak için fon başvurusunda bulunmasına yardım etti. Bu desteği aldıktan sonra bir masa ve sandalye için de fon aldı.

Bay Gallman, “Şu anda içinde yaşadığım çok çeşitli bir topluluk,” dedi. “Hayatımda hiç bu kadar farklı bir toplulukta yaşamadım. Ve dışarı çıktığımda New York silüetini görüyorum.” Kredi… The New York Times için Tom Sibley

Sonunda kendi küçük köşesinde oturacak bir yeri var. “Gerçekten mutluyum” dedi.

Apartmandan dışarı çıkmayı göze aldığında, genellikle Harlem’deki Christ in God’daki Kelly Temple Church of God’da bir gençlik dans programı yürütür. Mahallede insan yaratmaya çalışıyoruz” dedi. “Onları güçlendirmeye, içlerindeki genç kralları ve kraliçeleri bulmaya çalışıyorum.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.